Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Huawei Mate 10 Lite - keď stredná trieda môže byť omnoho viac

Huawei Mate 10 Lite - keď stredná trieda môže byť omnoho viac
Zdroj | Huawei
Viktor Šmidák
Huawei Mate 10 Lite - keď stredná trieda môže byť omnoho viac
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei
92 %
Huawei posledné roky robí všetko preto, aby sa stal najväčším výrobcom smartfónov na svete. Huawei Mate 10 Lite je iba malým čriepkom tejto skladačky, no ide o strednú triedu, ako sa patrí.

Výhody

  • Nadpriemerná výdrž batérie
  • Kvalitná konštrukcia
  • FM rádio

Nevýhody

  • Starší MicroUSB konektor
  • Mnoho balastu od výroby
  • Menej výkonu do budúcna

Smartfóny strednej triedy patria medzi tie najpopulárnejšie na svete. Konieckoncov, ide o logický fakt. Ľudia chcú mať dostatočne dobrý smartfón, za ktorý nemusia zaplatiť dve výplaty. Huawei Mate 10 Lite je však smartfónom, ktorý ponúkne viac, ako by ste mohli od strednej triedy čakať.

To, že čínska novinka sa nechce radiť konvenčnými pravidlami si všimnete už pri konštrukcii. Smartfón je tenký len 7,5 milimetra, navyše hlavným materiálom je hliník, žiaden plast. Na pravej strane sa nachádza tlačidlo vypínania, ako aj tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Ľavá strana zostala len miestom pre dve SIM karty, prípadne kombináciu SIM a pamäťovú kartu.

Pozrite si

Huawei Mate 10 Pro – Umelá inteligencia prichádza

Prednú stranu tvorí 5,9-palcový IPS displej s moderným pomerom strán 18:9. I napriek tomu, že ide o pomerne nový štandard, v obchode Google Play boli všetky aplikácie, ktoré som skúšal, optimalizované. Ak aj neboli, softvér sa snažil o vlastné prispôsobenie obrazu, ktoré fungovalo. Problém bol iba pri YouTube, kde mi systém neponúkol možnosť video roztiahnuť na celú obrazovku. Farbám, jasu ani ostrosti, o ktoré sa stará rozlíšenie 1080 x 2160 nemám čo vytknúť.

Zdroj | Huawei

Kde ale výrobca šetril je vnútorná výbava smartfónu. Nájdeme tu osem-jadrový procesor HiSilicon Kirin 659 z vlastnej dielne a 4 GB RAM. Ten by mal byť alternatívou pre Snapdragon 625. To by ešte nebol taký problém, horšie je to pri grafickom čipe Mali-T830 MP2. Ten je už takmer dva roky starý a do budúcna to už bude cítiť. Pri mojom testovaní ale zvládal všetko, čo som na ňom hral vrátane GTA SA, ale aj Real Racing 3. Pohyb v prostredí bol tiež plynulý a uchovávanie aplikácií v pamäti RAM bolo bezproblémové.

Pozrite si

Huawei P10 Lite – keď je viac menej

A vyššiu záťaž zvládala aj batéria. Tá má kapacitu 3 340 mAh, čo nemusí znamenať veľa, opak je ale pravdou. Zas a raz sa mi pri smartfónoch značky Huawei osvedčilo, že výrobca to s optimalizáciou spotreby vie. Deň som vždy zavŕšil s viac ako 40 % batérie a keby telefón trochu šetrím, prípadne zapnem príslušný režim, dostal by som sa aj na dva dni. Navyše sem Huawei zmestil aj 3,5 mm jack, ktorý napríklad Mate 10 Pro nemá. Spoločnosť síce neuvádza žiadne špeciálne audio úpravy, no mne sa zvuk z neho páčil viac, ako minuloročnej vlajkovej lode Samsungu, Galaxy S7.

 

Výdrž by ale bola možno ešte lepšia, nebyť hromady aplikácií, ktoré vás po prvom zapnutí čakajú. A nehovorím o hlúpostiach, akými sú Zrkadlo, Motívy či HiGame. Huawei dokonca do smartfónu pribalil aj také nepochopiteľné veci ako eBay, Instagram alebo Booking. Tieto aplikácie sa dajú odinštalovať, no aj toto je jeden zo spôsobov, ako na nás spoločnosť zarába. Navyše má Lite starší Android Nougat.

Na druhej strane výrobca nešetril pri fotoaparátoch. Smartfón ponúkne dokopy až štyri objektívy. Zadná kombinácia pozostáva z 16 Mpx a 2 Mpx snímačov. 16 Mpx čip sa stará o všetky fotografie, druhý fotoaparát slúži ako hĺbkový snímač a vytvára teda aj bokeh efekt. Nechýba variabilná clony, ktorej rozsah sa líši od f/0.95 po f/16.

Vpredu ide o podobný príbeh. 13 Mpx selfie kamera funguje ako fotoaparát, zatiaľ čo 2 Mpx čip vníma diaľku objektov. Zaujímavosťou je aj fakt, že i vpredu sa nachádza LED blesk. Ten je ale zakrytý tak šikovne, že som si ho všimol až pri fotení, keď sa dióda rozsvietila. Výsledné fotografie z oboch strán sú pomerne ostré, farby sú vyvážené a nastavenie rozostrenia je tiež spestrením.

Huawei Mate 10 Lite je skutočne dobrým smartfónom. Oficiálna cena atakuje hranicu 400 €, no kúpite ho aj oveľa lacnejšie. Má niekoľko menších nevýhod, ale to má asi každý telefón. Ide už len o to, aké podstatné sú tieto nevýhody pre vás. Ak však hľadáte smartfón pre každodenné použitie s pekným displejom a dobrou batériou, Mate 10 Lite nie je zlou kúpou.