Reklama

Huawei má vlajkovú loď ako žiadny iný výrobca, jeho foťák je absolútny unikát

Zdroj | Huawei
Števo Porubský
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

Huawei práve predstavil celkom novú sériu smartfónov najvyššej triedy. Ako aj iní konkurenti, v top-end triede nebude jediný model, ale rovno 4 (Pura 70, Pura 70 Pro, Pura 70 Pro+ a Pura 70 Ultra).

Akoby tých Ultra modelov nebolo málo, pridáva sa aj Huawei. V tomto prípade ale model Ultra vytŕča spomedzi všetkých Ultra i neUltra konkurentov svojim fotoaparátom.

Zdroj | Huawei
Obsah pokračuje pod reklamou

Ale aj dizajnom. Ten, na rozdiel odo predošlej verzie P60 Pro, je celkom iný. Hlavne zadná časť s fotomodulom. V zaoblenom trojuholníku sú tri šošovky, pričom modulu dominuje hlavný fotoaparát. Hoci je optika v ňom iba o čosi väčšia ako u ostatných, výrobca tento objektív poriadne roztiahol.

Prečo? Pretože je v ňom ukrytý unikátny vysúvací mechanizmus. Nie je to síce prvý výsuvný objektív v smartfóne na svete, pokusov napodobniť kompaktné digitálne fotoaparáty tu už bolo niekoľko, no je to prvý novodobý objektív v smartfóne, ktorý sa vysúva.

Zdroj | Huawei

Dôvod? Fyzika. Konkrétne optika. Totiž to, čo snímame (fotíme či natáčame) dopadá na miniatúrny snímač práve cez objektív. Ten je sústavou rôznych optických členov a hoci to v smartfóne tak nevyzerá, v špičkových modeloch sa skladá z 6-7 či viac optických členov.

A keďže hovoríme o fyzikálnych optických zákonoch, je prakticky nemožné ich dnes obísť. Veď si len zoberte aké masívne sú špičkové profesionálne objektívy na zrkadlovkách. Nie je to preto, lebo sa tým výrobcovia chcú chvastať, ale preto, lebo musia, aby podávali čo najkvalitnejšie výsledky. A čím je objektív, resp. sústava šošoviek ďalej od snímača, tým lepšie sa výrobcom pracuje so svetlom a uhlom dopadu na snímač.

Malý, úzky objektív musí mať extrémne optické členy, ktoré „rozprestrú“ lúče na pomerne veľký snímač. Čím väčšie „rozprestretie“ dopadajúceho svetla, tým viac sa môžu objavovať optické vady. Keď je ale snímač od objektívu vzdialenejší, tým menej náročné optické členy je do objektívu nutné používať a výsledok vo forme fotografie či videa je menej napríklad deformovaný pri okrajoch, má menšie skreslenie, či iné optické chyby.

A to je aj prípad Huawei Pura 70 Ultra, ktorý si vie objektív vysunúť o pár milimetrov do priestoru. Objektív v Huawei Pura 70 tak nie je zoomový, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Za objektívom so svetelnosťou f/1,6-f/4,0 je uložený pomerne veľký 1″ CMOS snímač s rozlíšením 50 Mpx, pravdepodobne od Sony. Ten je navyše stabilizovaný, takže o starosť menej aj pri videu. Na zaostrovanie využíva nielen hybridný autofókus, ale aj laser.

Aj napriek výsuvnému mechanizmu si Huawei Pura 70 Ultra zachováva špičkovú odolnosť voči poveternostným vplyvom, IP68.

Druhým fotoaparátom je ultraširokouhlý kúsok s 40 Mpx snímačom za 16 mm objektívom so svetelnosťou f/2,2. Tretím fotoaparátom je zoomový objektív s 3,5-násobným priblížením s svetelnosťou f/2,1, za ktorým je 50 Mpx snímač s veľkosťou 1/2,7″.

Zdroj | Huawei

Výrobca sa chváli až 100-násobným hybridným priblížením. Výsledok tak enormného digitálneho priblíženia ale bude pre tlač určite nepoužiteľný. Huawei Pura 70 Ultra sa chváli aj super makro režimom s 35-násobným priblížením! To je už na hranici mikroskopu. Teším sa teda na testovanie.

Samozrejmosťou je 4K Ultra HD video, 8K video chýba. Zjavne ho nevie spracovávať samotný čipset vo vnútri. Poteší ale aspoň 960 fps Full HD snímanie. V displeji je výrez pre 13 Mpx selfie kameru pod objektívom so svetelnosťou f/2,4. Aj táto zvláda 4K Ultra HD video.

Zdroj | Huawei
Obsah pokračuje pod reklamou

AMOLED displej má 6,77 palcov, rozlíšenie 1 260 x 2 844 px, frekvenciu od 1 do 120 Hz a jas 2 500 nitov. Samozrejmosťou je podpora všetkých možných HDR štandardov. Huawei nad displej použil špeciálne tvrdené sklo Kunlun od Xuanwu. Má byť 4x odolnejšie proti poškriabaniu a 2x odolnejšie pri pádoch.

Pod kapotou je čipset Kirin 9010 s 16 GB RAM a 512 GB alebo 1 TB internou pamäťou. K dispozícii je aj Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, či USB-C port USB 3.1 Gen 1.

Zdroj | Huawei

Okrem 4G a 5G (P60 Pro ho napríklad nemal) má Huawei Pura 70 Ultra podporovať aj obojsmernú satelitnú komunikáciu cez Beidou Satellite Message a Tiantong. Pre lepší bežný signál je zas Pura 70 Ultra vybavená aj antánami Lingxi a ich AI pre maximalizovanie kvality pripojenia k sieti.

O chod sa stará 5 200 mAh batéria s 100 W káblovým alebo 80 W bezdrôtovým nabíjaním, ale aj 20 W bezdrôtové reverzné nabíjanie a 18 W káblové reverzné nabíjanie! Operačným systémom je HarmonyOS 4.2, stále bez služieb Google. Telefón má rozmery 162,6 x 75,1 x 8,4 mm, hmotnosť je okolo 230 gramov.

Huawei Pura 70 bude v predaji v 4 farbách – šansónová zelená, moka hnedá, biela a čierna. Na domácom trhu je novinka už v predaji s cenou 9 999 CNY za 16 GB + 512 GB verziu. Prepočítané na naše, ide o sumu 1 295 €. Verzia s 1 TB pamäťou stojí 10 999 CNY, čo je 1 425 €. Kedy a či vôbec sa Pura 70 (celá séria) dostane aj na Slovensko nie je známe.

Zdroj | Huawei
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.