Huawei má náhradu za Google Mapy, uzatvoril spoluprácu s TomTom

ZDROJ | Huawei

Čínsky výrobca buduje svoj ekosystém pre smart zariadenia. Kľúčovú službu Google Mapy, nahrádza riešením od TomTom.

Jednou z najväčších technologických tém roku 2019 bola obchodná vojna Číny a USA, z ktorej vyplývali zásadné obmedzenia voči spoločnosti Huawei. Situácia sa dostala až do bodu, kedy Google, resp Alphabet Inc., oznámili, že postupne ukončia podporu Androidu pre Huawei zariadenia. 

ZDROJ | gsmarena.com

Postupne sa pridalo viacero amerických firiem, ktoré oznámilo ukončenie spolupráce s Huawei. Niektoré si však svoje rozhodnutie neskôr rozmysleli. Nakoniec aj samotný americký prezident Donald Trump Jr. na summite G20 v japonskej Osake oznámil čiastočné zrušenie obmedzení USA voči Huawei. 

Čínska spoločnosť však začala podnikať kroky pre prípad, že by sa situácia dostala do bodu, kedy naozaj nebudú môcť používať ako hardvérové tak softvérové riešenia z USA. Vrcholom bolo predstavenie vlastného operačného systému HarmonyOS, ktorý bude open-source. 

Pozrite siKtoré spoločnosti už teraz ignorujú Huawei?

Aktuálne Huawei stále nemôže na najnovších zariadeniach používať operačný systém Android, resp jeho oficiálnu verziu, s čím je spojený aj zákaz využívania Google služieb ako Google Play, YouTube alebo Google Mapy. Za poslednú menovanú službu však už má čínsky gigant náhradu.

ZDROJ | TomTom

V piatok oznámila holandská spoločnosť TomTom, že uzavrela spoluprácu s Huawei, ktorý bude vo svojich zariadeniach využívať ich mapy, navigačný softvér a informácie o dopravnej situácii. Spoločnosti dohodu údajne uzavreli už dávnejšie, no Holanďania skutočnosť oznámila až teraz. Hovorca spoločnosti zároveň odmietol poskytnúť viacero informácií, píšu Reuters. 

Spoločnosť TomTom je vo svete digitálnych máp a navigácie veteránom a na trhu pôsobí už od deväťdesiatych rokov. Za ostatnú dobu je ich stratégiou prejsť z hardvérovej výroby na poskytovanie softvérových služieb, čo dokazuje aj spolupráca s Huawei. Ten krôčik po krôčiku buduje ekosystém pre svoje smart zariadenia a práve spolupráca s TomTom môže byť významným míľnikom. Čínska spoločnosť tiež v uplynulých dňoch oznámila, že vyčlenila 26 miliónov amerických dolárov pre vývojárov aplikácií do ich Huawei Mobile Service, teda obchodu s aplikáciami.  

Ako vidíte snahu Huawei vytvoriť operačný systém, ktorý by bol konkurencie schopný Androidu a iOS. Má podľa vás vôbec takáto snaha zmysel?

Zdrojreuters.com,mashable.com

Komentáre k článku