Reklama

Huawei Freebuds Pro vs Philips TAT8505

Richard Pliešovský

Doba praje plne bezdrôtovým slúchadlám (True Wireless Stereo -TWS). Používatelia ich milujú a výrobcovia ich s radosťou a dobrým ziskom predávajú.

S potešením musím konštatovať dve veci. Tou prvou je, že zvuk moderných slúchadiel je na mimoriadne vysokej úrovni. Ako druhú vec, ktorú si pochvaľujem je, že kým mi štupľové káblové slúchadlá zvyčajne z uší vypadávali, v prípade riešenia TWS sa to nestáva.

Napriek tomu je výber, kúpa a používanie slúchadiel oveľa individuálnejšie, ako používanie napríklad telefónu. Preto sa môže ľahko stať, že zatiaľ čo bude jednému maximálne vyhovovať model XY, druhý bude z neho sklamaný a nedá dopustiť na výrobok ZYX. Prosím, majte to pri čítaní nasledujúcich riadkov na zreteli.

Dizajn a spracovanie

Puzdra oboch slúchadiel sú pomerne veľké. Tie od Huawei sú však takmer polovičné oproti Philipsu. FreeBuds Pro majú krabičku na ukladanie slúchadiel podobnú modelu Apple AirPods Pro. Majú ale prisilné magnety, ktoré ich držia uchytené v obale a je pomerne ťažké ich vytiahnuť. Nožičky na slúchadlách sú hranaté s obdĺžnikovým tvarom, s dĺžkou 26 mm. Kvalitné spracovanie potvrdzuje, že ide o model Pro, lesklý povrch by som však jednoznačne vymenil za matný.

Pozrite si

Megasúboj 4 prémiových plne bezdrôtových slúchadiel 

Philips TAT8505 má vyššie puzdro, nameral som 34 mm. To je pomerne dosť na to, aby ste si ho strčili do vrecka na nohaviciach. O stave batérie informujú 3 modré LED diódy, na samotných štupľoch je po jednej dióde, ktoré svietia aj počas prevádzky. Mňa osobne to dosť vyrušovalo. Keď som počas pochmúrnych jesenných dní chodil s nimi po uliciach, so svetielkami v ušiach som sa necítil komfortne. Puzdro, ako aj samotné slúchadlá, sú kvalitné spracované, matný povrch nie je lapač odtlačkov prstov, ako je to v prípade Huawei.

Napriek tomu, že dizajn aj spracovanie je u oboch modelov na vysokej úrovni, bod dostáva Huawei – je v menšom puzdre a slúchadlá nesvietia.

Huawei FreeBuds Pro 1:0 Philips TAT8505

Pohodlie

Huawei FreeBuds Pro mi držia v ušiach veľmi dobre. Vyhovovala mi veľkosť, ktorá bola na nich nasadená priamo od výroby. Ak by vám dobre nepasovali, v balení nájdete ďalšie dve veľkosti náušníkov.

Slúchadlá od Philipsu sedia perfektne v ušiach – lepšie ako Huawei. Aj tu nájdete tri veľkosti náušníkov, sadnúť by mali teda každému.

Oba modely som počúval pri rôznych činnostiach (nečinnostiach), tak ako to bežne používatelia robia. Napriek tomu, že držali veľmi dobre, predsa sa mi občas stalo, že som niekedy zavadil o nožičku, ktorú model od Huawei má. Práve z tohto dôvodu udeľujem bod Philipsu.

Huawei FreeBuds Pro 1:1 Philips TAT8505

Kvalita zvuku

Rovnako ako pri všetkých slúchadlách ANC (Active Noise Cancelling – aktívne potlačenie hluku) výborne funguje pri monotónnych, nízkofrekvenčných zvukoch. Ak sa však vyskytnú „nečakané“ zvuky, systém ich nedokáže včas a presne odstrániť. S týmto javom treba rátať pri všetkých modeloch, ktoré ponúkajú ANC. Človek si však v prvom rade zaobstará slúchadlá na to, aby mu sprostredkovali zvuk – hudbu, podcasty, filmy.

Huawei FreeBuds Pro ma príjemne prekvapili svojou kvalitnou reprodukciou pri všetkých hudobných štýloch, ktorými som ich nakŕmil. Mnohé slúchadlá sa rozohrajú až po čase, v prípade tohto modelu som mal super zvuk k dispozícii hneď od začiatku.

Ani slúchadlá Philips TAT8505 neukázali slabé miesto. Či už som v nich počúval moderný pop, rock, jazz alebo vážnu hudbu. Sprostredkovali mi verný zvuk s peknou priestorovou kresbou, živočíšnou dynamikou a množstvom zvukových detailov.

Priznám sa, ak by som slúchadlá nemenil pieseň po piesni a nedával pozor na drobné nuansy, nevedel by som určiť, ktorý model znie (v mojich ušiach) lepšie. Nakoniec som zistil, že aj keď hrá Huawei úplne skvelo, v niektorých skladbách prináša zvuk s mierne zdôraznenými basovými a výškovými frekvenciami, akoby som mal zapnutý ekvalizér. Pri počúvaní vážnej hudby, alebo jazzu to nebolo postrehnuteľné, paradoxne to bolo zreteľné pri počúvani tanečnej hudby a popu (Billie Eilish, Lost Frequencies).

Bod za verné podanie zvuku napokon získava Philips.

Huawei FreeBuds Pro 1:2 Philips TAT8505

Ovládanie

Slúchadlá ponúkajú dotykové ovládanie. Jedno klepnutie umožní prijať/ukončiť hovor, resp. prehrať/pozastaviť prehrávanie. Dvojité klepnutie odmietne hovor, alebo spustí prehrávanie ďalšieho tracku. Trojitým poklepaním prehráte predchádzajúcu skladbu. Nechýba ovládanie hlasitosti, intenzitu si regulujete potiahnutím prstami hore, alebo dole po nožičke slúchadla.

Ak sa vám zdá ponuka ovládacích gest malá, môžete si v aplikácii zvoliť ďalšie. Dlhšie podržanie môžete priradiť k aktivácii hlasového asistenta, alebo zvoliť možnosť výberu medzi ANC, zosilneniu okolia alebo vypnúť tieto funkcie.

Dotykové ovládanie na Philips TAT8505 umožňuje povoliť rôzne režimy ANC a prepínať ich pomocou klepnutí na ľavé slúchadlo: ANC > Surround audio > ANC off. Jedno klepnutie na pravé slúchadlo umožní prehrať, resp. pozastaviť prehrávanie, dvojité klepnutie na pravé slúchadlo spustí prehrávanie ďalšej skladby. Hovor príjmete dvojitým klepnutím na pravé tlačidlo, ukončíte ho dlhším podržaním.

Hlasových asistentov (Siri a Google) aktivujete podržaním ľavého slúchadla na 2 sekundy. Zastavíte ho jedným kliknutím na ľavé slúchadlo, dvojklikom potvrdíte výber.

Podobne ako Huawei, aj Philips automaticky vypne prehrávanie, keď sa slúchadlo vyberie z ucha. Hlasitosť sa dá ovládať len cez smartfón.

Oba modely ponúkajú slušné možnosti ovládania, o niečo lepšie ich má premyslené Huawei.

Huawei FreeBuds Pro 2:2 Philips TAT8505

Iné funkcie

Obidva modely podporujú bezdrôtové nabíjanie puzdra.

Huawei FreeBuds Pro naplno využijete s aplikáciou AI Life. Tá však nie je k dispozícii pre platformu iOS. Huawei FreeBuds Pro ponúkajú aktívne potláčanie hluku (ANC). Používatelia si môžu vybrať režim z troch úrovní (Pohodlné, Všeobecné a Ultra). Okrem toho je k dispozícii Dynamický režim, ide o automatiku, ktorá sama podľa zvukov okolia zvolí, v akej miere má byť odstránený hluk.

Huawei ponúka funkciu zosilnenia okolitých zvukov (Awareness mód), ide teda o presný opak ANC. Ďalej je tu režim, ktorý vylepšuje zrozumiteľnosť hlasov, aj ten nájde využitie v praxi.

Philips TAT8505 spárujete so smartfónom pomocou aplikácie Philips Headphones. Philips ponúka podobne ako Huawei – ANC, Awareness mód a režim Adaptive. Slúchadlá podporujú Siri a Google Assistant. V aplikácii si môžete nastaviť aj zvukové efekty.

Opäť ide o veľmi vyrovnané ponuky, s malým rozdielom dostáva bod Huawei.

Huawei FreeBuds Pro 3:2 Philips TAT8505

Huawei Freebuds Pro Philips TAT8505
Farebné prevedenie čierne, biele, strieborné čierne
Hlasový asistent nie Google, Siri
Výdrž na jedno nabitie 7 hodín 6 hodín
Výdrž spolu s dobitím v puzdre 7 + 13 hodín 6 + 18 hodín
Bluetooth  5.2 5.0
Frekvenčná charakteristika 20 – 20 000 Hz 20 – 20 000 Hz
Meniče 11 mm 13 mm/16 ohmov
Počet mikrofónov 3 v každom slúchadle N/A
Kodeky N/A SBC, AAC
ANC áno áno
Aplikácia AppGallery, Google Play Google Play, App Store
Hmotnosť slúchadlo/puzdro 6,1 g/60 g N/A
Batérie slúchadlo/puzdro 55 mAh/580 mAh 55 mAh/560 mAh
Odolnosť N/A IPX4
Cena 199 € 199 €

Cena

Jediná kategória, kde sa dá exaktne zistiť víťaz. Teda aspoň v prípade, že nie je cena rovnaká. Po bode dostáva každé zariadenie.

Huawei FreeBuds Pro 4:3 Philips TAT8505

Verdikt

Podľa bodového hodnotenia sa stáva víťazom Huawei a jeho slúchadlá FreeBuds Pro. Ako z textu vyplýva, najviac si ich užijú majitelia smartfónov Huawei, najmenej tí, ktorí využívajú platformu iOS. Oproti rovnako skvelým Philipsom majú menšie puzdro a ponúkajú viac možnosti dotykového ovládania. Samozrejme, ani v prípade kúpy Philips TAT8505 nepochybíte a neurobíte krok vedľa.

Aj na testovaných slúchadlách vidieť obrovský pokrok v technológiách. O tom, že moderné slúchadlá už hrajú mimoriadne kvalitne som sa v úvode zmieňoval. Dnešné modely však prinášajú mnohé funkcie, o ktorých sme pred niekoľkými rokmi ani nechyrovali. Režim detekcie nosenia v uchu, aktívne potláčanie hluku, priepustnosť a zosilnenie okolia. Ak k tomu prirátate podporu hlasových asistentov či puzdro s bezdrôtovým nabíjaním, zrazu máte v rukách úžasne zariadenie, ktoré je nielen praktické, ale aj naozaj nabité užitočnými technológiami.

Víťazom súboja sa stávajú slúchadlá Huawei FreeBuds Pro.

Huawei FreeBuds Pro si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.