- #Virtuálna a rozšírená realita
- 4 min.
- 21.9.2024
HTC žije a prichádza s novým headsetom Focus Vision, so zvláštnymi parametrami
Spoločnosť HTC už síce nepatrí medzi lídrov v oblasti smartfónov, no vo svete virtuálnej reality je o dominanciu rozhodne pripravená bojovať. Na trh preto najnovšie prináša od základov prekopaného nástupcu headsetu Vive Focus 3, s názvom HTC Vive Focus Vision.
Headset je plne nezávislý od počítača, no fungovať dokáže aj v tandeme s ním. Headset by tak mal zaujať nenáročných používateľov, firmy, ale aj PC hráčov.
HTC malo pri vývoji novinky Focus Vision vziať do úvahy najčastejšiu spätnú väzbu k jeho predchádzajúcim headsetom a vylepšiť najmä slabé miesta modelu Focus 3. Headset tak pôsobí mohutnejšie, dostal posilnený popruh hore, zadnú protiváhu i bočné ramená. Vylepšené bolo aj chladenie, ktoré má byť o 30 % efektívnejšie oproti predchádzajúcemu modelu.
Hráčov poteší nová možnosť prepojenia headsetu s počítačom prostredníctvom DisplayPort štandardu v podobe USB-C, čo má umožniť bezzstratový prenos dát z PC. V prípave na záver tohto roka je aj aktualizácia, ktorá zdvihne obnovovaciu frekvenciu z 90 na 120 Hz. Oproti predchádzajúcej generácii narástla aj kapacita operačnej pamäte z 8 na 12 GB. Interná pamäť ponúka 128 GB s možnosťou rozšírenia o 2 TB pomocou microSD karty.
Na vonkajšej strane headsetu sa po novom nachádza dvojica 16 Mpx senzorov, ktoré umožňujú farebný prenos obrazu z okolia používateľa do vnútorných obrazoviek. Táto funicia slúži nielen na lepšiu orientáciu v priestore pri používaní headsetu, ale aj v aplikáciách s rozšírenou realitou, ktoré umiestňujú virtuálne objekty priamo do priestoru pred používateľom, resp. hráčom.
Senzory vo vnútri zas sledujú pohyb očí a ten dokážu preniesť späť do podporovaných titulov. Headset taktiež túto technológiu využíva na automatické nastavenie šošoviek podľa vzdialenosti očí používateľa, ako aj softvérové zaostrovanie vykresľovacieho enginu. Hry tak nebudú musieť vykresľovať všetky grafické detaily v plnej kvalite na celej ploche, na ktorú sa práve hráč pozerá. Naopak, v priestore na okraji zorného poľa, na ktorý sa hráč práve nepozerá, bude možné kvalitu znížiť a vďaka tomu najmä zvýšiť snímkovanie.
Čo vylepšené nebolo, sú LCD displeje s rozlíšením 2 448 x 2 448 pixelov a 120-stupňovým zorným uhlom, ako ani hardvér, kde sa HTC spolieha na rovnaký čip Snapdragon XR2 od spoločnosti Qualcomm. Na to, že sa headset už aj podľa svojho názvu tak sústredí na kvalitu obrazu, je zvláštne, že HTC nesiahlo po modernejších OLED displejoch. Ešte zvláštnejšie však je, že za týmito displejmi nájdeme frenselové šošovky, ktoré už v moderných VR headsetoch nevidieť. Oproti klasickým, resp. „palacinkovým“ šošovkám zaberajú síce menej miesta, avšak za cenu vizuálnych nedokonalostí a nižšej kvality obrazu.
Tieto slabé miesta novinky HTC Vive Focus Vision dali spoločnosti jasne vedieť skúsení používatelia VR headsetov na viacerých platformách a HTC už nemalo inú možnosť, než reagovať. „Veľmi nám záleží na vytvorení najlepších možných slúchadiel XR pre vás všetkých. Buďte si istí, že si berieme vašu spätnú väzbu k srdcu – nikdy neprestaneme prinášať ďalšie inovácie v XR. VIVE Focus Vision je naša najuniverzálnejšia náhlavná súprava všetkých čias s množstvom veľmi požadovaných funkcií, vrátane režimu DisplayPort pre bezstratový vizuálny obraz PC VR, vstavaného sledovania očí, automatického IPD, batérie vymeniteľnej za chodu a ďalších.“, uviedla spoločnosť v komentári na YouTube.
HTC však už zrejme headset aj napriek nemalej kritike neodloží a neupraví. Kritiku tak bude musieť ustáť a obhájiť si cenu 1 229 €, s ktorou headset zamieri do predaja 17. októbra. Do tohto dátumu si je možné headset predobjednať s bonusom v podobe 5-metrového USB-C/DisplayPort 1.4 kábla, niekoľkých adaptérov pre PC VR hranie a niekoľkých herných titulov.