- #Aplikácie a hry
- 15 min.
- 11.11.2020
Hry pre mladších: Giraffe+Annika, Ben10: Power Trip, Transformers Battlegrounds
Trojica nasledujúcich hier je určená najmä mladším hráčom. Tak ich vnímajú aj samotní autori, ktorí im prispôsobujú jednotlivé mechanizmy – niekedy zjednodušené, inokedy ľahšie ovládané. Ale sú to celkom dobré kúsky, s ktorými pár hodín strávi aj hráč-veterán…
Ben 10: Power Trip (PS4, Xbox One, Switch, PC)
Ben 10 je animovaná séria z Cartoon Network, podľa ktorej sa robia videohry už dlhé roky. V hlavnej úlohe je obyčajný chlapec zo základky Ben prepojený s mimozemšťanmi: vie sa na nich premeniť a takto využiť v akcii ich špeciálne schopnosti.
Najnovší príbeh ho berie so sestrou a dedom na výlet do Európy, kde sa objaví aj známy zloduch Hex a zbaví ho istých schopností. Na druhej strane si Hex zabudne záhadnú tabuľu, na ktorej sú nakreslené rôzne klikiháky a Ben odčíta, že ak Hex spojí pár mocných kryštálov, nastane veľká apokalyptická zloba a už sa k nej schyľuje, keď po prírodnom parku zrazu premávajú nečakané príšery.
Ben 10 je určený pre mladších hráčov a preto k nemu treba aj takto pristupovať. Na naše pomery má zásadný nedostatok, že nie je lokalizovaný aspoň do češtiny, takže ak sa k nemu aj 10-ročný hráč posadí, bude musieť z anglických zadaní odčítať minimálne základné úlohy alebo si ich dá preložiť rodičmi či súrodencom.
Nie sú to komplikované misie, ale aj sprievodné dialógy obsahujú dosť angličtiny. Inak je to prístupná hra a na rozdiel od predchodcov nepôsobí zjednodušene a aj mladším nechá okúsiť súčasný herný ošiaľ. Ponúka totiž otvorený svet rozdelený na tri veľké územia.
Je to výborný zvrat pre mladších hráčov, lebo konečne nemusia hrať iba za sebou idúce levely a robiť vždy to čo im hra povie. Ak závideli iným hrám voľnosť vo svetoch, konečne si ju vyskúšajú na vlastnej koži vo svojom obľúbenom svete. Iste, sú tu lineárne pasáže napojené na príbeh, ale od začiatku v menu vidíte deľbu na tri časti – je nimi lesný svet, mestský a snežný.
Každý ponúka 7-8 hlavných misií, zopár vedľajších a ešte si môžete dookola zbierať mince alebo sa zúčastniť pretekov či súbojov s menšími bossmi. Štruktúra sleduje veľké hry – takže aj starší hráč sa môže prichytiť, že hrá detskú hru a ľahko mu ubieha bez väčších úskalí.
Mladší rýchlo pochopia, čo sa od nich žiada vďaka dobrému interface. V pravej časti svieti aktuálna úloha a ďalší ukazovateľ zase odpočítava metre do zvoleného cieľa. Z otvoreného sveta sa cez portály možno dostať do samostatných pasáži, kde získate nejakého bojovníka alebo skúsenosť a tú využívate v otvorenom svete.
Ben 10 (i jeho kamoš Kevin 11) postupne zozbierajú šiestich pomocníkov, na ktorých sa možno premeniť. Troch si dokonca môžete priradiť k rýchlym tlačidlám a mať ich po ruke. Každý pomocník vám dáva svoje schopnosti – Heatblast má dvojitý skok a zapáli predmety, takže sa ukáže byť ideálny pre zničenie stromu, ktorý vám zatarasil cestu. Four Arms má úžasnú silu a neraz narazíte na praskliny, ktoré vie rozbiť.
XLR8 je úžasne rýchly a hodí sa na preklenutie prekážok po lanách či koľajach, ktoré vo svete vidíte od prvých minút. Diamondhead je jediný, ktorý dokáže útočiť aj projektilmi na diaľku, čo sa hodí na nepriateľov vo vzduchu. Každý má inak ľahšie i ťažšie údery plus špecialitu, takže sa ich naučíte ovládať rýchlo.
Otvorený svet má od začiatku aj viaceré prekážky, na ktoré potrebujete zvoleného pomocníka. Je radosť ich objavovať a prvý raz použiť špecialitku. Hra je celkom prívetivá aj k porážke: máte svoje zdravie a ak ho už stratíte, hra vás reštartuje v tesnej blízkosti s plným zdravím.
Takže ak vás prípadne nejaký boss porazí, stále máte šancu vyzvať ho znova a máte plný ukazovateľ bez starostí. Hra vám dá aj veľa pomôcok a predmetov. Iné musíte zase získať vo vedľajších misiách a ich plnenie je jednoduché – nájdi 10 kúskov toho či 5 kúskov niečoho iného. Ak otravujú obyvateľa príšery, pomôžete mu ich odstrániť. Je jasné, že autori nechceli ťahať viac postáv či druhov aktivít, takže detský hráč si tu vystačí. Starší či dospelý môže skôr pomáhať.
A to je ďalšia devíza hry – Ben 10: Power Trip síce nie je ťažká hra, aby ste ju hrali v co-ope, ale môže ju tak hrať otec/mama so synom/dcérou. Dvaja kamoši v teréne majú väčšie možnosti, môžu mať po ruke všetkých šiestich pomocníkov a to je plus. Ale pozor, nemôžete sa od seba vzdialiť, ale pekne spolupracovať nablízko. Osobne odporúčam oba módy: keď som hral sám, užíval som si hru plnými dúškami, ale v dvojici dáva ešte viac možností.
Ben 10: Power Trip ponúkne zábavu na 10 hodín a ideálne ju dávkovať po hodine-dvoch. Tie hlavné misie majú dobrý náboj, vedľajšie rozširujú možnosti. Škoda dvoch vecí: otvorené svety pôsobia dosť prázdno a občas vás hnevá kamera: chcete vyskočiť o kúsok vyššie kvôli minci a niekedy ju ani nevidíte. No samotná séria Bena 10 posúva o kvalitatívny stupienok vyššie oproti minulým hrám.
Prečo kúpiť?
Dobré ovládanie, otvorené svety, veľa priestoru a miest na objavovanie, chytľavé súboje, hrdinské schopnosti
Prečo nekúpiť?
Slabšia grafika, co-op mohol byť ešte lepší
Distribútor: Outright Games
Cena: 35 EUR
Transformers: Battlegrounds (PS4, Xbox One, Switch, PC)
Môžu dostať deti do parády aj iný herný žáner ako tradičné behačky či skákačky? Najnovší titul im umožní zahrať si ťahovú stratégiua autori od prvých minút prispôsobujú a zjednodušujú viaceré aspekty žánru. To je dobrý prístup, ako zapojiť takticky naladené deti alebo fanúšikov Transfomers k novému titulu. Vopred sa tu ukáže nižší rozpočet v podobe priemernej grafiky, ale pod tým vizuálom ako z kresleného seriálu čaká dobre prepracovaná stratégia, kde sa môžu deti učiť pravidlá žánru, ktorým holdujú skôr starší.
Títo Transformers majú aj jednoduchý dej, kde sa klasicky Autoboti postavia Decepticonom a snažia sa na Zemi nájsť starý známy artefakt Allspark (videli ste už v prvých Transformers v roku 2007, tá modrá kocka). V prvých misiách sa veľa učíte a hra vás nešetrí: toto nie je bezduchá akcia, ale na všetko platí systém, ktorý sa treba naučiť, lebo môžete rýchlo zlyhať.
V hre sa postupne striedajú vaše a cudzie jednotky na bojisku. Najprv prebehne váš ťah: každý Transformer má tri akčné body, ktoré môže dáko využiť: na pohyb alebo si zvolí jeden z akčných zásahov. Teoreticky môžete všetky body minúť na pohyb a iba sa posuniete na mape ďalej (čo môžete občas potrebovať, ak sa potrebujete dostať ku kamošovi a chrániť ho pred paľbou). Častejší prípad však bude, že jeden bod miniete na pohyb a zvyšné dva na útoky.
Každý Transformer má inú paletu: prvý je tradične projektil na diaľku, čo je stávka na istotu, vypálite a časť zdravia protivníkovi zoberiete. Silnejšie údery sú zväčša určené na boj zblízka a môžete si určiť ich intenzitu. Stačí vám na jeden zásah zdolať súpera, hoci za cenu troch bodov? Môžete minúť všetko naraz. Alebo chcete skôr vyslať silnejšiu plošnú vlnu, ktorá zmetie viac súperov?
Aj to bude možné. Kľúčom k úspechu je však mix pohybu a útokov – neraz sa oplatí iba vykuknúť z úkrytu, minúť bod na strelu a opäť sa schovať. Ďalšie jednotky (s vysokým ukazovateľom zdravia) však môžu voliť razantný postup vpred a rýdzo akčný postup.
Variabilita prirodzene čaká v bojujúcich jednotkách, každá má inú špecializáciu. Bumblebee je bojovník do každej situácie. Windblade sa vie premeniť na stíhačku a preletieť budovy, zatiaľ čo ostatní ich musia obísť. Navyše po získaní všetkých bojovníkov zistíte, že sa delia do viacerých tried.
Optimus Prime má najsilnejšie údery a patrí medzi búchačov. Bumblebee a Windblade sú skôr skauti, pohybliví i útoční. Wheeljack a Arcee síce bojujú, ale ich ďalšou devízou (a treba ju využívať) je liečenie. Jednotlivé vlastnosti a útoky robotov sa vám odomykajú postupne, čo je ideálne pre deti. A v talónesú aj špeciálne útoky raz za čas (stačí sledovať ukazovateľ Energonu v polovici či úplne naplnený), ktoré sa učia šetriť si na správne chvíle.
Ale boje dokážu byť celkom dobrá výzva. Nepriatelia radi bojujú vo vyšších počtoch a počas misie vám stále prilietajú na bojisko. Nehovoriac o často dobrých pozíciách – potrebujete sa dostať ku kumpánovi a chrániť ho, no polovicu misie vám ho ostreľuje protivník, takže máte časový limit: dobehnúť, kým kamoš nezomrie. Obtiažnosť nie je ukrutne vysoká, ale treba vhodne konať a počúvať rady: napríklad, že nemusíte zničiť vždy všetkých na bojisku, ak ste na záchrannej misii.
Takže paradoxne aj starší či dospelí hráči si môžu užiť pár dobrých misií a taktizovať s obľúbenými robotmi, lebo autori pochopili, že v stratégii sa úplne kompromisy robiť nemusia. Rešpektujú pravidlá a okrem módu príbehu sú tu vedľajšie režimy ako Capture the Flag a Energon Capture (bojujete o vlajky či body), Grudge Match (tu bojujete za zlých), Last Stand (prekonávate nápory nepriateľov). A Cube je úplne bláznivá vec, tu totiž hráte akoby americký futbal.
Na detský titul tu toho rozhodne nie je málo, takže ak nechcete iba skákať či objavovať fantasy, toto je dobrá voľba.
Prečo kúpiť?
Dobrý súbojový systém na ťahy, známi Transformeri v dobrých úlohách, solídne levely, dobrá variabilita v kampani
Prečo nekúpiť?
Miestami príliš farebná grafika a občas hnevá kamera
Distribútor: Outright Games
Cena: 35 EUR
Giraffe & Annika (PC, PS4, Switch)
Giraffe a Annika je nenápadný sľubný titul, ktorý chce mladším hráčom ukázať zaujímavý fantasy svet a má sľubný námet. Mladé dievča sa prebúdza v neznámej krajine, kde spoznáva niektoré veci. Napríklad sa dobre orientuje v domčeku, bez problémov komentuje predmety, ktoré tu má dáka Lisa.
Asi to bude jej kamarátka, ale vy netušíte, kam zmizla. Annika sa rýchlo stretáva s ďalšou postavou menom Giraffe, ktorý sa však nevie dostať do niektorých miest. Počas prvých minút objavujete, čo dokážete robiť. Zháňate si jedlo, nachádzate rôznych obyvateľov ostrova a Giraffe vám radí, aby ste išli do nejakej jaskyne. Tak prídete ku vchodu, pustí vás dnu a idete hľadať nejaké artefakty.
Giraffe a Annika má však zaujímavý podaný spôsob boja – vôbec tu nie je! Je to jedna z mála hier, kde hráč nemláti niekoho po gebuli. Naopak, už v prvej jaskyni sa snažíte nepriateľom vyhýbať, lebo sa im neviete postaviť. A nezmení sa to ani v ďalších fázach hry. Treba sa im skrátka vyhýbať, bežať, skákať cez prekážky či zdolávať rôzne pasce, ale pri duchoch či zveroch sa vôbec nezastavovať.
Ak vás náhodou nepriateľ zraní, hra má na viacerých miestach rozložené modré kryštály na dopĺňanie zdravia. V jaskyniach sa orientujete dosť ťažko – nemáte minimapu, ale snažíte sa pamätať cestu a občas nájdete na zemi nejaký ukazovateľ. Tie často vedú k pokladom: zbierate totiž špeciálne fotokartičky. A neradno sa im vyhýbať, pretože v neskoršej fáze hry príde moment, keď si ich budete meniť za kľúčové predmety pre ďalšie časti hry. Nemusíte ich síce vyzbierať všetky, ale aspoň polovicu si hra pýta na úspešné dokončenie.
Na konci každej jaskyne (celkovo ich je päť) vás čaká zaujímavý súboj. Nezabúdajte, nemáte zbrane, takže sa treba protivníkom postaviť iným spôsobom: budete tancovať. Funguje to ako rytmická hra: spodná časť má špeciálnu lištu s ukazovateľmi. Boss na vás posiela rôzne farebné gule a v správnej chvíli musíte stlačiť tlačidlo, aby vás guľa nezranila, ale otočili ste ju naspäť k nemu.
Popritom Annika tancuje v rytme. Môžete si aj zvoliť tri stupne obtiažnosti: čím vyššia, tým sú tance rýchlejšie. Nie je hanba ostať porazený, na prvé pokusy sú bossovia pomerne nároční a musíte odhaliť vzorec, v akom prídu ich gule. Zelené pritom stačí iba raz odpáliť, ale pri modrých treba držať tlačidlo dlhšie. Ešteže tých súbojov nie je príliš veľa, lebo miestami sú dosť frustrujúce aj pre zrelého hráča.
Ak nechodíte v labyrintoch a jaskyniach, ostáva vám na prieskum pekný zelený svet plný rozličných zákutí a aj zaujímavých postáv. Je tu napríklad zajačia rodinka, ktorá má veľa detí a jednou z úloh bude hľadať ich po celej lúke či pobreží. Alebo je tu postava, ktorá je kurátorom múzea a umožní vám meniť predmety.
Sú tu aj vedci či dve mladšie postavy, ktoré dávate dokopy – v jednom domčeku je dievča, ktoré šije šaty a vo hvezdárni chlapec, čo sleduje hviezdy. Jednou z úloh je nielen získať od nich pomoc, ale aj dať ich dokopy. Podobných drobných úloh je vo svete viacero: raz fotíte zaujímavé objekty, aby mal umelec inšpiráciu alebo sa snažíte nájsť tajnú jaskyňu, kde vás naučí lektorka ďalšie tanečné kroky.
Všetko to znie zaujímavo a je to deťom prístupná hra, ale dopláca na dva dôležité mínusy. Prvým je absencia mapy, tipov či klasických pomôcok ako sú šípky. Aj zrelší hráč bude mať čo robiť, aby zistil, čo od neho hra aktuálne chce. Našťastie rozsah nie je veľký, aby ste sa stratili. No čím ste ďalej, tým je svet väčší a ciest či možností je viac. Za každú jaskyňu totiž získate kľúč, ktorý otvára dvere istej farby. Tým druhým mínusom je ovládanie. Nepotrebujete veľa tlačidiel, čo je plus, ale recenzovaná Switch verzia má miestami frustrujúco dlhú odozvu pri skokoch, dvojskokoch alebo pri tanečných minihrách. Kvôli tomu sú niektoré pasáže ťažké a musíte ich opakovať aj desať ráz. Nie som si istý, či budú mať mladší hráči takú trpezlivosť.
Takže Giraffe a Annika je zaujímavá hra na 7-8 hodín, nestojí veľa, má pekný svet i kopu nápadov, ale práve jej ovládanie ju ťahá trošku nadol. No stále si na nej nebudete vybíjať pokusy a trpezlivosť ako u Crasha 4. Z trojice recenzovaných hier má však určite najzaujímavejší dej a výborné finále aj pre staršieho hráča.
Prečo kúpiť?
Krásny svet a jeho objavovanie, milé postavy, veľa dobrých a často funkčných nápadov, vysvetlenie udalostí vo finále
Prečo nekúpiť?
Ovládanie a jeho reakcie, občas neposlušná kamera
Distribútor: NIS America
Cena: 15-40 EUR (PC verzia lacnejšia ako konzolové + závisí podľa edície)