Reklama

Hrozí nám koniec prekvapení od Apple?

Marek Šimunek

Apple sa väčšinou darilo dokonale utajiť pripravované produkty až do posledného momentu pred ich samotným predstavením. Tento element prekvapenia sa však s nárastom záujmu o iPhone pomaly, ale isto vytráca. Stratilo Apple svoj tajomný faktor “There is one more thing”?

Apple iPhone 5

Uvedenie nových produktov Apple je vždy určitým sviatkom a to hlavne pre milovníkov tejto značky. Osobne sa netajím tým, že k nim patrím už pomerne dlhú dobu a iPhone nebol mojím prvým zariadením s nahryznutým jabĺčkom v logu. Pred plánovanou konferenciou sú média a rôzne fóra plné dohadov o tom, čo nové Apple prinesie a čo bude tá jedna vec naviac, ako zvykol počas svojho života prezentovať tie najväčšie novinky vizionár a CEO Apple Steve Jobs. Bohužiaľ musím skonštatovať, že s narastajúcim záujmom o Apple a najmä o iPhone narastá aj množstvo “zaručených” únikov informácií o pripravovaných produktoch. To, či sú takéto úniky správne, alebo skôr škodia nechám na vašom zvážení. Ja osobne milujem prekvapenia a utajované uvedenie produktu k nim istotne patrí.

Apple iPhone 5

Ak si zaspomínate pri uvedení iPhonu 3GS nebolo dostupných toľko informácií o tom, ako bude vyzerať a aké funkcie navyše prinesie. O iPhone v tej dobe ešte totiž nebol taký záujem a tak sa média sústredili na pripravované produkty iných výrobcov. Zlom nastal až pri nájdení pripravovaného iPhonu 4. Vtedy mali prvýkrát možnosť ľudia mimo Apple držať v ruke funkčnú vzorku ďaleko pred jej oficiálnym uvedením. Práve tento moment je preto možné považovať za začiatok honu na nový iPhone, ktorý sa každoročne začne krátko po predstavení toho aktuálneho. Nový iPhone musí byť totiž už v čase svojho uvedenia uskladnený v množstve predajní, aby bol najneskôr o niekoľko dní dostupný vo vybraných krajinách. Ak si k tomu pripočítate množstvo pracovníkov, ktorý sa okrem vývoja starajú aj výrobu prvých kusov, jednoducho pochopíte, že ešte pred uvedením sa nový iPhone, alebo v podstate každý produkt dostane do rúk nespočetnému množstvu ľudí. Tým narastá aj možné percento únikov produktov. Práve toto sa deje aj v prípade nového iPhonu, ktorý by sme mali vidieť počas prezentácie 10 septembra v San Francisu.

Apple iPhone 5S

Apple iPhone 5S by mal pridať novú farbu

Už o niekoľko dní sa teda dočkáme nového iPhonu, ktorý by si mal zachovať základný dizajn svojho predchodcu. Pozrime sa však, čo môžeme na základe uniknutých informácií a dohadov od iPhonu 5S očakávať?

iPhone 5S

  • iPhone 5S bude mať pravdepodobne rovnaký displej, ako iPhone 5. Apple nemá dôvod na zvýšenie jeho uhlopriečky, alebo rozlíšenia, ak chce zachovať dokonalú kompatibilitu aplikácií. Možná zmena je však v prípade použitej technológie. Dočkáme sa v prípade iPhonu 5S technológie IGZO?

  • Aj napriek tomu, že dizajn novinky by mal ostať v podstate nezmenený sa pravdepodobne dočkáme nového farebného prevedenia. iPhone 5S by mal byť okrem čiernej a bielej dostupný aj v zlatej farbe.

  • Očakávať môžeme aj uvedenie nového procesoru Apple A7, ktorý by mal nahradiť dvojjadrový procesor Apple A6 v súčasnom iPhone 5. Možno sa dokonca konečne dočkáme štvorjadra, aj keď iPhone si vďaka vyladenému operačnému systému hravo vystačí aj s dvomi jadrami.

  • Na uniknutých záberoch krytu pre iPhone 5S je možné vidieť dvojitý LED blesk, ktorý by mal pomôcť lepšej kvalite fotografií za slabého osvetlenia. Ruku v ruke s tým ide aj nový snímač pre integrovaný fotoaparát. Apple totižto v súčasnosti mierne kvalitou integrovaného fotoaparátu zaostal za výrobcami ako Nokia, alebo Sony.

  • K už existujúcim kapacitám integrovanej pamäte o veľkostiach 16 GB, 32 GB a 64 GB by mohol iPhone 5S priniesť aj 128 GB. Apple už na to pamäťové moduly má. Používa ich totiž vo svojom iPade s kapacitou 128 GB.

  • Aj napriek tomu, že iPhone je ikonou medzi smartfónmi, jedna dôležitá technológia súčasnosti mu chýba. Práve preto by sme sa v prípade iPhonu 5S mohli konečne dočkať integrácie NFC, ktorého absencia bola vytýkaná už súčasnému iPhonu 5.

Apple iPhone 5S

Uniknuté fotografie zadného krytu iPhone 5S ukazujú dvojitý LED blesk

Okrem upraveného iPhonu 5, ktorý by mal niesť názov iPhone 5S sa pravdepodobne konečne dočkáme aj lacnejšej verzie iPhonu, ktorý by mal konkurovať cenovo dostupnejším Android smartfónom súčasnosti. Čo môžeme od iPhonu 5C, ako by sa lacnejší iPhone mal volať, očakávať?

iPhone 5C

  • iPhone 5C by mal ponúknuť mierne hrubšie a hlavne plastové telo, na rozdiel od kombinácie hliníku s skla v prípade iPhonu 5S. Práve spomínaný hliník a sklo sú príčinou určitej “krehkosti” iPhonu 5. Mnohí majitelia iPhonu 4S a iPhonu 5 tak ocenia návrat k plastovému telu, ktoré môže byť prísľubom zvýšenej odolnosti voči škrabancom.

  • iPhone 5C by mal byť okrem svojho plastového tela dostupný aj v niekoľkých farebných prevedeniach, obdobne ako tomu je v prípade Apple iPodov.

  • Okrem vzhľadu samotného tela však nie sú známe žiadne ďalšie špecifikácie. iPhone 5C tak bude pravdepodobne používať hardvér súčasného iPhonu 5, ktorý by mu mal zabezpečiť dostatočnú kompatibilitu aplikácií aj do budúcnosti.

Apple iPhone 5S a 5C

Tak či tak, úniky o pripravovaných smartfónoch a to nielen značky Apple tu budú dovtedy, kým bude trvať záujem o produkty danej značky. Výrobcovia si aj napriek tomu, že takéto úniky nemajú v láske, môžu byť istí, že je o ich produkty záujem. My si však na to, čo prinesie nový iPhone a či budú dokonca dva budeme musieť počkať ešte niekoľko dní. Zatiaľ si aspoň môžete pozrieť posledné video, ktoré obehlo internet a zobrazuje zadný kryt pripravovaného iPhonu 5S v zlatej farbe a tiež kryt iPhonu 5C v porovnaní so súčasným iPhonom 5.

Foto: Apple, MacRumors

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.