Pre zaistenie počítačovej bezpečnosti žiaľ nestačí mať kvalitný antivírus a najnovšie aktualizácie na všetkých programoch vrátane operačného systému. V podstate vírusy už dnes nie sú najväčším nebezpečenstvom v počítačovom svete. Sú ním psychologické a technické podvody, ktoré útočia na ľudský faktor. AVG ich pravidelne sleduje a za posledné dva mesiace chce upozorniť na nasledovné.
Podvodné YouTube videá
Poznáte to – pozeráte na YouTube video a na konci sa dozviete, že jeho zvyšok si môžete pozrieť pod odkazom, ktorý sa nachádza nižšie v popise. Môže to byť tak, no veľmi často sa stáva, že sa na cieľovej stránke dočkáte určitého podvodu. Najznámejší prípad je video istej americkej talk show. Autor núti na odkazovanej stránke diváka vyplniť povinnú anketu, ponúka prístup k špeciálnym videám, požaduje vyplnenie adresy pre odoslanie darčekovej poukážky a nakoniec obeť nechá precitnúť – žiadne video sa neprehrá a ide o holý podvod.
Váš účet bol zrušený
Citlivou témou je aj Facebook. Začali sa šíriť podvodné, ale na pohľad dôveryhodné e-maily, že váš účet bol zrušený, no dáta môžete obnoviť po kliknutí na link, samozrejme zmanipulovaný a vy prichádzate o svoje heslo a súkromie. Stále veľmi bežné je vydieranie – na monitore sa objaví správa o zablokovaní počítača z dôvodu nájdenia nelegálneho obsahu (či už FBI alebo autorskou organizáciou) a odblokuje sa až po zaplatení 500 dolárov.
Olympiáda dáva zarobiť aj podvodníkom
Živnou pôdou pre kybernetických zločincov sú aj olympijské hry. Treba zvýšiť ostražitosť na spam, prílohy a linky v mailoch, na sociálnych sieťach, ponuky vstupeniek či pripájanie sa za pohybu, ak sa nachádzate v Londýne. Bezpečné nie je vždy ani nakupovanie liekov cez internet. Istý podvodník bol totiž schopný pre podporu svojej falošnej stránky nahrať o danom prípravku na YouTube až 21 videí! Skrátka, dobrý softvér pomôže, ale nestačí – treba byť opatrný a používať zdravý rozum.
Zdroj a foto: AVG Threat Research Group