Medzi jednu z najčastejších internetových hrozieb patrí malvér. Ten si predstavíme v dnešnej časti seriálu Hrozby na internete.
Po phishingu, detskej kyberšikane a spame prichádzame s ďalšou časťou, ktorá rozoberá hrozby internetu. Dnes sa zameriame na malvér.
Malvér je kód alebo softvér, ktorý môže poškodiť, zablokovať alebo sa zmocniť počítačového systému. Ide o univerzálny názov pre všetky počítačové vírusy. Slovo Malvér pochádza z anglického malware, čo je skratka pre malicious software, čiže škodlivý softvér.
Malvér sa môže do PC dostať najčastejšie internetovou formou, napríklad pri sťahovaní rôznych programov alebo prezeraní škodlivých stránok. Všetko však závisí od zabezpečenia PC. Nebolo to tak vždy. V roku 1986 sa objavil prvý počítačový vírus, ktorý sa rozšíril cez diskety.
Ako informuje spoločnosť ESET, malvér zahŕňa všetky druhy škodlivého softvéru vrátane najznámejších foriem, ako sú trójske kone, ransomvér, vírusy, červy a bankový malvér. Spoločným menovateľom všetkého, čo spadá pod termín malvér, je nekalý úmysel jeho autorov alebo prevádzkovateľov.
Väčšinou ide o finančnú motiváciu, ktorú môžu získať cez krádež osobných údajov alebo formou vydierania cez zablokovaný počítač (ransomvér). Existujú však aj hackerské skupiny, ktorých cieľom sú v prvom rade dáta citlivých osôb a nie peniaze. Tieto skupiny však väčšinou pracujú v rámci štátnych štruktúr. Môžu využívať aj malvér na sledovanie aktivít na PC. V takom prípade ide o tzv. spyvér.
Autori malvérov väčšinou využívajú zraniteľnosti aktuálnych systémov, takže bežný používateľ nemá šancu zistiť, že jeho počítač bol napadnutý. Preto je najlepšou prevenciou antivírusový systém. Základom je taktiež pravidelne aktualizovať všetky systémy a aplikácie, ktoré používate. Práve tie vedia opraviť bezpečnostné zraniteľnosti. Preventívnym krokom je tiež zálohovanie dát na externom harddisku. Tak ich budete mať vždy k dispozícii.
Malvér častokrát útočí aj na dôveru ľudí a do PC sa vie dostať aj formou falošného mailu, čiže formou phishingu. Preto je dôležité byť pri akýchkoľvek mailoch a elektronických komunikáciách opatrný.
V minulosti sa tiež častokrát objavili prípady, kedy sa malvér dostal do PC cez stiahnuté videohry. Na prvom mieste bola hra Minecraft. Softvér bol veľmi dobre zamaskovaný, predstavoval až tretinu všetkých herných malvérov a jeho dosah bol minimálne na 310-tisíc používateľov. Druhé miesto získala hra GTA 5, prostredníctvom nej malvér napadol až 112-tisíc hráčov. Sims 4 obsadil tretie miesto, jeho dosah bol skoro 105-tisíc napadnutých používateľov.
Malvér sa netýka iba PC, ale aj smartfónov. Pri tých býva častokrát problémom sťahovanie podozrivých aplikácií, ktoré môžu získať prístupové údaje do vášho smartfónu alebo sa nabúrať do root nastavení. Pri aplikáciách je preto dôležité sa držať oficiálnych appiek z Google Play Store pri Android smartfónoch a AppStore pri iPhonoch.
Okrem útokov na jednotlivcov, môže malvér útočiť a zneškodniť aj priemyselné štruktúry v štáte. Takéto útoky môžu napríklad zapríčiniť výpadky energie v krajine.
V neposlednom rade môžu byť ohrozené aj zariadenia internetu vecí. To znamená smart spotrebiče v domácnosti, ktorých siete sú náchylnejšie na útoky.
Ak sa nechcete stať obeťou malvérov, mali by ste sa riadiť týmito zásadami:
- Používať iba legitímne a známe služby s osvedčenou reputáciou.
- Venovať zvýšenú pozornosť autentickosti webových stránok, nenavštevovať webové stránky, ktoré umožňujú sťahovanie videohier či iných súborov, pokým si nie je používateľ istý, že sú legitímne a pokiaľ nezačínajú skratkou „https“. Pred spustením sťahovania skontrolovať, či je webová stránka legitímna pomocou dvojitého overenia formátu adresy URL alebo pravopisu názvu webovej stránky.
- Neotvárať podozrivé linky, napríklad tie, ktoré umožňujú stiahnutie hry ešte pred jej oficiálnym vydaním alebo.
- Používať overené bezpečnostné riešenia pre komplexnú ochranu pred širokým spektrom hrozieb.
- Vyhnite sa inštalácií Android aplikácií z neznámych zdrojov, aj keď vám zaručia prístup k obsahu, ktorý hľadáte. Na sťahovanie aplikácií používajte len oficiálne zdroje, ako Google Play.
- Používajte vždy a všade silné prihlasovacie údaje, heslá a ideálne aj dvojfaktorovú autentifikáciu.
- Najlepším riešením je používať antivírusovú ochranu.