Reklama

HP Slate 500: prichádza iPad killer ?

Drahomír Piok

Gigant HP uviedol na americký trh svoj tablet HP Slate 500. Projekt začínal ako malý koncept elektronickej čítačky kníh, no keďže tablety pomaly začínajú dobývať svet, rozšíril sa na nepoznanie. Predstavený bol na výstave CES 2010 a bude sa uchádzať o čestné miesto zatiaľ len vo firmách. Má skutočne na to, aby sme zahodili notebooky, poznámkové bloky a perá?

HP Slate 500

HP po odkúpení Palmu nasadí do svojho tabletu aj novonadobudnutý webOS. K tomuto kroku pristúpi až v priebehu budúceho roka, kvôli zmenám v systéme webOS. Druhý použitý softvér myslím nebude nutné veľmi rozoberať, keďže s ním prišiel do styku asi každý. Nový Slate pobeží aj na najnovších Windows 7 s natívnou podporou dotykovej technológie. Niektorí z vás môžu mať výhrady, že práve použitý systém nie je to pravé orechové pre tablety. Podľa mňa to je sila zvyku a hlavne to, čo užívateľ preferuje. Jedna z výhod u tohto zariadenia je hardvérovo akcelerovaný Adobe Flash, ktorý by nemal chýbať.

HP Slate 500

Bohatou výbavou sa u HP Slate 500 nešetrilo. Videotelefonovanie umožní dvojica kamier, buď s prednou VGA kamerou (0,3 Mpx), alebo zadnou 3 Mpx. Hovory budeme ale môcť možno vykonávať iba cez internet. Zadnú kameru môžeme použiť samozrejme aj ako fotoaparát či videokameru. Displej má 8,9“, s rozlíšením 1 024 x 600 pixlov, je lesklý a má LED podsvietenie. Obrazovka je samozrejme dotyková a kapacitná, pričom rozlišuje aj multidotyk. Obsiahnutý procesor Intel Atom Z540 má takto 1,86 GHz a spolu s 2 GB DDR 2 RAM pamäte bude na bežný chod stačiť. Integrovaný grafický čip Intel GMA 500 si zasa zgustne na prehrávaní HD videa, vraj dokonca aj vo Full HD rozlíšení. Predávané budú rôzne varianty s úložiskom 32 GB alebo 64 GB. Čo sa týka konektivity, na internet sa pripojíme pomocou Wi-Fi 802.11 b/g/n, ďalej máme k dispozícií USB 2.0 port, slot pre SD karty, 3,5 mm audio konektor a vstavaný mikrofón. Digitálne pero, ktoré je súčasťou tabletu využijeme pri podpisovaní, kreslení alebo písaní poznámok ako do zápisníka. Rozmery zariadenia sú 23,4 x 14,5 x 1,4 cm a jeho príjemná váha je okolo 1,5 libry, čiže 680 gramov! Jeho výdrž je iba niečo cez 5 hodín používania.

HP Slate 500

Úplne všetky verzie s rôznymi parametrami neboli ešte oznámené, dokopy by sa malo predávať až 8 verzií. Tak sa naskytá otázka, či budú ostatné verzie obsahovať aj napríklad spomínaný GSM/3G modul, alebo aj GPS, alebo to budú len rozdiely v softvérom balíku. Nechajme sa prekvapiť, možno to bude skutočne „iPad killer“, alebo upadne do zabudnutia. Jednoznačne navrch oproti iPadu má širokou škálou konektorov a dvojicou kamier. Slate však zaostáva vo výdrži a zatiaľ chýbajúcom GPS module. Do porovnávania operačných systémov sa dávať nebudem, to je už voľba užívateľov. Každý sám vie čo by mu viac vyhovovalo. Určite prinesieme aj to, ako bude pracovať Slate s webOS, možno sa HP trafí do čierneho a prinesie mu to vytúžený úspech. Na americkom trhu je už spustený predpredaj s cenkou 799 dolárov (cca 575 €). Na európsky trh by sa mali dostať už aj pozmenené verzie zariadenia, ale kedy presne spoločnosť HP neuvádza.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.