Reklama

HP Palm Topaz a Opal: dvojica webOS tabletov sa blíži!

Dominik Fúsek

Na trhu tabletov začína panovať veľmi zaujímavá situácia. Na CES 2011 sme sa dočkali viacerých noviniek s Androidom (Motorola XOOM: Najlepší Android tablet?), v dohľadnej dobe očakávame predstavenie nástupcu iPadu a podľa všetkého sa čoskoro dočkajú aj fanúšikovia operačného systému od Palmu, respektíve HP. Dvojica dostala mená po drahých kameňoch, a skutočne sú výnimočné. Popri výkonnom procesore ponúknu aj zopár netradičných riešení.

HP Palm Topaz

zdroj: engadget.com

Smartfóny s operačným systémom webOS (Nový Palm Pre 2 a nový HP Web OS 2.0) sú u nás menej rozšírené. Nie je to však preto, že by bol systém nekvalitný, príčinou je skôr slabšia dostupnosť produktov spoločnosti Palm na Slovensku. Snáď sa to zmení po prevzatí Palm-u spoločnosťou HP v minulom roku, a možno aj po predstavení dvojice tabletov. HP Palm Topaz a Opal budú mať pravdepodobne väčšinu parametrov zhodných, líšia sa však veľkosťou uhlopriečky displeja a teda aj rozmermi. Väčší Topaz pripomína svojou veľkosťou Apple iPad (241 x 190 x 13 mm, uhlopriečka 9,7“), Opal prichádza ako štandardný tablet (7“, 180 x 144 x 13 mm). Oba tablety napriek rozdielnej uhlopriečke IPS-LCD displeja ponúknu rovnaké rozlíšenie – 1 024 x 768 bodov.

HP Palm Topaz

zdroj: engadget.com

Tablety by sa mali zhodovať aj v ostatnej výbave. Jej základom bude systém webOS 2.0, poháňaný dvojjadrovým Qualcomm-om MSM8660. Ten je taktovaný na 1,2 GHz a obsahuje výkonnú GPU Adreno 220. Masívny výkon bude podporovaný operačnou pamäťou 512 MB DDR2. Chýbať nebude predná 1,3 Mpx kamera pre videohovory, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a vo verziách so SIM kartou ani podpora 3G, resp. amerických CDMA sietí a neskôr by mali prísť aj varianty s podporou LTE. Špecialitou Topazu a Opalu bude bezdrôtové nabíjanie, dockovacia stanica Touchstone 2, audio technológia HP Beats či viaceré cloud služby. Zariadenia teda majú veľký potenciál, avšak o ich úspechu rozhodne cena. Tá zatiaľ nie je známa, dozvedieť by sme sa ju spolu s ostatnými parametrami tabletov mohli už 9. februára na tlačovej konferencii HP.

Cloud služby HP Palm

Cloud služby HP Palm, zdroj: engadget.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.