Reklama

HP Folio 13: Najväčší ultrabook, no s poriadnou výbavou

Drahomír Piok

Hewlett Packard sa oficiálne pripojilo do klubu výrobcov ultrabookov. Do predaja sa dostane 13,3″ palcová verzia s príjemnou cenou. Teda za predpokladu ak nedôjde k prepočítaniu kurzového lístka 1$ = 1€. Ponúkne širokú škálu portov, slušný hardvér, avšak zaplatí za to svojou veľkosťou a váhou.

HP Folio 13

Plastovo – hliníkový?

HP stavilo na pomerne klasický, jednoduchý a elegantný dizajn. Do žiadnych extravagancií ako napríklad ASUS sa nepúšťalo. Vrchná strana pozostáva z brúseného hliníka, ale domnievam sa, že spodná časť je z platu. Navyše na nej figurujú nepríjemné veľké výduchy, ktoré v tejto forme nemajú vôbec čo na ultrabookoch hľadať. Lesklý displej s uhlopriečkou 13,3″ má len základné rozlíšenie 1 366 x 768 bodov, a nie je možné si priplatiť za lepšiu verziu. Klávesnica sa dočkala príjemného spestrenia vo forme podsvietenia. Pri ultrabookoch touto vychtávkou disponuje jedine MacBook Air. Zdá sa, že Folio 13 nešetril v konektorovej výbave. Na ultra prenosný počítač ich má skutočne neúrekom. Používatelia sa môžu tešiť na 1x USB 2.0, 1x USB 3.0, HDMI, RJ-45 (Ethernetový port), 3,5 mm audio konektor a čítačku pamäťových kariet.  Batéria je nevymeniteľná a podľa HP vydrží až 9 hodín používania.

HP Folio 13

Základ tvorí Core i5 a 4 GB DDR3 RAM

Hardvérová výbava nezaostáva za konkurenciu. Síce neboli oficiálne uverejnené všetky zostavy, no približne si dokáže vytvoriť obraz o výkone. Základným kameňom bude procesor Intel Core i5-2467M (1,6 GHz) spolu s 4 GB DDR 3 RAM. K dispozícií vo vyšších a drahších zostavách bude aj Core i7. Ulóžná kapacita porastie postupne od 128 GB na SSD. Operačným systémom bude samozrejme Windows 7 v nešpecifikovanej verzii. Prekážkou niektorých zákazníkov môžu byť rozmery a hmotnosť. Hranicu pre udelenie titulu Ultrabook, ktoré má mimochodom patentový Intel, spĺňa s odretými ušami. Jeho hrúbka dosahuje 1,8 cm a hmotnosť začína na 1,5 kg. So začiatočnou  cenovkou 900 $ sa objaví už 7. decembra v USA. Vstup na slovenský trh bude zrejme zrealizovaný až budúci rok.

HP Folio 13

Foto: HP, theverge.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.