Reklama

HP Envy 17 Leap Motion: Počítač ovládaný priestorovými gestami je realitou.

Marek Šimunek

Ak budete rukami mávať pred monitorom svojho notebooku, už vás nikto nebude považovať za divného. Teda aspoň v tom prípade nie, ak budete mať pred sebou nový HP Envy 17, ktorý je možné ovládať gestami.

HP Envy 17 Leap Motion Special Edition

Dotykové displeje má už takmer každý výrobca a to ženie vývoj dopredu. Po dotykových displejoch by tak mohlo byť ďalším bodom programu priestorové ovládanie. Spoločnosť HP sa práve preto rozhodla vytvoriť svoj nový notebook HP Envy 17 Leap Motion Special Edition vybaviť integrovanou technológiou Leap Motion. Že neviete, čo je to Leap Motion? Je to senzor, ktorý je schopný rozoznávať dvojicu rúk a desať prstov a gestá urobené v priestore interpretovať ako príkazy. Táto kombinácia teda prináša úplne nový spôsob ovládania počítača. Doposiaľ bol senzor pre 3D ovládanie natoľko veľký, že bolo potrebné ho k počítaču pripájať ako externé zariadenie pomocou USB portu. HP Envy 17 je však prvým notebookom spoločnosti, ktorý má tento senzor integrovaný už priamo do svojho tela. HP toho dosiahlo vďaka minimalizácii senzora o 70 %. Úlohou nového ovládania v priestore nie je nahradiť stávajúce spôsoby ovládania v podobe dotykovej obrazovky, alebo touchpadu, ale ponúknuť užívateľom nový spôsob interakcie s počítačom. 3D ovládanie následne ponúkne úplne nové možnosti práce s niektorými aplikáciami, ako napríklad aplikácie na modelovanie objektov. HP dokonca pripravilo samostatný obchod s aplikáciami ovládanými gestami. Nesie názov Airspace.

Spoločnosť Leap Motion sa však nechce zastaviť iba pri priestorovom ovládaní počítačov, ale pracuje aj na podobnom ovládaní tabletov a záujem o tento druh ovládania prejavili aj automobilky. Táto pokroková technológia má však aj svoje tienisté stránky. Používateľ musí byť v určitej vzdialenosti od senzora a na ovládanie si musí samozrejme aj zvykať. Problematická je aj spotreba daného senzoru, nakoľko sama spoločnosť HP sa vyjadrila, že používanie tohto senzoru výrazne znižuje výdrž na jedno nabitie. Odporúča preto využívať priestorové ovládanie iba v prípade ak je počítač pripojený do elektrickej siete a samotný notebook HP Envy 17 Leap Motion Special Edition je vybavený klávesovou skratkou pre vypnutie snímača. Po hardvérovej stránke ponúkne HP Envy napríklad posledné procesory Intel Haswell, grafickú kartu Nvidia, 8 GB RAM, 1 TB pevný disk, alebo 17,3“ displej s Full HD rozlíšením. Novinka by sa mala začať predávať už 16. Októbra, pričom cena bola pre americký trh stanovená na 1 049,99 USD.

HP Envy 17 Leap Motion Special Edition

Foto: blog.leapmotion.com, HP

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.