Reklama

HP Envy 13-d010nc – konkurent MacBooku s Windows 10

Zdroj | HP
Števo Porubský
Zdroj | HP
Zdroj | HP
83 %
Tenký Ultrabook z hliníka s Windows 10, ktorý chce konkurovať Apple MacBook Pro. Má vcelku výkonný hardvér, matný displej, USB 3.0 porty a navyše čítačku odtlačkov prstov.

Výhody

  • tenké telo
  • matný Full HD displej
  • stereo reproduktory

Nevýhody

  • slabá výdrž batérie
  • stále spustený ventilátor
  • nepraktický touchpad
Zdroj | HP

HP na našom trhu už nejaký ten piatok predáva štýlový tenký Ultrabook s hliníkovým telom, ktorý sa síce nepodobá na Apple MacBook Pro, no chcel by byť jeho konkurentom.

Dielenské spracovanie novinky je výborné, hoci po niekoľkých testoch pred nami si veko displeja už odnieslo zopár škrabancov a odrenín. Prekvapil ma však veľmi tenký profil s hrúbkou len 1,29 cm.

Aj napriek takto tenkému telu bolo HP schopné vtesnať doň tri USB 3.0 a jeden HDMI port po stranách. Navyše sú umiestnené až pri pántoch, takže nebudú zavadzať pravákom ani ľavákom pri práci s myškou.

Zdroj | HP

Pánty sú mimochodom veľmi pevné, displej sa zbytočne ani počas cestovania netrasie. Mechanizmus je z dôvodu tenkosti základne prepracovaný a namiesto klasického otvárania veka displeja sa po otvorení zadná časť notebooku mierne zdvihne.

Vďaka tomu je písanie o čosi pohodlnejšie, hoci zdvih mohol byť aj väčší. Klávesnica je od displeja pomerne dosť vysunutá dopredu smerom k používateľovi, čo má svoje výhody, ale aj nevýhody.

Písanie je pohodlné, oddelené tlačidlá majú príjemný zdvih a odozvu, no problém mi robili šípky hore a dolu, ktoré obe zaberajú miesto jedného tlačidla. Taktiež na pozdĺžny Enter si človek chvíľu zvyká.

Ani ovládanie hlasitosti ľavou rukou nie je najpohodlnejšie. Kvôli nutnosti použitia Fn tlačidla musíte zložiť ruku z myšky a použiť pravačku. Myška je pri práci nutnosťou. Touchpad je nízky a široký práve kvôli posunutej klávesnici. Je však akýsi zaspatý a pomerne často vynechával príkazy.

Zdroj | HP

HP Envy 13 je síce omnoho tenší, ako MacBook, ale je širší. To nie je na škodu a má to svoj dôvod. Výrobca po bokoch klávesnice umiestnil stereo reproduktory, na ktorých spolupracoval s Bang & Olufsen.

Ich zvuk je príjemný, stredy a výšky sú čisté, no úplne im chýbajú hĺbky. V niektorých prípadoch je tak prejav až príliš ostrý. Vedľa klávesnice si našlo miesto ešte čosi, čo v MacBooku nenájdete – čítačka odtlačku prsta. Šikovná vec, aj keď Envy 13 nie je biznisový notebook.

Zdroj | HP

V testovanom modeli bol použitý Intel Core i5 generácie Skylake s taktom 2,3 GHz, 8 GB pamäť RAM a 512 GB SSD disk. O grafiku sa stará Intel HD 520. Na bežnú prácu výborná kombinácia, na náročnejšie úlohy to už ale nie je.

Prekvapil ma však neustály chod ventilátora, ktorý hlavne v tichom prostredí ide pekne na nervy. A to som mal na pozadí zapnutý len prehliadač Edge a písal som tento text. Pri sledovaní Full HD videa je to ešte horšie, nehovoriac o práci s Photoshopom.

Displej má však jednu veľkú výhodu – nie je dotykový. Vďaka tomu nie je lesklý, ale polomatný. Obraz sa niekomu môže zdať menej jasný, no v pokročilých nastaveniach displeja si ho môžete čiastočne vyladiť.

Okrem toho menej odráža okolité svetlo, čo oceníte hlavne v presvetlených miestnostiach, príp. v takých, kde je množstvo svietidiel. Nad displejom je prekvapivo len HD webkamera. To najhoršie je však výdrž na jedno nabitie. 45 Wh batéria zvládne zhruba 4,5 hodiny kancelárskej práce, čo je na dnešnú dobu pomerne málo.

Zdroj | HP

HP Envy 13 je šikovný notebook s veľmi tenkým telom určený skôr na kancelársku prácu. Hardvér zvláda aj náročnejšie úlohy, no úmerne klesá výdrž batérie. Poteší však matný displej, stereo reproduktory, čítačka odtlačkov prstov či podsvietená klávesnica. Žiaľ, na MacBook Pro nestačí.

Zdroj | HP
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.