Reklama

Horizon: FW – Burning Shores je dobrý dodatok i návnada na tretí diel

Zdroj | Sony
Michal Korec
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Fanúšikovia série Horizon dostávajú nášup k vlaňajšej akcii Forbidden West, ale pozor, už je vyhradený iba majiteľom PS5.

Na druhej strane takto štúdio Guerilla dostalo šancu vyžmýkať z nového hardvéru čo sa dá a doručiť vizuálne hody. Takže ako to dopadlo?

Zdroj | Sony
Obsah pokračuje pod reklamou

Burning Shores ako epilóg či mostík?

Ak si chcete zahrať novú porciu Horizon, je potrebné dokončiť celú pôvodnú hru. Kto to za rok nestihol alebo skončil niekde v polovici, mal by rozhodne upaľovať na koniec. V tom je hra neľútostná: potrebujete si pozrieť koniec a dokončiť finálny quest Singularity, ale dáva to zmysel.

Dejovo nadväzuje nový kúsok obsahu presne na finiš a bez znalosti by sme sa stále pohybovali v pochybných hraniciach spoilerov i načatého dobrodružstva. Na druhej strane je to malinká nevýhoda – kto ešte nestrávil v hre 30-40 hodín, z novej porcie nedostane nič.

Väčšina hráčov dvojku úspešne dorazila a je pripravená objaviť nové časti spustošenej krajiny. Starý známy Sylens (finálna rola herca i dabéra Lancea Reddicka) vás pošle do nových končín, kde zúri zbohatlík menom Walter Londra.

Samozvaný šéf metropoly rozpútal slušné peklíčko, mesto je na kolenách a navyše má smrtiacu vežu, ktorá páli po všetkom vo vzduchu, takže aj váš príchod do lokality je celkom efektný.

Zdroj | Sony

Netrvá dlho, kým spoznáte ďalšiu kľúčovú postavu DLC, Seyku. Táto dáma má podobne pohnutý osud ako hrdinka Aloy, vyhostená zo svojho kmeňa sa potuluje po území a je ideálny spojenec pre vašu misiu, zdieľanie ich osudov a charakterov sa náramne hodí.

Dvojica má jasný zálusk na Londru, ktorý túži zdrhnúť z planéty za každú cenu. Samozrejme, aj obe dámy majú svoje tajomstvá, takže putovanie prinesie pár dobrých dejových zvratov a zároveň aj solídne napísaný záver, ktorý vás presvedčí o tom, že trojka snáď nie je ďaleko.

Je diskutabilné, či vznikol tento prídavok. Vystrihli ho autori zo základnej hry? Ťažko. Vymysleli ho pri písaní novej časti? Kto vie, ako je tá ďaleko. Ale po tomto kúsku by bola rozhodne škoda, keby séria len tak skončila.

Zdroj | Sony

Nové možnosti i kopec starého arzenálu

Tým, že sa Burning Shores odohrávajú po konci celej dvojky, hra od vás automaticky očakáva znalosť herných mechanizmov. Všetko máte od začiatku k dispozícii, ale nebojte sa, nebudete ukrátení ani o novinky. Súbojový systém vám dovolí predvádzať bojové triky na nových ozrutách či prostrediach.

Hra je v tomto smere ústretová a prvé misie vám trošku osviežia mechanizmy ako rôzne háky a prepájajú sa aj na nové, ktoré sú využívané na prekonávanie rôznych priepastí či štveranie nahor. Áno, vertikálny aspekt je opäť využívaný v hojnej miere.

Nechýbajú tuhé boje, len čo sa páli z luku a uhýbajú monštrá, štartuje taktické zvažovanie ako víťaziť. Hľadať slabiny budete aj pri nových zveroch. Mimoriadne nepríjemný je ohromný mrštný Bilegut: skáče, útočí a berie vám zdroje.

Drobný Stingspawn je lietajúci typ pripomínajúci hmyz aj životným cyklom: najprv budete ničiť vajcia, potom aj jeho lietajúcu podobu. Waterwing využíva vodný element v hre. Popri nich sa na vás teší pár tuhých bossov a finálny súboj vám dá tiež zabrať (opakoval som ho tri razy).

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Sony

Dostanete aj zo desať nových schopností a navyše je cítiť, že autori v hrateľnosti akcentujú prítomnosť oboch bojovníčok, a tak niektoré questy priamo píšu na súhru a dualitu, či ide o skúmanie oblastí alebo boj. Môžete si pomôcť pri objavovaní cestičiek, jaskýň i na otvorených priestranstvách alebo dopĺňať sa v boji. Príbeh je síce krátky a za 6-8 hodín je po ňom, no obsahuje majestátne momenty, príbehové zlomy i tlmené dialógy.

Postapokalyptické L.A trochu inak

Apokalypsa dorazila do Mesta anjelov v hrách i filmoch už veľa ráz. Guerilla si zobrala dva aspekty – jedným je horiace pobrežie, takže nájdete veľa spálenej zeme a súčasne zarastené budovy. Na druhej strane je využité aj okolie v podobe rozličných malých ostrovov, kam sa môžete plaviť a objavovať zákutia. Tie si užijete najmä po dokončení príbehovej línie, lebo hoci deja tu viac nie je, bola by škoda nepokochať sa krásnymi scenériami.

A práve na prostrediach sa vybúri výkon PlayStation 5: farebné ostrovčeky, piesočnaté pláže, vulkanické končiny, zarastené budovy či iné kúsky divočiny. Plus na dychberúcom záverečnom súboji. Môžete obdivovať kvalitu tvárí a modely postáv, ale ešte lepšie vyniknú v teréne. Lávou zaliate koridory, nádherná voda i pohľady z výšok pri štveraní sa nahor, nájdete množstvo momentov, kedy sa chcete zastaviť, obhliadnuť okolo a až potom pokračovať ďalej.

Zdroj | Sony

Takže kto stále nemá Horizon dosť alebo je fanúšik pachtiaci sa po ďalších častiach sveta, mytológie či postáv, dostane pekný prídavok hodný pozornosti, času a peňazí. A špekulácie o tretom diele série môžu začať, hoci je otázne, kedy by mohla prísť. Ale veríme, že to ešte stihne na tejto generácii a PlayStation 5 ukáže ešte niečo viac.

Horizon: Forbidden West – Burning Shores vyšiel 19. apríla 2023 ako DLC na PS5 a vyžaduje pôvodnú hru.

75 %
Solídny epilóg k výbornej hre, ktorý rozširuje možnosti sveta a ešte viac vás navnadí na ďalšie dobrodružstvá v sérii.

Výhody

  • výborný štart a prísľub novej kapitoly
  • nádherné prostredia Los Angeles a okolia na skúmanie
  • nové monštrá, schopnosti i vylepšenia do hry
  • kvalitné nové postavy (Seyka) a ich miesto v deji
  • napínavý záverečný súboj i chvíle po ňom
  • vizuálna bašta a prehliadka PS5 možností

Nevýhody

  • pomerne krátky príbeh
  • málo nových monštier
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.