Do našej redakcie sa dostala novinka od spoločnosti Honor. Tá totiž nedávno predstavila sériu Magic6, ktorej súčasťou je aj najlacnejší model Lite. Ten má viacero zbraní, ktorými môže zabodovať.
Výrobca sa v tomto smere zameral na hlavný fotoaparát, ale rozhodne zaujme aj štedrá kapacita batérie a aj iné aspekty výbavy. Podarilo sa Honoru namixovať tú dokonalú strednú triedu?
Výhody
- podarený AMOLED displej
- dostatočný výkon s 5G
- kvalitný hlavný fotoaparát
- dlhá výdrž na jedno nabitie
Nevýhody
- chudobné predajné balenie
- pomalá čítačka odtlačkov prstov
- kvalita zvyšných fotoaparátov
- len mono reproduktor
Smartfón Honor Magic6 Lite dorazil v pomerne malej bielej škatuli, čo hneď ma prináša k otázke, čo je vlastne v balení. Ten, kto čaká nabíjací adaptér alebo jednoduchý silikónový obal, tak zostane poriadne sklamaný. Dostanete iba smartfón a kábel z USB-C na USB-A. Honor predpokladá, že už nejakú nabíjačku doma máte.
Po vybalení som si okamžite všimol už od výroby nalepenú fóliu na displeji, čo hodnotím ako výrazný plusový bod. Kúpa ochranného skla tak môže pár týždňov počkať a peniaze môžete investovať rovno do nejakého obalu.
Smartfón bol pri prvom uchytení až podozrivo ľahký. Jeho hmotnosť sa totiž zastavila na hodnote 185 gramov, čo je skvelý výsledok. Vďačí za to najmä plastovému telu, ktoré je matné a nezachytáva nečistoty. No nemohol som sa zbaviť pocitu, že smartfón pôsobí trochu lacno. S rozmermi 163,6 x 75,5 x 7,98 mm a zaoblenou zadnou stranou padne príjemne do ruky, aj keď osobne som zástanca kompaktnejších zariadení.
Horná strana obsahuje mikrofón, ľavá strana je úplne prázdna. Na tej opačnej nájdeme tlačidlo zapnutia/vypnutia a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Spodná strana disponuje výduchom reproduktora, USB-C konektorom a slotom na SIM kartu. Nechýba ani základná certifikácia IP53 proti postriekaniu vodou.
Môžeme sa presunúť k displeju, výrobca nasadil 6,67-palcový AMOLED displej s pomerom strán 19,5:9, 1,5K rozlíšením (2 652 x 1 220 pixelov) a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Ten je po okrajoch jemne zahnutý, ale žiadne nechcené dotyky som nezaznamenal. Maximálny jas dosahuje 1 200 nitov. Displej disponuje aj 5-hviezdičkovou certifikáciou odolnosti voči pádu od švajčiarskej organizácie SGS.
Displeju nemám čo vytknúť, farby sú pekné a sýte, ale nemal som možnosť testovať čitateľnosť displeja na priamom slnku. Výčitku mám ale smerom k integrovanej čítačke odtlačkov prstov. Tá je na môj vkus príliš nízko, navyše jej rýchlosť nie je najlepšia. To ale aj prípad ostatných modelov Honor, ktoré som mohol vyskúšať. V tejto oblasti by mohol výrobca jednoznačne zapracovať.
Výkon má na starosti 8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 s podporou 5G. Nie je to síce najvyšší rad od tejto spoločnosti, ale o to tu ani nešlo. Na bežné fungovanie je to viac ako dostatočný procesor, systém funguje dobre a bez zásekov. Sekunduje mu 8 GB RAM a štedré 256-gigabajtové vnútorné úložisko, avšak bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami.
Ak som už spomenul bezproblémový chod, tak tu máme ešte starší Android 13 a nadstavbou MagicOS 7.2. Nadstavba ako taká sa rokmi graficky veľmi nezmenila a stála pripomína dávne partnerstvo so spoločnosťou Huawei.
Hnevá ma tu však to, že na každej inej značke, ak prejdete prstom zhoda dole v strede obrazovky, stiahne sa horná lišta. V prípade Honoru sa spustí vyhľadávanie. Výrobca by mohol dať používateľom aspoň na výber. Taktiež kritiku si zaslúži niekoľko predinštalovaných aplikácií. Je tu Facebook, Booking, Netflix, TikTok, Trip a WPS Office.
Ako som už spomínal v úvode, tak Honor sa v prípade tohto modelu zameral na fotoaparát. Zadná strana obsahuje kruhový modul, ktorý zo zadnej strany vystupuje, zároveň má vrúbkovanú obrubu, čo vyzerá jednoducho dobre.
Objektívy sa nachádzajú v čiernom okraji, pričom vo vnútri je nápis Matrix AI Vision Camera a zaujímavý kruhový efekt. Samotné fotoaparáty a LED blesk sa nachádzajú na pozícii hodín 3, 6, 9 a 12. Hlavný fotoaparát je skutočne to, na čom Honor stavia reputáciu tohto modelu. Ide o rozlíšenie 108 Mpx s clonou f/1,8, avšak bez optickej stabilizácie. Nasleduje 5-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát a do tretice tu máme aj 2-megapixelové makro. Selfie kamera disponuje rozlíšením 16 Mpx.
Aplikácia je už tradične podarená. Je prehľadná, pričom sa tu nachádza viacero režimov, mňa napríklad zaujal ten s názvom Multi-Video. Vtedy sa aktivujú obe kamery, teda predná a zadná a sníma sa obraz z oboch súčasne.
A čo výsledné fotky? Ak sa zameriame na hlavný fotoaparát, tak budete nadšený. Fotografie majú pekný dynamický rozsah aj sýte farby, inak tomu nie je ani keď si fotky prezeráte napríklad na monitore. Avšak s ubúdajúcim svetlom sa čoraz viac vyskytuje neželaný šum. Tam to môžete vyriešiť nočným režimom.
Horšie je to už s ďalšou dvojicou fotoaparátov. Ultraširokouhlý fotoaparát síce disponuje dostatočným zorným poľom, ale rozlíšenie 5 Mpx sa odzrkadlí na výslednej kvalite fotografií. K 2-megapixelovému makru sa netreba ani vyjadrovať. Nízke rozlíšenie ho absolútne degraduje na nepoužiteľnú úroveň. Výsledky selfie kamery sú priemerné.
Ultraširokouhlé zábery:
Makro zábery:
Približovať môžete až do maximálne 8-násobného zoomu. Pri dobrom svetle som bol prekvapený z pomerne slušnej kvality, aj keď samozrejme nie je to také kvalitné, ako základný režim, teda 1x. Pochváliť musím aj 3-násobné priblíženie.
Ako som už vyššie spomínal, hlavný senzor nedisponuje optickou stabilizáciou, takže pri nahrávaní videa v maximálnom rozlíšení 4K pri 30 fps treba na to myslieť a ideálne si ruky pri točení niekde oprieť, inak budú zábery roztrasené.
Ďalšie sklamanie ma čakalo pri hudobnom prejave, keď som zistil, že smartfón má len jeden mono reproduktor, čo sa dnes už jednoducho nenosí ani pri lacnejších kúskoch. Maximálna hlasitosť je možno aj dostatočná, ale vtedy už prichádza ku skresleniu výsledného prejavu. Škoda. Okrem toho tu máme Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.1, pričom stabilita pripojení bola bez problémov.
Kde Honor Magic6 Lite opäť boduje, je kapacita batérie 5 300 mAh. Aj keď v balení adaptér nie je, maximálny podporovaný výkon nabíjania je 35 W. Bezdrôtové nabíjanie by ste v tejto cenovej relácii hľadali len márne. Výdrž je na tom veľmi dobre. Nie je problém dostať sa na zhruba 1,5 až 2 dni, pri nenáročnom používaní prežijete bez nabíjačky aj celý víkend.
Z modelu Honor Magic6 Lite mám trochu zmiešané pocity. Je tu jasne vidieť, na ktoré veci sa výrobca zameral, no neviem sa zbaviť pocitu, že tie ostatné nejakým spôsobom trochu odflákol. Ak však hľadáte nový smartfón a preferujete krásny AMOLED displej, dostatočný výkon s podporou 5G, skvelý hlavný fotoaparát či dlhú výdrž, potom je Honor Magic6 Lite presne pre vás.