Reklama

Honor 90 - AMOLED displej a 200 Mpx hlavný fotoaparát tu hrajú prím

Michal Sobek

Spoločnosť Honor od svojho oddelenia od Huawei stále napreduje, najmä aj vďaka tomu, že ju nezasiahli obmedzenia zo strany USA a tým pádom môže obchodovať s americkými spoločnosťami a ponechať Google služby.

Najnovším smartfónom, ktorý má za úlohu rozprúdiť vody vo vyššej strednej triede, je Honor 90. Na konkurenciu útočí hlavne krásnym AMOLED displejom aj kvalitným fotoaparátom s rozlíšením 200 Mpx. Bude to však stačiť?

88 %

Výhody

  • kvalitný AMOLED displej
  • dostatočný výkon
  • 200-megapixelový hlavný fotoaparát
  • výborná výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • plastová konštrukcia
  • ultraširokouhlý fotoaparát
  • len mono reproduktor
Obsah pokračuje pod reklamou

Vzhľad predajného balenia nie je ničím výnimočný, ide o klasickú bielu škatuľu. Je pomerne veľká, takže som očakával, že aj v tomto prípade dostanem plnú paľbu príslušenstva, no po rozbalení som bol mierne rozčarovaný. Okrem smartfónu sa tu nachádza USB kábel a… to je všetko. Nehľadajte tu tak nabíjací adaptér a ani len základný gumený obal.

Chuť mi však napravil samotný dizajn Honoru 90. Vyzerá veľmi prémiovo a ide skutočne až o taký šperk. Konkrétne rozmery sú 161,9 x 74,1 x 7,8 mm. Hmotnosť je taktiež veľmi príjemných 183 gramov a môže za to najmä plastový rám a zadná plastová strana, spracovanie je ale skutočne na špičkovej úrovni. Chýba tu však akákoľvek certifikácia proti vode a prachu.

Hore sa nachádza len mikrofón, ľavá strana je prázdna, spodná strana obsahuje reproduktor, mikrofón, slot na SIM kartu a USB-C konektor a na tej prvej je dvojica tlačidiel na hlasitosť a zapnutie/vypnutie smartfónu. Pri držaní v ruke sa Honor 90 nešmýka, takže matnú povrchovú úpravu chválim, no menej sa mi páčia skutočne vystupujúce dva moduly s fotoaparátmi, taktiež by sa mohli lepšie schovať povinné značky recyklácie CE a podobne.

Poďme ale k jednej z dvojice najväčších lákadiel tohto smartfónu, a to k displeju. Na úvod pár čísel – 6,7-palcový AMOLED zobrazovač s Full HD+ rozlíšením (2 664 x 1 200 pixelov) a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou s maximálnym jasom na úrovni 1 600 nitov. Za pochvalu rozhodne stoja aj úzke rámčeky vôkol neho. Ide rozhodne o jeden z najkrajších displejov danej cenovky, je dostatočne sýty, jasný a obstojí aj na priamom letnom slnku.

Treba však spomenúť aj to, že je to po stranách veľmi jemne zahnutý. Na displeji je dokonca od výroby nainštalovaná ochranná fólia, čo je super, akurát, ak máte nastavené ovládanie gestami, tak pri pohybe späť cítite na stranách jemnú ostrosť fólie, čo nie je stále príjemné. V displeji sa nachádza aj čítačka odtlačkov prstov, ale nepatrí medzi tie najrýchlejšie v danej cenovke, navyše by som si prial jej umiestnenie trochu vyššie. K jej lepšej rýchlosti ale pomohol aj náš jednoduchý trik.

O samotný výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition, čo je v podstate pretaktovaná verzia pôvodného procesora vyrobeného 4-nanometrovou technológiou. Výkonu je skutočne dosť, či už na beh systému alebo hranie náročných hier. Všetko išlo bez zaseknutia alebo zaváhania, toto má Honor už zmáknuté.

Veľkým prekvapením ale je, že mu sekunduje 12 GB RAM (možno ju doplniť o ďalších 7 GB virtuálnej RAM) a až 512-gigabajtový úložný priestor, čo sú skutočne až vlakové parametre. Treba však spomenúť, že slot na pamäťové karty by ste tu hľadali márne.

Všetko má pod taktovkou operačný systém Android vo svojej najnovšej verzii 13, ku ktorému sa pripája aj nadstavba MagicOS 7.1. Tu vidno ešte jasne spoločný vývoj s Huawei a Honor sa toho drží, možno by to chcelo už nejaký dizajnový refresh. Opäť tu máme niekoľko predinštalovaných aplikácií, spomenúť môžem Facebook, TikTok, Booking, Neflix a aj nejaké tie hry. Za mňa zbytočnosť.

Honor si veľa sľubuje od samotných fotoaparátov, nie je preto náhodou, že tu ako hlavný fotoaparát je 200-megapixelový senzor, čo je na túto triedu nadštandard. Je však dobré povedať, že bežné fotografie sa ukladajú v rozlíšení 50 Mpx, pretože softvér spája štyri pixely do jedného, no v nastaveniach je možné zapnúť režim Vysoké rozlíšenie, kedy budete fotiť do plného rozlíšenia 200 Mpx. Kvalita hlavného senzora je skutočne nadštandardná, môžete sa tak tešiť na kvalitné fotografie s pekným podaním farieb a detailmi.

Obsah pokračuje pod reklamou

Druhým senzorom je 12-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát. Tu však, oproti hlavnému fotoaparátu, jasne vidno pokles kvality. Tá rozhodne nie je zlá, no neuspokojí tak ako hlavný fotoaparát. Veľkou výhodou tohto senzora je jeho zaostrovanie, tým pádom je k dispozícii makro režim. To je určite lepšie riešenie ako zbytočné 2-megapixelové samostatné senzory. Do tretice je tu 2-megapixelový senzor hĺbky.

Aplikácia Fotoaparát je skutočne prehľadná a ľahko použiteľná, pričom sa tu Honor vyhral s viacerými režimami. Nájdeme tu napríklad Pohyblivú fotografiu, vytváranie gifov, Multi-video alebo vytvorenie príbehu, kedy spojíte viacero videí do jedného a Honor 90 pridá vlastné efekty aj hudbu.

Aj napriek dobre zvoleným parametrom a výkonnému hardvéru je tu obmedzenie pri natáčaní videa na maximálnu kvalitu 4K pri 30 fps. V tejto cenovke by som tu rád videl už 60 fps, ako to už zvláda rovnako drahá konkurencia.

Honor si dal záležať aj na, v priestrele displeja ukrytej, selfie kamere, ktorá disponuje vysokým rozlíšením 50 Mpx a jej kvalita je nadštandardná, najmä v dobrých svetelných podmienkach, pričom má dosť široký stupeň záberu. Ešte väčším plusom je nahrávanie 4K videa pri 30 fps, čo nezvládajú ani mnohé vlajkové lode, takže rozhodne palec hore.

Po stránke konektivity je tu všetko, čo by moderný smartfón mal obsahovať. Spomenúť môžem podporu 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 aj NFC na bezkontaktné platenie. Čo ma ale zamrzelo, je len jeden mono reproduktor v spodnej strane, ktorý nehrá extra dobre. Tu vidieť, kde Honor šetril v prospech displeja a fotoaparátu.

Pozrite si

HONOR 90 zaujme nielen 200-megapixelovým fotoaparátom, ale aj jeho režimami!

Batéria má dnes už štandardnú kapacitu 5 000 mAh, čo dáva veľmi slušnú výdrž. Hravo som sa na konci dňa dostával na zhruba 30 % zostávajúcej energie, pričom v nenáročné dni sa nebude problém dostať ani na tie dva dni. Honor 90 podporuje aj 66-wattové nabíjanie, no ako som spomínal, adaptér v balení úplne absentuje.

Honor 90 je skutočne vážnym hráčom v cenovke okolo 600 eur. Jeho hlavnými zbraňami sú kvalitný AMOLED displej a 200-megapxelový hlavný fotoaparát. Obe tieto kategórie zvláda na výbornú, ale vidno, že sa tu šetrilo na iných komponentoch.

Konštrukcia je plastová, aj keď kvalitne spracovaná, kvalita ultraširokouhlého fotoaparátu je len priemerná, mono reproduktor hrá podpriemerne a navyše je balenie ochudobnené o nabíjací  adaptér a základné gumené puzdro.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.