Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Honor 10 Lite – štýlovka „za babku“ s kompromismi

Honor 10 Lite – štýlovka „za babku“ s kompromismi
Imrich Maťo
Honor 10 Lite – štýlovka „za babku“ s kompromismi
84 %
Ako sa dalo čakať, pod značkou Honor sa na trhu objavila aj odľahčená verzia niekdajšej vlajkovej lode pod označením Honor 10 Lite. Už na prvý pohľad je jasné, odkiaľ vietor fúka. Čo však tento ďalší čínsky elegán v sebe skrýva?

Výhody

  • cena
  • výdrž batérie
  • dizajn a spracovanie
  • silikónový kryt v balení

Nevýhody

  • nižšia kvalita fotografií
  • starší Micro USB
  • množstvo bloatware

Deň sa s dňom stretol a mne sa do rúk opäť dostal smartfón značky Honor, model Honor 10 Lite, ktorý sa snaží vplávať do stredného prúdu s cieľom zaútočiť na čo najširšiu zákaznícku základňu. Človek mu to nemôže mať za zlé, veď je prirodzené, že nie každý je ochotný „dať na drevo“ stovky eur za maximálny luxus.

To sa, samozrejme, vždy musí niekde prejaviť. Je teda len na výrobcovi, čo je ochotný obetovať. Kde uberie a kde predsa len ešte niečo nechá naviac. No v tomto prípade je toho „naviac“ akosi málo.

Pozrite si

Honor 8X – smartfón so štýlom na úkor výkonu

Ako som zvyknutý, začnem dizajnom telefónu Honor 10 Lite. Čo k nemu dodať? Je to opäť elegantný kúsok so štýlom, typickým pre posledné modely smartfónov tejto značky. Lesklá, akoby vyleštená zadná strana hrá farbami a odleskami v rôznych odtieňoch.

Nedajte sa však pomýliť. V prípade tohto telefónu výrobca nepoužil sklo. Zadná čast je plastová. A keďže je, ako som spomenul, lesklá ako zrkadlo, pripravte sa na to, že handrička na jej čistenie bude vašou kamarátkou.

Jedine že by ste hneď po rozbalení telefón schovali do pribaleného silikónového puzdra. Ja som to urobil a neoľutoval som to. Jednak som sa zbavil starostí s častým čistením telefónu a navyše som ho uchránil od škrabancov či iného poškodenia.

Navyše, obal aspoň eliminoval vyvýšenie optiky objektívov, čo v konečnom dôsledku tiež prospelo ich ochrane. Pritom však ovládanie tlačidiel nebolo nijako obmedzené.

Celkovo manipulácia s telefónom Honor 10 Lite bola bezproblémová. Jeho rozmery i hmotnosť sú na veľmi prijateľnej úrovni. Displej je aj v tomto smartfóne natiahnutý takmer cez celú prednú stranu a väčšinou som ho dokázal ovládať jednou rukou bez častého prehmatávania či chytania druhou rukou.

Pozrite si

Honor Play – herný smartfón aj pre náročných

Síce nie som zástanca umiestňovania snímača odtlačkov prstov na zadnú stranu, jeho umiestnenie je výborne zvolené. Pri uchopení telefónu pravou, ale aj ľavou rukou, ukazovák smeruje priamo naň. Aj umiestnenie fotoaparátov do ľavého horného rohu je vhodným riešením, takže pri snahe dotknúť sa snímača odtlačkov sa mi nestalo, že by som omylom položil prst na niektorý z objektívov.

Áno, je to pekný telefón a manipulácia s ním je praktická, no nemôžem sa ubrániť konštatovaniu, že na prvý pohľad sa v mnohom so súrodencami ponáša „ako vajce vajcu“. Ak je pre vás dizajn prvoradý, hoci je vecou subjektívneho posúdenia, nech sa páči. Pôjdem však ďalej, aby ste mohli posúdiť vhodnosť investície do neho.

Honor 10 Lite je z trojice Play – 8X – 10 Lite (smartfóny Honor, ktoré som za posledný pol rok testoval) najmenší a je to vidieť aj na veľkosti displeja. Teda, nie, že by tých niekoľko desatiniek palca tomuto modelu chýbalo.

Prakticky ide o identický displej s rovnakým Full HD+ (1 080 x 2 340 px) rozlíšením, no s uhlopriečkou 6,21″. Takže s kľudným svedomím môžem zopakovať konštatovanie, napísané pri oboch skôr spomenutých a testovaných telefónoch Honor. Farebné podanie displeja je výborné, no v exteriéri mohla byť maximálna úroveň jasu vyššia.

Keď už výrobcovia nasadli na kontroverzný vlak s menom „Notch“, tak je dobré, že sa ho postupne snažia aspoň zmenšovať. Tu je vidieť ďalší významný posun, veď sa na to pozrite priamo na fotografiách. Výrez v displeji tu už tak nezavadzia, ako tomu bolo v začiatkoch.

Reproduktor nad displejom slúži iba ako slúchadlo pri telefonovaní. Ak chcete počúvať hudbu, pozerať video alebo telefonát prepnúť na hlasitý odposluch, zvuk sa k vám bude dostávať z reproduktora na spodnej strane.

Pozrite si

Honor 9 Lite – Štyri oči vidia viac

Len, prosím, nemučte seba a ani okolie snahou vychutnávať si počúvanie obľúbeného albumu alebo play listu týmto spôsobom. Predpokladám, že viac, ako polovicu bežnej pesničky to nevydržíte. (To nie je podnet na challenge, len konštatovanie praktickej skúsenosti.) Radšej využite možnosť pripojenia slúchadiel cez 3,5 mm audio konektor. Oň výrobca smartfón Honor 10 Lite, našťastie, neochudobnil. Prípadne telefón pripojte cez Bluetooth.

Pri zmienke spodnej strany mi nedá zauvažovať nad použitím staršieho Micro USB konektora. Ten je použitý aj v modeli 8X… Iné, ako jeden z nutných kompromisov pri snahe o čo najnižšiu cenu, mi nenapadá. Lebo inak by som už očakával USB-C.

Pozrite si

Honor 10 – Keď sa spojí krása s inteligenciou!

Zvyšné ovládacie prvky, ako tlačidlá hlasitosti a ON/OFF netreba zvlášť popisovať. Ich umiestnenie a polohu je vidieť na fotografiách a čo sa praktickej stránky týka, ovládanie je bez komplikácií. Slot pre SIM karty, respektíve SIM + microSD kartu, je na vrchnej strane.

Ako ste zrejme pochopili, výrobca zvolil hybridné riešenie. Takže buď využijete dual SIM režim na úkor pridania pamäte, alebo si vystačíte len s jednou vloženou SIM kartou. No v prípade, že oželiete viac pamäte pre multimédiá, benefitom vám budú dve aktívne SIM karty, pričom na ktorejkoľvek z nich môžete byť pripojení do LTE (4G) siete.

Pozrite si

Honor View 10 – kráska a zviera v jednom tele

Ale dosť bolo opisov a subjektívnych hodnotení zovňajšku, radšej už prejdem k faktickému súhrnu výkonových parametrov a použitia smartfónu Honor 10 Lite. Tu je na mieste konštatovanie, že tento mobilný telefón je na Slovensko dovážaný v troch farebných vyhotoveniach, Sky Blue, Sapphire Blue a Midnight Black. Ja som mal tú česť s prvým z nich.

Cenová politika, ako istotne predpokladáte, alebo ste si všimli v tabuľke parametrov, je nastavená prívetivo k slovenským peňaženkám. Za (odporúčanú MOC) 219 € si môžete kúpiť variant s 32 GB vnútornou pamäťou. Ak ešte 10 eur priplatíte (229 €), tak si budete môcť dopriať dvojnásobne veľký vnútorný priestor (64 GB). Pri tomto variante možno viacerí oželejú rozšírenie pamäte microSD kartou a plne využijú dve SIM karty.

Motorom i mozgom smartfónu Honor 10 Lite je čipová sada z vlastnej dielne s 8-jadrovým procesorom HiSilicon Kirin 710, grafikou Mali-G51 a pamäťou RAM veľkosti 3 GB. Táto hardvérová kombinácia, i keď o jeden GB s väčšou RAM-kou, je použitá aj v modeli Honor 8X.

Preto ma neprekvapil podobný výsledok testu AnTuTu, kde Honor 10 Lite stráca len približne 10 tisíc bodov (131455 vs. 141133). To je prakticky zanedbateľné aj pri denno-dennom používaní telefónu.

S bežnou obsluhou, spúšťaním väčšiny aplikácií i chodom operačného systému môžem vyjadriť spokojnosť. S týmto žiadny z posledných smartfónov Huawei – Honor nemá problém. Podobne tomu bolo aj pri teste zaužívaných hier, a to aj vďaka technológii GPU Turbo, s ktorou sa už nejaký ten čas v týchto telefónoch stretávame.

Real Racing 3 sa spúšťal primerane bez zbytočných prieťahov, hra bežala plynulo a bez zasekávania sa. Pri WoT Blitz takmer zopakujem konštatovanie z recenzie modelu 8X, že „pri maximálnych nastaveniach grafiky bežala priemerne 40-50 fps, pri náročnejších situáciách dropovala len na 28 fps.“. V prípade 8X-ka to občas padalo až na 15 fps. Takže žiadna tragédia, bežné hry si na Honor 10 Lite zahráte.

Jedným z výrazných plusov tohto telefónu je výdrž batérie. Tu si opäť vezmem na pomoc prirovnanie k telefónu Honor 8X. Model, ktorého recenziu teraz čítate, má batériu kapacity 3 400 mAh. V telefóne Honor 8X je batéria o 350 mAh silnejšia. Avšak záťažový test v rámci GFXbench ukázal, že menej vie byť niekedy viac, ak je správne a efektívne využívané.

Takmer 300 minút (5 hodín) plnej záťaže je veľmi dobrý výsledok. Očakávaná praktická výdrž v bežnom používateľskom režime vôbec nebola sklamaním. Skôr naopak. Nezriedka sa mi stalo, že som sa k nabíjaniu batérie dostal až na druhý deň večer. Počas víkendov, pri nižšom využití telefónu, som sa vedel prehupnúť aj cez dva dni. Vidieť to aj na screenshotoch.

Takže za toto si Honor 10 Lite určite zaslúži palec hore. Len škoda, že tomu tak nie je v prípade toho, čo by zrejme mnohí očakávali. A tým sú fotoaparáty.

Ak model Play má ako hlavný fotoaparát dvojicu snímačov 16+2 Mpx (UHD 4K video) a model 8X dokonca 20+2 Mpx (iba Full HD video), tak Honor 10 Lite dostal kombináciu len 16+2 Mpx obrazových snímačov. Optiky nad nimi majú clonu f/1,8 + f/2,4. Z režimov je prítomný PRO s manuálnym nastavením základných parametrov, ďalej časozber, panoráma a rôzne ďalšie efekty.

V základnom režime môžete prepínať medzi bežným fotografovaním, Portrétom, kde dochádza ku skrášľovaniu fotky, alebo sa môžete pohrať s Clonou a tým aj rozostrením záberu. Pri fotografovaní môžete zapnúť funkciu AI, kde sa telefón snaží pomocou umelej inteligencie vylepšovať výsledné fotografie. V prípade videa Honor 10 Lite nahráva maximálne vo Full HD, hoci aj pri 60 fps.

Hlavný fotoaparát telefónu Honor 10 Lite nevie dosiahnuť kvalít svojich starších a o niečo drahších súrodencov. Ak sa však nájdu takí, ktorým to na momentky z výletov, dovoleniek či iných príležitostí bude stačiť, pri vedomí, že ušetrili, tak prosím. Ako sa v jednej z pesničiek skupiny Elán spieva, „Kompromisy to sú krysy“…

Predný fotoaparát je na tom o trochu lepšie. Ten má 24 Mpx snímač a optiku svetelnosti f/2,0. Nechýba mu inteligentné rozpoznávanie scén, ako aj viaceré svetelné skrášlenia portrétov. „Selfíčkovanie“ však nie je moja parketa, netrpím práve touto úchylkou, preto tento parameter či funkčnosť telefónu nie je prioritou pri mojom stanovení hodnotenia… Selfie maniaci sa ale určite vybláznia do sýta. Na ukazovanie sa po internete im to bohato postačí.

Dva týždne strávené s novým smartfónom Honor 10 Lite dávajú plne za pravdu, že keď sa šetrí, niekde to musí byť cítiť. Plastová zadná strana nie je až takým problémom. V prípade jej poškodenia by výmena mohla vyjsť lacnejšie, ako v prípade skla. Použitie Micro USB konektora namiesto modernejšieho USB-C…? O tom môžeme polemizovať. Hybridný slot SIM kariet výrobcovia dnes už ťažko môžu obhajovať. No fotoaparáty sú v prípade telefónu Honor 10 Lite sklamaním.

Naopak, pochváliť ho musím po stránke výkonu a stability. Je vidieť prínos najnovšej verzie OS Android 9 Pie a nadstavby EMUI 9.0.1. No a najväčšiu pochvalu si tento elegán zaslúži za spracovanie a obzvlášť za výdrž batérie. Či vám Honor 10 Lite stojí za tie peniaze, je len a len na vás. Osobne si stojím za tým, že keď už, tak by som investoval aspoň do modelu Play.

Smartfón Honor 10 Lite si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Pozrite si aj fotografie vytvorené smartfónom Honor 10 Lite. Pre zobrazenie v plnej veľkosti si ich otvorte v novom okne (tabe).