Reklama

Hogwarts Legacy – kúzelný pobyt v Rokforte aj bez Harryho a partie

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Svet Harryho Pottera je veľkým lákadlom aj 20 rokov od prvých filmov. Preto je prekvapivé, že zatiaľ čo filmová sága sa rozšírila o prequel sériu Fantastické zvery, herná sekcia posledné roky nedoručila žiaden veľký zážitok.

Ale Warner Bros. Interactive dlhé roky makal na hre, ktorá by reflektovala súčasné trendy, využila licenciu naplno a výsledok je podarená otvorená akčná hra s RPG prvkami, kde síce nestretnete toľko starých známych, ale atmosféru známych miest či momentov si užijete naplno.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Príbeh ešte pred rokom 1900

Scenáristi asi dlho stáli pred výzvou, do akého roku zasadiť dej hry. Harrymu a udalostiam sa chceli vyhnúť, aj Fantastickým zverom, a tak volia koniec 19. storočia, kedy Rokfort a okolie už veselo stoja, no starí známi z kníh ešte nežijú. Vďaka tomu si mohli vymyslieť nového hrdinu, záporáka, aj príbeh a vkladajú ich do existujúcich miest. Na druhej strane je ťažšie zaujať hráča bez povedomých tvárí…

Výsledok je dobrý, i keď nie úplne na úrovni tvorby J.K. Rowlingovej. Dostanete do rúk mladého chalana (či dievča), pozývací list a s pomocou profesora Figa máte ísť na Rokfort rovno do piateho ročníka. Lenže po ceste sa niečo zvrtne, na váš kočiar zaútočí veľký drak a skončíte niekde v Škótsku, odkiaľ sa snažíte dostať do blízkych ruín. Zrazu preskočíte cez viaceré nečakané lokality, čaká vás pár súbojov, no súhrou okolností našťastie aj tak dorazíte do Rokfortu.

Prvá hodina hry sa snaží rozohrať príbeh, predstaví zloducha a všimnete si, že sčasti čerpá aj z tempa prvého filmu. Pozývací list, návšteva banky, tajomný predmet, akoby bola Hogwarts Legacy variácia na Kameň mudrcov. Na druhej strane funguje efekt, že ak ste si sami chceli prežiť ikonické chvíle (vrátane výberu jednej zo štyroch tried – takže bude to Chrabromil, Slizolin či iná?), hra vám túto možnosť poskytne.

Príbeh sa začne občas vytrácať, ale ak sa budete držať hlavnej línie, vždy sa objaví nová udalosť či postava. Goblin Ranrok, čarodejník Rookwood a vaša schopnosť ovládať starobylú mágiu sa mihnú vždy v správnom čase. Sčasti sa vynára problém, že hra nie je dostatočne epická a má skôr ľahší dej aj pre mladšieho hráča – nemá toľko postáv a spletité udalosti. Je to škoda, lebo videohra má určite väčší rozsah ako film, autori mohli popustiť uzdu fantázie. Na druhej strane je ťažké porovnať jednu hru so siedmimi knihami a epickou ságou. Určite vás bude príbeh držať v pozornosti, po skončení si však povzdychnete, že mohol byť aj dvakrát dlhší…

Učitelia, lekcie, úlohy

Lenže je zrejmé, že autorom išlo o trošku iný zážitok ako len príbeh. Hlavným cieľom hry – a ten je do vysokej miery naplnený – je šanca žiť v Rokforte, objavovať zámok i jeho okolie, neďaleké dedinky. A do toho stretávať nových spolužiakov, stretávať sa, užívať si drobné neplechy či plniť úlohy. A to je ambícia, ktorú Hogwarts Legacy napĺňa veľmi dobre.

Aj v tom smere nemožno uprieť inšpiráciu prvým filmom – hra vás chce získať prvými lekciami, učiť vás kúzla, súperiť proti spolužiakom a možno načrtnúť aj istú rivalitu či spolužitie štyroch spolkov. Prvý deň na Rokforte je zmes niekoľkých vyučovacích hodín, návšteva dedinky, zháňanie potrebných surovín, receptov a dôjde aj na výber kúzelnej paličky u pána Ollivandera. No zároveň sa tu votrie aj útok trollov a chrabré zasiahnutie vášho hrdinu/hrdinky v správnom čase.

Zdroj | Steam

Štruktúra hry je jasná: môžete plniť príbehové úlohy a za cca 20 hodín ste na konci. Môžete si vybrať aj tie vedľajšie – napríklad nájsť stratené kamienky z hry pre spolužiačku alebo odhaliť isté tajomstvo obrazov. Budete súperiť proti iným spolužiakom v pokútnom klube magických šermiarov. Je tu veľa aktivít, ktoré vás môžu od príbehu odstaviť. Niektoré sú esenciálne pre príbeh – ako napríklad naučiť sa nové kúzlo. Iné sú čisto dobrovoľné. Každá úloha má pritom stanovený level či iné požiadavky, aby ste ju mohli splniť – často úroveň postavy a práve vyžadované kúzlo.

Kúzla na všetko

Práve mágia je azda to, čím nás svet Harryho Pottera a Rokfortu vždy opantáva. A od prvých minút si môžete dopriať využívanie kúziel na všeličo možné. Či ide o samotnú akciu, kde ľahký útok vykúzli čosi jednoduché alebo ikonické chuťovky. Tie si môžete priradiť k tlačidlám a mať štyri kúzla poruke. Napríklad Lumos esenciálny pre videnie na tmavých miestach. Reparo pre opravu predmetov. Accio pre priblíženie predmetov z diaľky. Levioso na levitáciu predmetov i oponentov. V hre ich je viac ako 20, tie pokročilé využijete iba na určitých miestach či na väčší boj.

Štart a spoznávanie kúzla sprevádza minihra, kedy prútikom idete po obrazovke, stláčate funkcie či šípky a snažíte sa dostať do cieľa. Stačí ju raz absolvovať a kúzlo je vaše.

Existujú viaceré možnosti používania kúziel – ale časť používate priamo v teréne. Keď treba opraviť rozbitý most, Reparo príde vhod. Ak vidíte nejaký predmet v diaľke (zatúlaná strana či kamienok), tak tasíte Accio. Rozsiahly svet ponúka desiatky až stovky príležitostí a kúzla sú spôsob ako interagovať s prostredím. Ale samozrejme, bežné hríbiky či rastliny vám stačí zobrať po ceste. Rovnako aj otvárať najľahšie truhlice. Tie ťažšie si už vyžadujú čosi navyše…

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

A samozrejme, kúzla potrebujete do akcie. Hoci Hogwarts Legacy nie je dlho akčná hra, užijete si aj súboje. Nepriatelia majú jasný ukazovateľ zdravia a otázne je, či nájdete na nich správnu taktiku. Treba prelomiť ich štít, držať ich vo vzduchu, vzdorovať ich útokom. Ideálne je spájať kúzla dokopy, lebo reťazenie prináša bonusy. Plus, môžete si vypomôcť hádzaním predmetov – práca s prostredím mi pripomína skvelú sériu Yakuza. Tam platilo, ak nevieš čo použiť, hoď po darebákovi bicykel. Tu vám bude stačiť aj plný sud.

Starobylá mágia je využívaná v dávkach: najprv ju potrebujete získať, nabiť si ukazovateľ, až potom ju použiť, čo je dobrý spôsob, ako okúsiť niečo extra a neurobiť z vás čarodejníckeho supermana. Do boja môžete povolať aj rôzne pomôcky a elixíry. A ak si nebudete vedieť dať rady, treba nalistovať oponenta vo vašom sprievodcovi, kde zistíte, čo na koho platí.

Život na Rokforte v plnej kráse

Spomínaný sprievodca je ultimátny pomocník pre život na Rokforte. Nájdete tu mapu, popisy, vašu výbavu či tony zozbieraných predmetov a ukazovateľov. Tam zistíte, že máte obmedzený inventár a kúzla vám ho pomôžu rozšíriť. Alebo tu nájdete svoju výbavu, ktorá ovplyvňuje atribúty postavy – lepšia róba zaistí vyššiu obranu a iný predmet zase zvýši silu. V tom smere sa RPG prvky nezaprú. Budete si vyrábať aj kopu predmetov – a na tie potrebujete suroviny zo sveta. A aby ste ich vykúzlili, potrebujete získať alebo si kúpiť recept.

Skrátka, najväčšie čaro Hogwarts Legacy spočíva vo voľnosti. Že môžete len tak chodiť po chodbách, počúvať o čom sa bavia spolužiaci alebo čo koho trápi. Samotný Rokfort je obrovská lokalita delená na viaceré krídla a najprv sa medzi nimi presúvate pešo. Keď aktivujete isté obrazy, sprístupní sa aj rýchle cestovanie (akoby teleport), čo oceníte v neskorších fázach. Zalietate si aj na metle či nájdete iné spôsoby presunu. Ale v prvých hodinách sa chcete len tak prechádzať a prípadne použiť kúzlo Revelio, ktoré ukáže aktívne či magické súčasti. Niekedy je to socha, obraz, inokedy zámok, ktorý ešte nedokáže otvoriť.

Zdroj | Steam

Prechádzky a pozorný zrak vám pomôžu odhaliť napríklad stratené stránky – vo svete ich poletujú stovky a zber je náramne chytľavá záležitosť aj s odmenami. Môžete stále čosi hľadať, snoriť, zbierať a hra sa neomrzí. Vďaka kúzlam opravíte most či sprístupníte si cestičku, vedľajšie úlohy vás zavedú na neprebádané miesta – alebo sa tam vydáte sami. Lebo ako to vo svete otvorených hier býva, každá cestička či odbočka vás skôr či neskôr zláka. A čo je tu? Čo je tam? Má význam tam ísť?

Ak chcete, prvé hodiny môžete objavovať hrad, dedinku Rokville a okolie. Po prvom dni máte väčšiu voľnosť, no chcete navštíviť aj hodiny, aby ste sa naučili nové kúzla či ako robiť elixíry. A dôjde aj na chytanie fantastických zverov, ktoré majú tiež svoje prekvapenia. Stále platí, hlavná devíza hry je, že vás nechá objavovať známy svet a miesta, ktoré poznáte z filmov. Nájdete aj ohnivú čašu, magické schody, budete riešiť hádanky, oddychovať v klubovni. V tom smere hra plní cieľ.

Ako sa hrá na PS5?

Zatiaľ vyšla Hogwarts Legacy na PS5, Xbox Series a PC, neskôr príde aj na staršie konzoly a Switch. Recenzovaná PS5 verzia ma zlákala obsahom, Sony si zaistilo bonusy ako ďalší obchodík v Rokville či extra dungeon. Z technologického hľadiska som bol zvedavý na zapracovanie DualSense ovládača. A v tomto smere nesklame – jemné vibrácie na spúšťačoch či silnejšie vibrovanie pri väčších scénach vás vtiahnu do deja. Ešte viac vás dostane mikrofón, ktorý v niektorých momentoch mliaska, praská v ňom oheň, pradie mačka, ktorú hladkáte alebo má iné drobné zvuky. Nie je príliš rušivý, ale slúži viac ako iba kozmetický doplnok.

Hogwarts Legacy núka dva grafické módy – hral som primárne na Fidelity s ray tracingom, aby svet ukázal plnú krásu vrátane detailných textúr, tieňov a rôzne ray-tracing odrazy i efekty. Najmä pri daždi a podobných momentoch sú odrazy pekné na kaluži. Do toho vidno kvapky na dlažbe, stromy sa kývajú, je tu veľa dobrej atmosféry. Platí to aj pre interiéry Rokfortu a najmä prechody z tmavých chodieb na svetlo, ktoré vás miestami oslepia ako keď vyjdete z pivnice.

Zdroj | Steam

Najväčšou otázkou bola hudobná stránka. Licencia na hudbu Johna Williamsa zrejme nesiaha, resp. si tvorcovia povedali, že sa motívmi skôr inšpirujú a urobia si veľa vlastných skladieb. Občas to pôsobí, že začne známa znelka, niekedy len tri-štyri tóny a potom zrazu znie čosi iné. Takže máte pocit, že ste v tom známom svete a predsa znie inak.

A tak pôsobí celá hra Hogwarts Legacy. Plní účel v tom, že nás zavedie do známeho sveta, aj miest, no servíruje vlastný príbeh, iné postavy a umožňuje nám prežiť si vlastné kúzelné momenty. Ultimátna Harry Potter hra to nie je, lebo Harry chýba – ale na desiatky hodín vás pohltí.

Hogwarts Legacy vyšla 10. februára 2023 na PS5, Xbox Series a PC. Na Xbox One a PS4 je vydanie plánované na 4. apríl 2023, na Nintendo Switch 25. júla 2023.

Obsah pokračuje pod reklamou
85 %
Hogwarts Legacy je pútavá akčná adventúra, ktorá síce nemá hutný dej, ale solídny príbeh, čo vás dotiahne do Rokfortu a jeho okolia, kde môžete tráviť desiatky hodín a užívať si kúzelný študentský život.

Výhody

  • úderný štart nového príbehu vás vtiahne
  • solídny príbeh sa snaží pracovať s novými postavami
  • spracovanie Rokfortu a okolia
  • mágia a kúzla ako súčasť sveta i použitie na boj i postup hrou
  • veľa drobných aktivít a autentický život študenta
  • úžasná atmosféra známych i neznámych prostredí
  • dobrá grafika a hudba na pozadí umocnia zážitok

Nevýhody

  • dej je trošku krátky a pomerne jednoduchý
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.