Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Hľadáte ideálny spôsob dopravy po meste? Tieto mestské e-biky môžu byť riešením

Hľadáte ideálny spôsob dopravy po meste? Tieto mestské e-biky môžu byť riešením
Zdroj | dusan jovic
Tomáš Šmidák
Hľadáte ideálny spôsob dopravy po meste? Tieto mestské e-biky môžu byť riešením
Zdroj | dusan jovic
Zdroj | dusan jovic

E-mobilta a najmä tá mestská, je na Slovensku stále väčšou a populárnejšou témou. S aktuálnou nepriaznivou ekonomickou situáciou sa ľudia snažia nájsť čo najlacnejší a najefektívnejší spôsob dopravy po meste, nakoľko auto so spaľovacím motorom to už dávno nie je.

Túto dieru by teda mohli vyplniť mestské elektromobily, no ich cena je stále dosť vysoká na to, aby si ich mohol dovoliť každý ako druhé auto do rodiny. Nie každý tiež má vodičský preukaz, čo automaticky vylučuje aj elektrické motorky či niektoré elektrické skútre. Ako sa v poslednej dobe ukazuje, viac ako elektrické kolobežky začali Slovákov zaujímať elektrické bicykle.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Ninebot by Segway

Majú totiž často vyššie využitie ako e-kolobežky, nie sú až tak závislé na svojom elektrickom dojazde a povedzme si na rovinu, nemajú medzi všeobecným obyvateľstvom takú zlú povesť. Dnes sme si pre vás prichystali výber troch mestských elektrobicyklov, s ktorými ušetríte na prevádzkových nákladoch a zároveň doprajete svojmu telu žiadaný pohyb.

Gocycle G4

Začneme asi najlepšou voľbou pre čisto mestskú mobilitu. Skladacie elektrické bicykle sa za posledné roky tešia veľkej popularite. Ich dizajn a technológie sa značke posunul vpred a vďaka ich kompaktnosti nezaberajú veľa miesta. Zároveň môžete vďaka nim využívať tzv. kombinovanú prepravu, nakoľko si ich môžete bez problémov zobrať aj do vlaku či autobusu.

Zdroj | Gocycle

Gocycle G4 ponúka všetko, čo by ste od tohto typu bicykla čakali. Krásny dizajn, od návrhára Richarda Thorpeho, ktorý dlhé roky pracoval ako dizajnér pre McLaren, Bentley či Ferrari. Stred rámu je vyrobený z uhlíkových vlákien, vďaka čomu je konštrukcia pevná a ľahká zároveň. Celý bicykel váži približne 17,6 kg.

Zdroj | Gocycle

Pri dizajnovaní sa myslelo najmä na jednoduchosť používania. Gocycle G4 by ste teda mali vedieť zložiť a rozložiť za približne 10 sekúnd. Motor si výrobca konštruoval sám a je umiestnený v prednom kolese. Má výkon 250 W a vysoký krútiaci moment. Vďaka tomu bude jazda po meste rýchla a bezpečná.

Batéria má kapacitu 300 Wh, čo dáva Gocycle G4 dojazd približne 65 km. Maximálna rýchlosť je 25 km/h. Bicykel si viete spárovať aj s mobilnou aplikáciou a sledovať v nej informácie o vašich jazdách. Maximálna nosnosť je 100 kg.

Cena je na úrovni 4 700 €.

Crussis e-Country 7.7-S

Povedzme však, že by ste chceli mestský elektrobicykel, ktorý by sa čo najviac podobal tomu klasickému. Máte radi retro dizajn, no zároveň by ste ocenili pri dochádzaní do práce podporu elektrického motora. Crussis sú česká spoločnosť, ktorá sa venuje výrobe vysokokvalitných bicyklov. Ich model e-Country 7.7-S by mohlo byť to pravé pre vás.

Zdroj | Crussis

Bicykel drží pokope hliníkový rám, ktorý sa dizajnom podobá na klasické modely, no už na prvý pohľad je jasné, že ide o elektrifikovanú verziu. Prezrádza to najmä hrubšia časť rámu, v ktorej je ukrytá Panasonic batéria s kapacitou až 630 Wh. Tá by mala zabezpečiť dojazd na úrovni 150 km.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Crussis

Motor je umiestnený v strede, vďaka čomu sa sila prenáša na kolesá rýchlejšie ako v prípade uloženie vzadu. Jeho výkon je 250 W a 80 Nm. Maximálna rýchlosť je 25 km/h. Na riadidlách sa nachádza LCD displej, ktorý vám bude zobrazovať dojazd, aktuálnu rýchlosť či aktuálny režim podpory.

Cena je na úrovni 2 039 €.

Coswheel T20

Na záver sme si pre vás nachystali jeden špeciálny kúsok. Ide o netradičný, dizajnový elektrobicykel, ktorý bude pútať pozornosť všade kam s ním pôjdete. Jeho veľké kolesá a futuristický dizajn totiž pripomínajú skôr motorku ako bicykel. A to bol aj cieľ.

Zdroj | Coswheel

Okrem moderného dizajnu však zaujme aj technológiami, ktoré sa v ňom skrývajú. Motor umiestnený v zadnom kolese má výkon 500 W, vďaka čomu dosahuje bicykel maximálnu rýchlosť 50 km/h. Bez problémov tak budete môcť fungovať v mestskej premávke. Dojazd je na úrovni 80 km a batériu doplna nabijete za približne 9 hodín.

Zdroj | Coswheel

Vďaka veľkým 20″ off-roadovým kolesám, sa nezľakne horších ciest a ani terénu. Coswheel T20 váži 32 kg, takže ak plánujete s vašim elektrobicyklom často cestovať, toto nebude model pre vás. Nechýba mu ani LED predné a zadné svetlo či LCD displej, ktorý zobrazuje informácie o vašej jazde. Maximálna nosnosť je 150 kg.

https://youtu.be/oAxKFXtk7gM

Cena je na úrovni 2 180 €.

V prípade, že bývate v Poprade, Košiciach alebo Snine, môžete využiť služby zdieľaných elektrobicyklov od spoločnosti Antik. Stačí si stiahnuť aplikáciu ANTIK SmartWay, zaregistrovať sa, dobiť kredit a môžete jazdiť. Ak teda nepatríte medzi aktívnych jazdcov no zároveň sa chcete po meste presúvať lacnejšie, aj toto je jedna z možností.