Reklama

Hľadajte semená, ktoré sa dotkli vesmíru

Patrik Kimijan

V malej dedinke niekde pri Plzni je práve typická nudná sobota, ulice takmer ľudoprázdne, pár domácich sa motá vo svojich záhradách. Jednoducho skapal pes. Keď tu zrazu bez akéhokoľvek zjavného dôvodu prichádzajú do dediny desiatky áut, môže ich byť tak 50 alebo 60.

V priebehu pár minút sú všetky ulice plné, dedina zažíva prvé zápchy vo svojej histórii. Miestni nechápavo sledujú, ako z áut vyskakujú davy ľudí a utekajú do poľa, presne na to miesto, kam zrazu spadne kus plastu. Len tak, z neba. Všetci sa tešia, tí, čo ten čudný plast chytili, sa tešia ešte o niečo viac, ako ostatní a potom všetci nasadnú späť do svojich áut a odchádzajú. Takto nejako vyzerá projekt Stratocaching očami náhodného diváka.

Stratocache AXIS
Takto vyzerá ten kus plastu, ktorý spadol z oblohy.

Čo?

Stratocaching je český experiment, ktorý veľmi atraktívnym spôsobom spája vedu a zábavu. Na začiatku bol pomerne šialený nápad zorganizovať hru, v rámci ktorej by sa z balóna vypusteného do stratosféry vysypali nejaké predmety, ktoré by po ich dopade na zem ľudia hľadali. Po viac ako roku vymýšľania, vývoja a vybavovania povolení sa 16. novembra 2013 odlepil od zeme stratosferický balón s nákladom siedmich kapsulí.

Po tom, ako vystúpal do výšky 30 409 metrov, sa z Dropionu, akejsi gondoly umiestnenej pod balónom, stratokešky v tvare javorových semien vysypali a začali klesať k zemi, kde už na ne čakali davy geokešerov a rádioamatérov. Tým sa podarilo lokalizovať všetkých sedem kapsulí, hoci GPS trackery v nich umiestnené počas letu zamrzli. Prvý ročník Stratocachingu sledovalo priamo na štarte a následne v mieste dopadu kapsulí niekoľko stoviek ľudí, priamy prenos z balóna videlo cez web 220 000 divákov.

Stratocaching 2013 start
Štart prvého Stratocaching projektu sledovalo minulý rok niekoľko stoviek ľudí.

Skoro vesmírna posádka

Základným prvkom Stratocachingu je latexový meteorologický balón naplnený héliom. Ten je schopný vyletieť do stratosféry, teda do výšky 30 km nad zem, kde praskne. V tom momente je jeho priemer 13 metrov. Keď štartoval, mal jeho obvod približne 2,5 metra.

Pod balónom je zavesená gondola, tvorcovia Stratocachingu ju pomenovali Dropion (zo slov drop a onion). V nej sú umiestnené kapsule/semená a navyše je vybavená elektronickým systémom, ktorý kontroluje priebeh letu, posiela na web údaje o svojej polohe a hlavne zabezpečuje prenos videa.

Stratocaching 2013 dropion
Minulý rok dopadol Dropion na dvor rodinného domu.

Lietajúce kapsule v tvare javorového semienka sú v stratosfére vypustené z Dropionu a pri dopade na zem oznámia vďaka zabudovanému GPS trackeru svoju polohu, aby ich účastníci hry mohli hľadať. Tento rok budú v Dropione aj dve špeciálne semienka. Jedna Stratocache X bude vybavená technológiou LoRa a mala by ohlásiť svoju polohu už vo výške 12 km nad zemou, druhá naopak nebude mať v sebe žiadnu lokalizačnú technológiu, iba diódy a bzučiaky, takže jej nájdenie bude o to väčšou výzvou.

Stratocaching let 2013
Minuloročný priebeh letu balóna a siedmich semien.

 

Stratocaching 2014

Druhý ročník Stratocachingu sa uskutoční už túto sobotu, balón odštartuje o 10:00 z observatória ČHMÚ Praha-Libuš. Ak sa chcete hry aktívne zúčastniť, tak si musíte stiahnuť appku, cez ktorú budete môcť sledovať polohu Stratocache, ako aj logovať ich nález (zosnímaním QR kódu). Priamy prenos z kamier Dropionu môžete v sobotu sledovať na www.stratocaching.cz

foto: stratocaching.cz

Prečítajte si aj:
Koľko sily treba na zlomenie smartfónu?

Zdieľajte na Facebooku Pošlite na Twiiter

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.