Reklama

História ľavou zadnou? Objavte fascinujúce príbehy

Zdroj | HistoryMaps
Richard Pliešovský
Zdroj | HistoryMaps
Zdroj | HistoryMaps

Mapy histórie (HistoryMaps) je zaujímavý portál. Služba si dala za cieľ sprostredkovať vám príbehy z histórie, ktoré sa kedysi dali nájsť len v knihách.

História ľudstva prekypuje príbehmi, ľuďmi a udalosťami. Je taká obsiahla, že nikto nemá šancu zapamätať si ju celú. A pamätať si veci len pre ich zapamätanie nie je vôbec zábavou.

Nono Umasy, zakladateľ HistoryMaps, chcel nájsť jednoduchší a najmä zábavnejší spôsob, ako sa niečo naučiť a udržať v pamäti. Začal pracovať na jednoduchej webstránke, kde sa nachádzala časová os udalostí.

Obsah pokračuje pod reklamou

Neskôr pribudli mapy, takže bolo len otázkou času, kedy dostanú interaktívne funkcie. K príbehom začali pribúdať ilustrácie na štýl obrázkových kníh.

Autor hovorí: „Zakaždým, keď vytvorím mapu histórie, veľa sa toho naučím (na základe toho, že o tejto téme nič neviem). Úžasné je aj prepojenie jednotlivých príbehov: vidíte súvislosti! Splnil som svoj cieľ vytvoriť nástroj, ktorý mi pomôže študovať históriu. Ale možno môže stránka pomôcť aj iným ľuďom.“

Pozrite si

Slovensko opäť zmapuje Google. Budeme mať aktuálne Street View

Obsah webstránky je dnes preložený do 7 ďalších jazykov (španielčina, francúzština, portugalčina, ruština, arabčina, japončina a čínština). Stránka je aj dnes vo vývoji, takže to čo v nej dnes nenájdete, môže onedlho pribudnúť. Obsah sa neustále dopĺňa a vylepšuje, testujú sa nové funkcie. Sympatický je i cieľ udržať portál bez nákladov, registrácie a dúfajme, že bez reklám!

Rozhranie stránky je pomerne jednoduché. Je síce v anglickom jazyku, resp. v spomínaných iných svätových mutáciách, ale môžete využiť prekladač. HistoryMaps je dispozícii nielen na webe, ale i v aplikáciách (Android, iOS). Jazyk si môžete zmeniť vpravo hore, kde nájdete aj funkciu rozprávača (Storyteller Mode), ktorý vám prečíta príbeh.

Pod ilustračným obrázkom si viete zvoliť na časovej osi (Timeline) dátum, alebo historickú etapu, ktorá vás zaujíma. Keď kliknete napríklad na História Anglicka, načíta sa vám naozaj podrobná prekvapujúco interaktívna stránka, kde uvidíte množstvo informácií, odkazov, videí.

Zdroj | HistoryMaps

HistoryMaps je vskutku zaujímavý portál, ktorý dokáže zaujať dokonca aj tých, ktorých bežne história neláka. Nájdete tu dokonca obšírnu časť venovanú Svätému Cyrilovi a Metodovi.

Ak sa dostanete na túto stránku, rýchlo zistíte, že zrazu máte na dosah množstvo zaujímavých príbehov, ktoré sú zasadené do kontextu a doby, takže veľmi dobre znázorňujú, ako to všetko bolo a aký to má vplyv na dnešok. Popri tom, že je to veľmi poučné, stránka si zachováva svojú interaktívnu a zábavnú stránku, ktorá vám nedovolí nudiť sa.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.