Reklama

Herný priemysel web3 už zažíva svoj viditeľný úspech 

Mužské ruky držiace herný ovládač DualSense, v pozadí na televízore beží hra Crash Bandicoot
Zdroj | JESHOOTS.COM
Jakub Kraľovanský
Mužské ruky držiace herný ovládač DualSense, v pozadí na televízore beží hra Crash Bandicoot
Zdroj | JESHOOTS.COM
Zdroj | JESHOOTS.COM

Hranie hier predstavuje v súčasnosti najrýchlejšie rastúci sektor v blockchainovom priestore. Web3 má novú podobu internetu, ktorý reprezentuje možnosť decentralizácie. Prináša so sebou množstvo nových investorov, ktorí chcú v oblasti tohto technologického vývoja najmä rýchlo zbohatnúť. Poukázal na to aj DappRadar, ktorý analyzoval, že v roku 2022 hranie cez web3 predstavovalo takmer polovicu všetkých transakcií, čo dokazuje skutočnosť, že je ďaleko pred decentralizovanými financiami (DeFi) a nezameniteľnými tokenmi (NFT). 

Aj napriek tomu, že web3 hranie zažíva svoj vzostup, vždy si nájde skeptikov, ktorí pochybujú o tejto technológii. Blockchainové hry realizujúce model play to earn (P2E) síce nedávno vyvolali rastové vlny, no aktuálny bear market, ktorý má za následok sériu prepadov cien ukázal, že to nie je až tak udržateľné ako sa pôvodne predpokladalo. Väčšina P2E projektov zaznamenali stratu viac 90% svojej trhovej kapitalizácie. Tento model nie je väčšinou orientovaný na hráčov a len zriedkavo integruje zábavnú hru, aby mohla zaujať príležitostných hráčov. Keďže skôr ignoruje zábavnú oblasť a kladie veľký dôraz na dosahovanie ziskov, profesionáli tak čelia mnohým výzvam. 

Ako prilákať viac hráčov

Obsah pokračuje pod reklamou

To, že sa web3 hry neustále vyvíjajú, môžu konkurovať tradičným AAA hrám. Predstavíme si päť hlavných aspektov, ktoré si vyžadujú najväčšiu pozornosť vývojárov: 

Hrateľnosť – ide o jednu z kategórií, ktoré sa hodnotia v recenziách. Vývojári by mali dbať na vytvorenie príbehu, ktorý má hráčov upútať. Hrateľnosť je pojem, ktorý má vyjadrovať, aká je hra zábavná a aké uspokojenie hráčovi počas hry prinesie.

Plynulá registrácia – generácia web3 hier má zabezpečiť, že proces registrácie bude jednoduchý a plynulý. To s istotou môže prilákať viac používateľov a ich decentralizované aplikácie budú tak s väčšou pravdepodobnosťou úspešné.

Udržateľná ekonomika – vývojári majú možnosť objavovať rôzne monetizačné stratégie tým, že sa zapoja do web3. Ekonomika, ktorá je poháňaná blockchainom, by sa mala taktiež zapájať do obchodovania tokenov a nákupu či predaja NFT na trhoch.

Orientácia na hráča – hráči by mali mať väčšiu kontrolu nad svojim majetkom v hre, nad štýlom ich vlastnej hry alebo nad tým, ako môžu v hre narábať s predmetmi.

Technológia – v ideálnom prípade je najlepšie využiť verejné blockchainové siete, ktoré je možné škálovať, sú bezpečné a dokážu spracovať transakcie vysokou rýchlosťou.

Výzva pre Neon Link 

Aktuálne problémy v oblasti web3 rieši aj Neon Link. Ide o viacvrstvový herný systém, ktorý dbá dôraz najmä na hráčov a hrateľnosť. V rámci svojej decentralizovanej sieti sa chystá spustiť niekoľko vlastných videohier, vrátane Ascend the End, Neon Saga či Neon Punks Arcade. Ponúka tak pokročilú infraštruktúru a zameriava sa aj na zjednodušený proces registrácie. Okrem toho je výhodou aj to, že poskytuje hráčom kontrolu nad ich finančnými prostriedkami.

Budúcnosť pre web3 vyzerá sľubne

Generálny riaditeľ, Wojciech Kaszycki ráta so spustením dlho očakávaných projektov, ktoré využívajú technologické vylepšenia a metodológie hráčov. Mali by zvíťaziť modely, ktoré odmeňujú obsah vytváraný používateľmi, zvyšujú hrateľnosť a aj systémy, ktoré bude možné vlastniť zadarmo. 

Aj napriek tomu, že existuje mnoho nevyriešených problémov v oblasti web3, dalo by sa povedať, že tento blockchainový herný priemysel má ideálnu pozíciu pre svoj rast. 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.