Reklama

Najzaujímavejšie herné novinky tejto jesene

Zdroj | Ninja Theory
TECHBOX
Zdroj | Ninja Theory
Zdroj | Ninja Theory

Zahrajte sa s nami aktuálne novinky zo sveta PC, PS a Xbox hier. O akciu a výbornú grafiku opäť nebude núdza.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Ninja Theory nie je neznámou v hernom svete. V minulosti priniesli kvalitné tituly ako Heavenly Sword, alebo DMC: Devil May Cry. Ich novinka Hellblade je výnimočná hneď v niekoľkých ohľadoch. Na jednej strane je pilierom hry mentálne ochorenie, ktoré iné hry riešia buď iba okrajovo, alebo značne nerealisticky a na strane druhej je tu ich snaha vydať hru bez veľkého publishera.

Zdroj | Ninja Theory

Práve tento krok im umožnil mať voľnú ruku pri vývoji hry a vydať produkt taký, ako si ho oni predstavujú. Prináša to aj svoje nevýhody, ako obmedzené finančné zdroje a slabší marketing pre finálny produkt.

Graficky nám hra predostiera fantastický vizuálny kabátec s obrovským dôrazom na detail, kvalitné textúry a výborný dizajn prostredí, ktoré sú síce lineárne, no zato nesmierne pútavé. Dôležitou časťou bolo spracovať fantastické animácie tvárí v podobe hlavnej predstaviteľky Senui, ktorú si zahrala členka vývojárskeho štúdia, neherečka Melina Juergens. S čistým svedomím môžem povedať, že Melina vykonala úžasnú robotu a jej prejav je nadmieru presvedčivý.

Kvalitné prevedenie majú aj nepriatelia, ale hlavne bossovia, navyše vás určite nadchne aj nasvietenie scén a celková práca s osvetlením. Pekná grafika je tu nutnosťou, pretože Senua vníma jednotlivé vizuálne vnemy, ktoré sú jedným z herných prvkov hry v podobe hádaniek. Nanešťastie technická stránka nie je úplne ideálna.

Nevyhnete sa občasnému doskakovaniu textúr a problémom so snímkovaním, či už hráte na PC, alebo na PS4. Nie je to ale nič, čo by výraznejšie uberalo dojmu z hry.

Zdroj | Ninja Theory

Čo sa hudby týka, nie je jej tu veľa, no keď už, tak zdarne podčiarkuje temný tón hry. Jedným z nosných prvkov je fenomenálny dabing. Počas celej hry vás sprevádzajú hlasy v Senuinej hlave, neustále vás nútia pochybovať o vašich činoch, no zároveň sa vám často snažia pomôcť. Napríklad v bojových sekvenciách vás varujú, keď sa na vás niekto snaží zaútočiť, alebo sa vám snažia poradiť, čo by malo byť vaším ďalším krokom. Hru je treba hrať so slúchadlami, čo radia aj samotní autori.

Využíva sa tu 3D zvuk, vďaka ktorému napríklad identifikujete, z ktorej strany útočí nepriateľ. Sú dôležité aj pre vcítenie sa do duševného stavu postavy, pretože už po pár minútach sa vám zaryjú hlasy do hlavy. Zvuku vo všeobecnosti niet čo vytknúť, ide o najlepšiu prácu, akú som v hre videl za dlhú dobu. Príbeh ukazuje cestu Senui do jej osobného pekla za účelom zachránenia duše jej zosnulého milého.

Viac sa kvôli spoilerom povedať nedá, ale verte, že odprezentovanie príbehu je naozaj originálne. Nenachádza sa tu žiaden HUD, na všetko musíte prísť sami a rovnako je to aj s príbehom, ktorý vás nevedie za ručičku. Budete si musieť pospájať jednotlivé vnemy, náznaky a symboliku, aby ste pochopili, o čo tu ide. Tempo a spôsob, ako sa príbeh pred vami odvíja, je nesmierne ponurou a depresívnou záležitosťou.

Zdroj | Ninja Theory

Tí, čo od hry očakávajú akčnú rúbanicu, by sa mali radšej vrhnúť na iné hry. Hellblade je prioritne adventúra, kde akčné potýčky hrajú skôr druhé husle, i keď v závere hry o akciu naozaj nie je núdza. Súbojový systém je pomerne jednoduchý, využíva kombináciu rýchlych a pomalých útokov, úskokov a odrážanie útokov, ktoré je jednoduché, ale zato zábavné a súboje majú vďaka nemu skvelú dynamiku.

Najoriginálnejším prínosom hry je využitie mentálnej choroby ako herného prvku, či už pri vizuálnom vnímaní symbolov a rún, alebo prostredníctvom spomínaných hlasov vo vašej hlave, ktoré naozaj musíte počúvať, ak sa chcete posunúť ďalej.

Vizuálne vnímanie je spojené s riešením hádaniek, ktoré tvoria veľkú porciu hry a ich prevedenie nemusí sadnúť každému. Autori tu spolupracovali s expertmi na mentálne ochorenia a na hre je to cítiť. Tento nový a neokukaný prvok ale spôsobuje, že nejde o žiadne príjemné hranie, je to skôr veľmi depresívny zážitok.

Zdroj | Ninja Theory

Doplnkom je sekundárne objavovanie rún, ktoré čo to odhalia o keltskej a severskej mytológii a ich legendách. Dĺžka hry je okolo 7-8 hodín, čo je na takýto druh hry viac než postačujúce a investovať do hry sa oplatí aj preto, že vychádza za zníženú cenu 30 eur.

Hellblade je chýbajúcim medzistupienkom medzi indie scénou a veľkými AAA hrami, ktorý za posledné roky skoro úplne vymrel. Titul kvôli svojej tematickej náročnosti nie je pre každého, no na druhej strane vám ponúkne zážitok, na ktorý len tak nezabudnete.

Hodnotenie: 86%

Platformy: PC, PS4

Uncharted: The Lost Legacy

Hry od Naughty Dog sú istotou cinematického zážitku a blockbusterovskej akcie. Minulý rok sme sa prostredníctvom 4. dielu definitívne rozlúčili s príbehom Nathana Drakea, no autori sa našťastie rozhodli pridať nové, samostatné rozšírenie do hry. V minulosti takto priniesli DLC pre The Last of Us s podnázvom Left Behind. Išlo o veľmi kvalitné rozlíšenie, ktoré ale bolo kratučké.

Zdroj | Naughty Dog

To sa o The Lost Legacy povedať nedá, keďže v hre môžete stráviť okolo 8 hodín, no táto doba sa značne môže hýbať v závislosti od toho, či iba prefrčíte príbehom, alebo sa snažíte aj prehľadávať odľahlé oblasti. Najväčšou novinkou je totiž pridanie otvorených lokalít do niektorých kapitol. Sú obdobou toho, čo štvorka ponúka na Madagaskare, len tieto lokality sú v o čosi väčšom merítku.

Vznikla tak väčšia možnosť prieskumu, čo sa do tejto hry veľmi hodí. Na druhej strane však dané lokality nepracujú dobre s tempom a ničia tak špecifický filmový dojem z hry. The Lost Legacy sa odohráva približne 6 mesiacov po Uncharted 4 a veľkou zmenou je obmena hlavných hrdinov. Namiesto Nathana sa zhostíme zlodejky Chloe Frazer, ktorá bola obľúbená u fanúšikov v druhej časti a na chvíľu sa blysla aj v trojke, zatiaľ čo v štvorke chýbala.

Jej parťáčkou sa stáva žoldnierka Nadine Ross, ktorá patrila k vašim nepriateľom v štvrtej časti. Toto duo je vskutku neštandardné, ale funguje veľmi dobre. Je medzi nimi výborná chémia, keďže obe postavy sú veľmi tvrdohlavé a autoritatívne, takže o zábavu a ostré dialógy je postarané. Nathan vám tu naozaj chýbať nebude, pretože Chloe ho svojou charizmou a humorom vynikajúco zastúpi.

Zdroj | Naughty Dog

V príbehu bude vašou úlohou nájsť zlomený kel slonieho boha Ghanesa v prostredí orientálnej Indie. Graficky je to znova najvyššia liga, nedá sa jej nič vyčítať. Zaujme hlavne výraznejšia kolorizácia oproti predchádzajúcej časti. Technický stav je opäť vynikajúci, hra plynulo beží ako na štandardnej PS4-ke, tak aj na Pro verzii s lepším rozlíšením.

Bohužiaľ hra trošku postráda nejakú inováciu. Hádanky sú príjemným spestrením, no nepredstavujú veľkú výzvu, príbeh je spracovaný dobre, no neprekvapí a v rámci herných prvkov veľa zmien taktiež nenastalo. Nezabúdajme však, že ide len o rozšírenie a nie o plnohodnotný diel.

Hodnotenie: 85%

Platformy: PS4

The Last Night

Táto 2.5D platformová cyberpunková hra nám na jednej strane svojím grafickým štýlom pripomína staré klasiky zo začiatku 90. rokov a na strane druhej tento model vylepšuje modernými efektmi a neónovým nasvietením. O hru sa stará menej známe štúdio Odd Tales spoločne s vydavateľom Raw Fury.

Zdroj | oddtales.net

Hlavnou postavou bude Charlie, ktorý patrí do nižšej kasty populácie vo svete, kde počítače a stroje prevzali svet manuálnej práce. Titul sa netají inšpiráciou hrami ako Flashback (1992), alebo Another World (1991), a hlavne filmom Blade Runner.

Dátum vydania: 2018

Platformy: PC, Xbox One

Ashen

Microsoft sa posledné roky orientuje na menšie, ale nemenej pútavé indie projekty, zatiaľ čo Sony valcuje trh väčšími hrami. Príkladom je aj akčné RPG Ashen, ktoré prináša štúdio Aurora 44 spoločne s vydavateľom Annapurna Interactive. V hre by sa mali objaviť survival prvky v podobe hladu, alebo elementárneho pôsobenia (chlad a pod.).

Zdroj | ashen-game.com

Dej sa odohráva vo svete, kde nie je žiadne slnko a svetlo vychádza iba z erupcií, ktoré všetko zanášajú prachom. Súbojový systém má predstavovať veľkú výzvu a hrať budete môcť buď sólo, alebo kooperačne. Už na prvý pohľad zaujme dekolorizovanie a cellshaderová grafika.

Dátum vydania: zatiaľ neznámy

Platformy: PC, Xbox One

Wolfenstein II: The New Colossus

Reštart kultovej hernej série Wolfenstein s podtitulom The New Order vyšiel pred tromi rokmi, pričom dosahoval nečakané kvality od skvelo vybalansovanej akcie, cez nápaditý herný svet, až po podarený čierny humor. Bethesda sa minulý rok predviedla aj výborným reštartom Dooma, takže pokračovanie príbehu Wolfensteina by malo potešiť nejedného z nás.

Zdroj | bethesda.net

BJ Blazkowicz pripravuje revolúciu v alternatívnej minulosti 60. rokov v USA obsadeného nacistickými zložkami. Ohlásený bol aj Season Pass, ktorý bude ponúkať štyri rôzne príbehové DLC, ktoré sa zamerajú na troch nových hrdinov.

Dátum vydania: 27. október 2017

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Autor: Peter BAČA

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.