Reklama

Herné laptopy dostávajú 30. sériu kariet RTX, desktopy zas GeForce RTX 3060

Zdroj | NVIDIA
Stanislav Vinc
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

NVIDIA na včerajšej tlačovej konferencii v rámci výstavy CES 2021 potešila obe skupiny PC hráčov. Kým tí mobilní sa dočkali príchodu kariet postavených na architektúre NVIDIA Ampere, tí desktopoví môžu plánovať upgrade na očakávaný, cenovo dostupnejší model GeForce RTX 3060.

RTX na cesty

Do najnovších herných notebookov, ktoré sa dostanú na pulty obchodov už v najbližších týždňoch, už uvidíme nové grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3060, RTX 3070 a RTX 3080. Trojica nových modelov poteší celé spektrum hráčov s rôznym rozpočtom na nový stroj.

Základnú kartu RTX 3060 uvidíme v notebookoch do tisíc eur. NVIDIA pri nej sľubuje stabilné snímkovanie nad 60 fps (v niektorých prípadoch aj 90 fps) pri Full HD rozlíšení vo väčšine titulov. Stredný model RTX 3070 určený pre notebooky do 1 300 eur by si mal pri rovnakom snímkovaní poradiť aj s rozlíšením 1 440p, zatiaľ čo model RTX 3080 určený pre najdrahšie laptopy poženie snímkovanie nad 100 fps a cudzie mu nebude ani 4K UHD rozlíšenie.

Samozrejmosťou pri všetkých troch kartách je podpora pre ray tracing v reálnom čase, ako aj super sampling postavený na umelej inteligencii (DLSS). RTX karty aktuálne priamo podporuje celkovo 36 titulov, ktoré ho dokážu využiť na maximum, medzi nimi po novom aj Call of Duty: Warzone, Outriders, Five Nights at Freddy’s: Security Breach a F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch.

Zdroj | NVIDIA

NVIDIA v novej generácii vylepšila aj funkcie Dynamic Boost a Whisper Mode zabezpečujúce dlhšiu výdrž batérie laptopov a ich tichší chod aj pri vyššom vyťažení. Nová funkcia Resizable BAR zas poskytne procesorom Intel a AMD okamžitý prístup k celej pamäti grafickej karty. Tejto funkcie sa vďaka VBIOS aktualizácii dočkajú aj existujúce desktopové karty GeForce RTX.

NVIDIA GeForce RTX 3060

Spomínaný model GeForce RTX 3060 okrem laptopov dorazí v plnej verzii aj do stolných počítačov. Ak ste si plánovali poskladať herný desktop s nižším cenovým stropom, po modeli RTX 3060 Ti predstavenom len minulý mesiace je tu už aj non-Ti verzia smerujúca do predaja s cenou 329 dolárov.

Nový model pripravovaný na február ponúkne výkon 13 teraflopov pri shaderoch, 25 teraflopov pre ray tracing a 101 tensor teraflopov pre DLSS, ako aj celkovo 12 GB GDDR6 pamäte. Otázne je už iba to, či sa nový model bude dať naozaj kúpiť, alebo bude miznúť z pultov obchodov rovnako rýchlo, ako jeho výkonnejší súrodenci.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.