Reklama

HarmonyOS 2.0 prinesie unikátne prepojenie zariadení, aké tu ešte nebolo

Zdroj | Huawei
Stanislav Vinc
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

Huawei po dlhom čakaní uvedie do sveta svoj nový operačný systém HarmonyOS 2.0. Okrem vysokej úrovne zabezpečenia má vynikať aj v unikátnom prepojení všetkých druhov zariadení v podobnom štýle, ako to už roky vídame v hollywoodskych sci-fi filmoch.

Po rokoch intenzívneho vývoja sa operačný systém HarmonyOS už v priebehu dneška dostane do prvých smartfónov. Používatelia dostanú na výber, či prejdú na nový operačný systém, alebo zostanú na platforme Android, ktorej fungovanie je na zariadeniach od Huawei značne obmedzené.

HarmonyOS ale neprinesie iba väčšiu slobodu pre Huawei. Motiváciu prejsť naň budú mať aj samotní používatelia, ktorých si bude vedieť získať doteraz nevídaným prepojením všetkých kategórií zariadení. Nový operačný systém totiž bude poháňať prakticky všetky kategórie elektroniky od smartfónov, cez tablety a počítače, až po inteligentné spotrebiče, ktorým na fungovanie systému postačí aj 128 kB operačná pamäť.

Zdroj | Huawei

Softvérový ekosystém zariadení, ktorý Huawei nazýva „super device“, so sebou prinesie najmä ich intuitívne prepojenie v znamení filozofie „drag-and-integrate“. V praxi tak napríklad budete môcť z obrazovky telefónu potiahnuť prehrávač filmu na obrazovku televízora, ku ktorému sa navyše jednoduchým presunutím ikony prepoja aj bezdrôtové slúchadlá FreeBuds 4.

Pozrite si

NVIDIA predstavila nové grafické karty GeForce RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti

Podobnú integrácu v hladine softvéru zabezpečí tzv. Centrum úloh, ktorý umožní aplikáciám „cestovať“ medzi zariadeniami bez nutnosti ich inštalácie na každom jednom z nich. Takýmto spôsobom napríklad budete môcť v priebehu okamihu presunúť rozohranú hru zo smartfónu na obrazovku tabletu.

Zdroj | Huawei

HarmonyOS so sebou prinesie aj novú, údajne prehľadnejšiu domovskú obrazovku. Potiahnutím nahor umožní tvorbu widgetov služieb, ktoré zobrazia v reálnom čase dostupné informácie alebo služby bez toho, aby ste museli otvárať samotné aplikácie. Vizuál nového systému doplní aj nové písmo Harmony OS Sans a nové „gravitačné“ animácie, ktoré budú využívať všetky zariadenia s týmto operačným systémom.

Zdroj | Huawei

Súčasťou HarmonyOS napokon bude aj inovovaná funkcia Huawei HiLink, ktorá prepája nový operačný systém so zariadeniami iných značiek. Inteligentné domáce zariadenia bude možné pripojiť k HarmonyOS jedným kliknutím. Prostredníctvom HiLink bude možné jednoducho ovládať napríklad aj vstavanú rúru Midea, smart chladničky Haier či prístroje Joyoung, do ktorých bude možné jedným dotykom odosielať recepty či informácie o potravinách.

Pozrite si

Philips predstavil nový rad OLED televízorov s Android TV

Huawei z pohľadu plynulosti operačného systému zaručuje, že HarmonyOS si bude schopný udržať rýchlosť čítania a zápisu na rovnakej úrovni aj po 36 mesiacoch používania a to aj v prípade dostupnosti veľmi malého množstva voľnej pamäte.

Systém bude pripravený aj na tzv. spoločno autentifikáciu viacerých zariadení. Smartfóny tak bude možné odomykať kombináciou rozpoznávania tváre a overenia identity majiteľa prostredníctvom jeho smart hodiniek v dosahu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.