Reklama

Hackeri získali tisíce pikantných Snapchat súborov

Patrik Kimijan

Snapchat, appka na zdieľanie fotiek a videí, má po januárovom úniku miliónov užívateľských mien a k nim priradených telefónnych čísiel ďalší veľký problém. V sobotu ráno sa na legendárnom fóre 4chan.org objavili linky na stiahnutie obrovskej databázy fotiek užívateľov Snapchatu, ktoré nemal vidieť nikto okrem adresáta, ktorému boli pôvodne zaslané. Veľkú časť uniknutých fotiek totiž údajne tvoria tzv. naked snaps, teda ehm povedzme že selfies bez oblečenia… Veď viete, čo myslím. Podľa dostupných informácií ide o neporovnateľne väčší leak, ako nedávno masívne medializovaný hack iCloudu, pri ktorom unikli fotky nahých celebrít.

Kúzlo Snapchatu je v tom, že pri zasielaní fotky alebo videa nastavíte dobu v rozmedzí 1 – 10 sekúnd, počas ktorej sa súbor zobrazí adresátovi na displeji. Po uplynutí tejto doby nielenže súbor zmizne z displeja, ale je aj natrvalo zamazaný zo serverov Snapchatu. Toto geniálne riešenie spôsobuje (minimálne) dva problémy – po prvé, užívatelia, z ktorých polovica sú tínedžeri do 18 rokov, považujú appku za absolútne bezpečnú a posielajú cez ne také fotky, aké by inak zo svojho smartfónu triezvi neposlali. Po druhé, okolo Snapchatu vyrástla kopa aplikácií tretích strán, ktoré sa priživujú na tom, že užívateľom ponúkajú možnosť ukladať snapy. Použitím aplikácií ako SnapSave sa síce stráca čaro Snapchatu, ale na druhej strane je pochopiteľné, že túžba uchovať si fotky polonahých kamarátok/kamarátov prevalcuje v puberte každý náznak racionálneho uvažovania.

 


Medzi uniknutými súbormi sa vraj dajú nájsť omnoho odvážnejšie snapy.
zdroj: picphotos.net

V undergroundových chatoch sa podľa businessinsider.com už niekoľko týždňov objavovali indície, že sa chystá nejaký veľký hack a vo štvrtok minulý týždeň sa to potvrdilo. Cez appku tretej strany, ktorá niekoľko rokov ukladala každú Snapchat fotku a každé video, ktoré bolo cez ňu odoslané, sa vraj hackeri dostali k 13 GB súborov, aj keď tie boli na serveroch Snapchatu dávno zmazané. Nepríjemnosť je to o to väčšia, že útočníci k fotkám a videám vraj získali aj užívateľské mená. Ľudia, ktorým sa súbory podarilo stiahnúť, už podľa niektorých informácií makajú na webe, kde sa bude dať v uniknutých fotkách vyhľadávať práve podľa mena užívateľa a tisíce tínedžerov sa od soboty modlia, aby toto celé bol len hoax.

V tejto chvíli ťažko povedať, či naozaj unikla takáto obrovská databáza a čo všetko vlastne obsahuje. „Môžeme potvrdiť, že zabezpečenie serverov Snapchatu nebolo nikdy prelomené a naša služba nie je zdrojom tohto úniku“, povedal zástupca Snapchatu. Podobne reagoval aj Georgie Casey, vývojár populárnej appky SnapSave: „Naša appka s týmto nemá nič spoločné, nikdy sme nezaznamenávali užívateľské mená ani heslá“. Podľa screenov komunikácie na 4chan, ktoré uverejnil businessinsider.com, je najpravdepodobnejším zdrojom úniku web SnapSaved.com. Služba sa prezentovala ako web klient pre Snapchat s možnosťou ukladať prijaté fotky a videá. Špekuluje sa, že SnapSaved.com zbieral všetky súbory, ktoré cez neho pretiekli, priraďoval k nim užívateľské mená odosielateľov a všetko takto spolu ukladal na webserver.

4chan screen
Podľa komunikácie na fóre 4chan.org je zdrojom úniku web SnapSaved.com.

Aké ponaučenie plynie z tohto prípadu? Nikdy neposielajte cez web alebo nejakú appku fotky, ktoré by ste nechceli, aby videla vaša mama. Súkromie na webe je totiž už len fikcia.

AKTUALIZOVANÉ 20:05
Prevádzkovatelia SnapSaved.com dnes večer na svojom facebooku priznali, že ich web napadli hackeri a získali množstvo súborov. Vo svojom vyhlásení však popierajú, že by sa mohli útočníci dostať k osobným dátam, pomocou ktorých by vedeli vyhľadávať v súboroch podľa užívateľských mien. Taktiež spochybnili medializovanú informáciu o objeme uniknutých dát, podľa ich tvrdení ide len o 500 MB fotiek a videí užívateľov Snapchatu zo severnej Európy a USA.

Snapchat vymysleli Reggie Brown a Even Spiegel ako študentský projekt na Stanforde. Prvú ostrú appku spustili v júli 2011 z obývačky Spiegelovho otca, bola určená len pre iOS a vtedy sa ešte volala Picaboo. V máji 2012, po premenovaní na Snapchat, posielali užívatelia cez aplikáciu v priemere 25 fotiek za sekundu, v novembri toho istého roku už cez Snapchat tieklo 20 miliónov fotiek denne. Podľa Wall Street Journal odmietol Snapchat v novembri 2013 ponuku stať sa za 3 miliardy dolárov súčasťou Facebooku.

zdroj: businessinsider.com

Zdieľajte na Facebooku Pošlite na Twiiter

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.