Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Guardians of the Galaxy sú parádny akčný komiks

Guardians of the Galaxy sú parádny akčný komiks
Zdroj | Steam
Michal Korec
Guardians of the Galaxy sú parádny akčný komiks
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam
85 %
Marvel univerzum dostáva ďalšiu skvelú hru okrem Spider-Manov a poteší hráčov na viacerých platformách.

Výhody

  • kvalitná akčná hrateľnosť
  • pocit z putovania galaxiou a planét
  • rozmanitá akcia
  • výborné hrateľné flashbacky
  • silné formy pomoci ďalších postáv
  • dialógy majú zmysel
  • top hudobný štýl 80. rokov

Nevýhody

  • nemôžete hrať za ďalšie postavy
  • niektoré techniky sa ľahko zunujú

Najnovšia akčná hra z Marvel univerza prináša konečne svieži závan akčnej hrateľnosti. Od prvých minút servíruje výborný štýl a tvári sa ako niečo, čo tu ešte nebolo. Väčšinu času to na hráča celkom zaberá a tvorcovia novodobej Tomb Raider trilógie sa výborne zhostili práce s viacerými postavami.

Zdroj | Steam

Hrdina tínendžer i dospelák

Hrdina môže byť len jeden – a tým bude Peter Quill alias Star-Lord. Začínate zaň ho hrať veľmi skoro, v prvých minútach sa totiž dostanete do jeho detskej izby, keď je ešte násťročný chalan, ktorého mama volá do kuchyne, zatiaľ čo on by najradšej počúval pecky z najnovšej kazety alebo sa hrabal medzi plagátmi. Toto je atmosféricky perfektný štart: namiesto treskúcej sekvencie ako z bondovky sedíte na posteli, pozeráte si booklet nového albumu, môžete sa prejsť po izbe a Peter vám komentuje plagáty alebo vediete rozhovor s mamou.

A pokračovanie scény je nemenej skvelé. Ocitnete sa na vesmírnej lodi Milano, už ako dospelý, a na nej je celá posádka. Zoznámte sa: Gamora, Drax, Rocket a Groot. Ak ste videli oba filmy Strážcovia galaxie, budú vám všetci povedomí a viete kto je kto. Že Drax je naštvaný silák a neverí Gamore. Rocket je malý technický ukecaný medvedík a Groot je žijúci stromový druh (inak tvorí kamarátske duo s Rocketom). Nesúrodá partia dostala skvelý nápad zarobiť si tak, že pôjdu na istú planétu uloviť nejakú tajomnú beštiu a strelia ju Lady Hellbender. Lenže na mieste činu sa veľa vecí zvrtne, objaví sa pár nečakaných postáv a partia zrazu začína putovať po vesmíre a príbeh beží na plné obrátky.

Zdroj | Steam

Ukecaná vesmírna odysea

Áno, Strážcovia galaxie sa rýchlo zmenia na takú malú vesmírnu odyseu. Na jednej strane sa skáče do minulosti, kde stretávate malého Petra, na druhej ho vidíte v dospelej podobe ako lídra partie. Domáca základňa je vlastne vaša loď, kde sa môžete ponoriť do malých dialógov či sledovať kamošov medzi misiami. A samotné záťahy či misie vás vedú na viac i menej známe planéty. Duch oboch filmov je tak výborne zachovaný, akurát sa pripravte na odlišné hlasy i inú podobizeň postáv oproti Disneyho blockbustrom. Spočiatku je to malý šok, že znejú inak, ale po čase si zvyknete. A charakter postáv je výborne zachovaný.

Napríklad už dlho som nehral takú mimoriadne ukecanú hru – či na vesmírnej lodi alebo počas prvej misie, Rocketovi sa nezavrie klapačka. Neustále na niečo spomína, komentuje dianie, tasí postrehy a je to výborné osvieženie, lebo sa zžijete s postavami viac ako pri zadaniach či nutných popisoch misií. Do hry sú navyše vložené aj voľby počas dialógoch – máte krátky čas, aby ste na niečo zareagovali alebo nechali tému len tak. Výborne spracovanie vás nenúti vybrať si voľbu – niekedy aj mlčanie dáva lepšie šance pre vstrebanie názorov iných či posúdenie situácie. Kľúčové sú interakcie postáv, pocit z ich spoločného dobrodružstva, počúvanie dáva partii v akcii iný význam ako keď jeden borec kráča vpred a ostatných má za poskokov.

Zdroj | Steam

Jeden hrdina, skvelá partia

Hráte však iba za Star-Lorda t.j. Petra Quilla. Strážcovia galaxie nie sú v tomto smere druhí Avengers, kde sa prepínate medzi postavami a užívate si všetky vlastnosti hrateľných superhrdinov. Na druhej strane to úplne nevadí – autori zvolili kompromis jedného hrdinu a vítaného rozvoja kumpánov. Hráte za Petra, ale už na prvej misii môžete poprosiť Groota či Rocketa o pomoc v neľahkej situácii. Peter je tradičný borec, ktorý má blastery na rôzne ciele. Ponúknu bežný režim, aj špeciálne útoky s elementmi ideálne proti vybraným typom nepriateľom.

Ostatní vám nezavadzajú, ale snažia sa prispieť k plneniu misie. Niekedy nájdu cestu, inokedy bojujú po vašom boku. Zatiaľ čo Peter je univerzál, Gamora má silný meč, Rocket hádže granáty a Drax funguje ako kladivo na silných ozembuchov a Groot doslova čaruje konármi – vytvorí klietku alebo zastaví súpera, ale je nemenej silný a vhodný proti početnej presile, lebo je obrovský. Tieto špeciálne vlastnosti sa dajú vyvolať priamo v boji, fungujú ako príkazy a čím ste ďalej v hre, tým väčšiu paletu možností máte. Každý má štyri vlastnosti: jedna je odmenou za postup v hre, ostatné tri si pýtajú investície zo zbieraných bodov. A funguje to výborne, do konca hry môžete mať aj 20 vlastností. Vďaka tomu sa hrateľnosť nezunuje a počas 16 misií vás stále drží čosi v strehu.

Zdroj | Steam

Skoky po planétach

Pravda, hrateľnosť sa čiastočne mení pri výmene planét, aj zadania sa líšia, ale po čase zistíte funkčný kolobeh. Niekde lozíte, beháte v neuveriteľných farebných či drsných podmienkach. Inde spustíte rýchle QTE sekvencie a v parádnom tempe zažijete komiksové akcie. A často sa bojuje v uzavretom priestore, ktorý treba vyčistiť, aby ste sa dostali ďalej. Občas hľadáte nejaký predmet v okolí, inokedy riešite malý orientačný puzzle – hra sa však nestačí zunovať počas 16 misií.

Opäť za to môže pestrosť postáv, lebo ich využijete aj na menšie úlohy – Rocket je krpatý a prepchá sa na rôzne miesta alebo vie hacknúť mašiny. Drax vyčistí cestu od prekážok a Groot vám vytvorí drevený most či vás dvihne na nedostupné miesta. A Gamora vás vyhodí mečom vďaka zachytávaniu o body. Dizajn planét a levelov si pýta používanie rozmanitých vlastností a nepôsobí len ako bežná sci-fi strieľačka. Navyše na viaceré body sa môžete dostať iným spôsobom: môže vám pomôcť kamoš alebo pôjdete na vlastnú päsť. Skúsite priamu cestu alebo radšej okľuku a nájdete drobné poklady či aspoň súčiastky, z ktorých Rocket môže tvoriť predmety či investovať ich do vlastností.

Zdroj | Steam

Skutočne vymakaný soundtrack

Vynikajúcu atmosféru prepožičanú z filmu umocní aj hudba. Autori stavili podobne ako filmy na mix pamätných vecí z 80. Rokov ako Kiss, Blondie, Iron Maiden, Simple Mind, Rick Astley, Culture Club, New Kids on the Block a dokonca aj Ricka Astleyho. Plus istú porciu soundtracku dostala hudobná skupina Star-Lord podľa titulného hrdinu – je vymyslená, ale drží líniu metalu z 80-ok. Nehovoriac o to, že kombo motivačnej reči Star-Lorda/Petra a chytľavej muziky pridá aj silnejšie atribúty do boja. V kombinácii s ukecanými dialógmi tvorí audio veľkú časť zábavy.

Tou druhou je grafika, ktorá vás prenáša na cudzie planéty a recenzovaná Xbox Series X verzia rýchlo načítava porcie dát, animácií či planét. Je to paráda a hladká jazda, pritom hra nezaberá enormne veľa miesta na disku.

Strážcovia galaxie sú tak výborný komiksový zážitok, prakticky jeden z najlepších za posledné roky. Ale funguje aj ako tímová akčná hra s nezabudnuteľnou partiou, ktorá brázdi galaxiu – a vám umožní baviť sa dosýta. Atmosféru filmov vystihuje dokonale, dobre rozširuje univerzum a asi málokto čakal, že tvorcovia Tomb Raider sa výborne chopia šance.

Distribútor: Square-Enix
Cena: 60 EUR