Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

GreenWay má nový prehľadnejší cenník, reaguje na rast cien energií a zdražuje

GreenWay má nový prehľadnejší cenník, reaguje na rast cien energií a zdražuje
Zdroj | GreenWay
TECHBOX
GreenWay má nový prehľadnejší cenník, reaguje na rast cien energií a zdražuje
Zdroj | GreenWay
Zdroj | GreenWay

Prevádzkovateľ nabíjacích staníc pre elektromobily, spoločnosť GreenWay, predstavila nový cenník s prehľadnejšími paušálmi, no zároveň zvyšuje ceny za nabíjanie.

Medzi najväčšie výhody elektromobilu patria nízke náklady na prevádzku. Náklady na sto kilometrov môžu byť až niekoľkonásobne nižšie v porovnaní s autom so spaľovacím motorom, a to aj pri nabíjaní na verejných nabíjacích staniciach. Stačí nájsť pre Vás najvýhodnejšieho poskytovateľa a pre nízke ceny nutne nebudete musieť mať vlastnú garáž. Samozrejme, najlacnejšie nabíjanie je štandardne to najvýhodnejšie a verejné nabíjacie stanice je dobré využívať najmä na dlhších cestách.

Neustále počúvame o náraste cien energií, bolo teda otázkou času, kedy táto skutočnosť zasiahne aj nabíjanie elektromobilov. Prvý z trojice najväčších prevádzkovateľov nabíjacích staníc pre elektromobily, spoločnosť GreenWay, sa už rozhodla zasiahnuť a súčasný cenník zmeniť: „Svet elektromobility prežíva ďalšie turbulentné obdobie. V roku 2021 v Európskej únii dosiahol podiel batériových elektrických vozidiel rekordných 9,1% na celkových predajoch. Okrem pozitívnych správ pribudli aj nové výzvy. Za ostatných niekoľko mesiacov atakovali ceny energií v celej Európe historické maximá,“ sa píše v oficiálnej tlačovej správe.

Obstarávacie náklady na 1 MWh elektrickej energie im mali medziročne vzrásť až 3,5 násobne. Posledná zmena cenníka prebehla pred rokom, takže je celkom prirodzené, že muselo prísť k ďalšej úprave: „Vždy sa snažíme nastavovať ceny spôsobom, aby reflektovali trh a boli trvalo udržateľné. Nastavenie ceny pod náklady je deštruktívne pre trh a zavádzajúce pre klientov. V minulom roku sme úpravou cenníka priniesli viaceré vylepšenia a cenu sme boli schopní aj znížiť. Keďže však nedokážeme ovplyvniť globálne udalosti, musíme sa im prispôsobiť,” povedal Peter Badík, Managing Partner
spoločnosti GreenWay.

Cenník sa napokon iba nezvyšuje, ale aj formálne upravuje. Po novom je prehľadnejší. Rozdelený je len do troch balíkov, ktoré počítajú s registráciou bez mesačných poplatkov, balíkom s nižším mesačným poplatkom a menším objemom predplatených kWh a nakoniec s balíkom, ktorý je výhodný najmä pre klientov, ktorí jazdia stovky až tisícky kilometrov týždenne. Všetky balíky majú 180 voľných minút vyhradených na pomalé nabíjanie a 90 minút na rýchle a ultra-rýchle nabíjanie. Cena za 1 kWh sa zároveň líši od rýchlosti nabíjania v troch úrovniach – do 25 kW, do 100 kW a od 100 kW.

Pre porovnanie, ak prídete s registráciou bez mesačného poplatku k nabíjacej stanici v sieti GreenWay s elektromobilom, ktorý nabíja výkonom do 100 kW, za 1 kWh zaplatíte 0,50 eur a v sieti ZSE Drive 0,49 eur. Spoločnosť ejoin zatiaľ poskytuje nabíjanie s výkonom do 60 kW, kde je cena za 1 kWh presne 0,26 eur. Samozrejme, situácia sa rapídne mení, ak máte elektromobil s maximálne 50 kW nabíjaním. Vtedy je cena za 1 kWh v sieti ZSE Drive nižšia, a to 0,39 eur. Je teda naozaj veľmi dôležité zrátať si čo najviac vyhovuje vašej situácii.

Nový cenník vstúpi do platnosti od 1. marca 2022.