Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Gran Turismo - automobilová séria, ktorá je tu s nami už 20 rokov

Gran Turismo - automobilová séria, ktorá je tu s nami už 20 rokov
Zdroj | Polyphony Digital
Michal Spiegel
Gran Turismo - automobilová séria, ktorá je tu s nami už 20 rokov
Zdroj | Polyphony Digital
Zdroj | Polyphony Digital

Závodné hry tu boli s nami od nepamäti, no len máloktorá séria vydržala tok času a rapídne zmeny herného biznisu. Japonskej závodnej sérii Gran Turismo sa to však podarilo a je tu s nami už 20 rokov, tak si ju poďme trochu pripomenúť.

O túto kultovú sériu exkluzívnu na konzoly PlayStation sa postaralo japonské štúdio Polyphony Digital, ktoré sa na rozdiel od Need for Speed zameralo na simuláciu závodov a nie čisto arkádové spracovanie.

Pozrite si

ZNAČKY | Sony – história a súčasnosť japonského giganta

Gran Turismo – The Real Driving Simulator

Prvá časť z roku 1997 sa už vtedy mohla pochváliť bohatým počtom áut, ktorých bolo až 178. Na druhej strane, tratí bolo iba 11.

Podľa hlavného tvorcu hry, Kazunori Yamauchiho, sa na Gran Turisme pracovalo viac ako 5 rokov, pričom na ňom intenzívne pracoval tím maximálne 15 ľudí.

Gran Turismo 1 zaznamenalo ihneď úspech, či už po stránke hrateľnosti alebo po stránke grafickej, ktorá na tú dobu bola revolučná.

Gran Turismo 2

Druhá časť na seba nenechala dlho čakať a už v roku 1999 sme sa dočkali nemenej úspešného pokračovania. Kvôli menším chybám sa síce nedočkalo až takých predajov ako jednotka, napriek tomu bol druhý diel lepší a graficky krajší.

https://www.youtube.com/watch?v=NpLRYBzj0hc

Na tú dobu sa však jednalo o enormne veľkú hru, ktorá musela byť na dvoch diskoch, čo bolo pri PlayStation 1 neštandardné. Pri 600 licencovaných autách a 49 tratiach sa však nie je čomu diviť.

Zaujímavosťou bolo, že prvý disk bol určený skôr arkádovým hráčom a tým, ktorí si chceli zahrať multiplayer a druhý disk bol pre hard-core fanúšikov simulácie.

Gran Turismo 3: A-Spec

Tretí diel vyšiel v roku 2001 a to hneď na novú konzolu od Sony, ktorá sa stala najúspešnejšou konzolou v histórii. Nové Gran Turismo neuveriteľne svedčilo konzole PlayStation 2 a najviac to bolo vidieť práve po grafickej stránke.

https://www.youtube.com/watch?v=d3vBQcblbdk

Tretí diel síce ponúkal „iba“ 185 áut, no okrem nádhernej grafiky a množstva nových herných módov, disponoval arkádovou zložkou hry.

Hra Gran Turismo 3: A-Spec sa však nevyhla kritike a to z dôvodu nedokonalej umelej inteligencie a absencie multiplayerovej časti.

Gran Turismo Concept

V roku 2002 štúdio Polyphony Digital prišlo so zaujímavým nápadom vydania hry v tzv. Concept verzii. Pôvodná grafika z GT3 ostala, no miesto bežných áut ste si mohli vyskúšať koncepty z rôznych Moto Show. Preto aj vyšli tri rôzne verzie Concept dielov.

V Gran Turismo Concept ste našli autá z Tokyo a Soul Motor Show či viac ako 30 áut z výstavy áut v Ženeve. Vybrať ste si mohli z Gran Turismo Concept: 2001 Tokyo, Gran Turismo Concept: 2002 Tokyo-Seoul a Gran Turismo Concept: 2002 Tokyo-Geneva.

Pozrite si

ZNAČKY | Nintendo – herný gigant z Japonska zabáva už 127 rokov

Gran Turismo 4: Prologue

Rok 2004 priniesol so sebou Prologue verziu hry, ktorá bola určená pre hardcore hráčov ako tester pred plánovaným vydaním plnohodnotnej hry Gran Turismo 4. Keďže štvrtý diel sa nestihol dokončiť načas, Polyphony Digital vydalo lacnejší medzičlánok pre hráčov, ktorým sa nechcelo čakať.

Prologue disponoval 50 autami, módom Free Run a niekoľkými traťami. Hry sa predalo okolo 1 400 000 kusov, čo bolo v porovnaní s 15 miliónmi tretieho dielu trochu zanedbateľné číslo.

Gran Turismo 4

Štvrtý diel prišiel na konzolu PlayStation 2 v roku 2005, rok pred predstavením PlayStation 3. Disponoval 50 traťami, kde ste mohli nájsť reálne okruhy ako napríklad Nurburg ring. Okrem toho ste si mohli vyskúšať viac ako 700 áut od 80 rôznych výrobcov.

Gran Turismo 4 je právom považovaná za jednu z najlepšie vyzerajúcich, vylepšených a prepracovaných závodných simulácií, aké kedy vznikli.

Po stránke predajnosti sa jednalo o revolučný úspech, ktorý zapísal značku Gran Turismo do histórie. Jedinou väčšou nevýhodou bola opäť absencia multiplayerového módu.

Gran Turismo 5 Prologue

S novou konzolou PlayStation 3 prišiel aj nový Prologue, ktorý sa na trhu objavil v roku 2007. Rok predtým sa ešte stihlo vydať bezplatné demo Gran Turismo HD s 10 traťami a podporou pre ovládač Sixaxis. Okrem perfektnej grafiky ponúkal Prologue diel konečne multiplayer až pre 16 hráčov a tiež možnosť hrať na rozdelenej obrazovke s kamarátmi.

Prologue disponoval 71 autami, 10 traťami a novým kamerovým pohľadom z vnútra kokpitu. Zaujímavou novinkou bol aj GT TV kanál, ktorý fungoval v rámci hry a cez ktorý ste si mohli pozerať najnovšie novinky o značke Gran Turismo.

Gran Turismo PSP

Kým hráči nekonečne dlho čakali na piaty diel, majitelia handheldu PSP sa mohli tešiť aspoň z nejakej verzie Gran Turisma. 833 vozidiel a 75 tratí do vrecka bolo niečo, čo chcel mať každý, kto hrával na konzole PlayStation Portable. Tohto dielu sa predalo viac ako 4,5 milióna kusov.

Pozrite si

ZNAČKY | Electronic Arts – ako sa z malého sna vykľula obrovská korporácia

Gran Turismo 5

Na plnohodnotný piaty diel museli hráči čakať päť rokov, ak nerátame Prologue verziu, no myslíme, že napriek neustálym odkladom to stálo za to.

Piata časť bola jedna z najpredávanejších hier na konzolu PlayStation 3. Okrem nádhernej grafiky ponúkla nové herné módy ako napríklad NASCAR, World Rally Championship či Super GT. Zajazdiť ste si mohli na viac ako 1 000 autách v 26 rôznych lokalitách a na 71 tratiach.

Hráči ocenili tiež možnosť nočných tratí, ktoré dali hre úplne inú atmosféru. Po kritike absencie deštrukčného módu áut z predchádzajúcich dielov, štúdio Polyphony Digital mierne upravilo fyziku a autá sa dali aspoň nejakým spôsobom oškrieť. Potešili tiež nové prémiové autá a vylepšená umelá inteligencia.

Okrem plnohodnotného multiplayeru sa Gran Turismo 5 dočkalo množstva datadiskov, ktoré do hry pridali ďalšie prémiové autá a trate.

Gran Turismo 6

V roku 2013 sme sa miesto Prologue či Concept verzie dočkali šiesteho pokračovania, ktoré prinieslo rekordný počet vozidiel. V hre ste ich mohli napočítať viac ako 1 200. Tie ste si mohli vyskúšať na viac ako stovke tratí.

Okrem nových módov ponúkal šiesty diel projekt Vision Gran Turismo, kde ste si mohli vyskúšať zajazdiť na konceptoch áut, ktoré do hry pridávali samotné automobilky spolu s tvorcami hry.

Hra vyšla až ku koncu éry PlayStation 3, a preto nebola až taká úspešná ako predchodca. Navyše konkurenčná séria Forza z konzoly Xbox sa tešila veľkej sláve vďaka neuveriteľne krásnej grafike.

Gran Turismo Sport

Zatiaľ posledný diel dostal netradičný názov Sport. Pôjde o prvý diel tejto série na konzolu PlayStation 4 a má ponúknuť viac ako 150 vozidiel, novú fotorealistickú grafiku a 17 lokalít s viacerými traťami.

Okrem podpory VR sa môžeme tešiť na parádnu hrateľnosť, dynamické počasie a nové módy vrátane multiplayerových šampionátov.

Po niekoľkých odkladoch vyšlo Gran Turismo Sport práve tento týždeň a už zo spomínaných trailerov sa máme rozhodne na čo tešiť.

Veríme, že tu s nami táto kultová, závodná séria bude ešte minimálne ďalších 20 rokov. Do dnešného dňa teší milióny hráčov a online pretekárov po celom svete.