Reklama

Google zmenil Gmail, pozor na nastavenia!

Števo Porubský

Gmail

Určite ste si všimli, že Google zmenil niekoľko „drobností“ v službe Gmail. Cez web rozhranie napríklad pribudli nové karty, ktoré rozhadzujú správy podľa špecifických pravidiel. Ak vám napríklad prišla správa o odoslaní alebo prijatí objednávky z e-shopu, nenájdete ju vždy v hlavnej karte (Hlavné) doručenej pošty, ale nezmyselne umiestnenú v karte Propagácie! Nie som asi prvý, čo som hľadal informácie o zásielkach a nikde zrazu neboli. Tieto podivné záložky je našťastie možné vypnúť. Stačí kliknúť na Nastavenia – Doručená pošta a „povypínať“ kategórie, ktoré nechcete používať.

 Gmail Google+

To je však nič proti tomu, ako vás môžu oslovovať úplne neznámi ľudia/spoločnosti. Stačí, aby boli na Google+, napísať vaše meno do kolonky adresáta v správe a Google vám už e-mail doručí. Našťastie netreba robiť paniku a rozbíjať výklady, až také hrozné to nie je. Ide o to, že Google zmenil pravidlá Gmailu a Google+ tak, aby vám mohol napísať ktokoľvek bez toho, aby poznal váš e-mail. V niektorých prípadoch je to fajn, možno to využijete aj vy, ak si napríklad zapamätáte meno krásnej baby z vlaku a nájdete ju na Google+, no môže to byť aj trochu otravné, hlavne keď vzniknú nové „marketingové spoločnosti“. Tie vás budú zahlcovať e-mailami pokiaľ… Pokiaľ si nezmeníte nové predvolené nastavenie pre tento typ správ. Nájdete ho v karte Nastavenia hneď na prvej záložke Všeobecné a položka Odosielať e-maily cez Google+. Vybrať si môžete z Ktokoľvek v službe Google+, Rozšírené Kruhy, Kruhy alebo Nikto.

 Gmail Google+

Gmail Google+

Priamo Google informuje o podobných typoch e-mailov: „Môžete dostať e-mail od niekoho, koho nemáte v kruhoch. Môžete sa rozhodnúť, či chcete v budúcnosti dostávať e-maily od danej osoby:

–          Ak chcete od danej osoby prijímať e-maily, odpovedzte na jej e-mail alebo kliknite na položku Pridať do kruhov.

–          Ak chcete e-maily od danej osoby blokovať, kliknite v danom e-maile na odkaz Nahlásiť spam alebo zneužitie.

–          Ak budete e-mail ignorovať, daná osoba vás nebude môcť pozvať na novú konverzáciu, ale bude môcť odpovedať na svoju pôvodnú správu. Ak sa chcete vyhnúť týmto odpovediam, kliknite v danej správe na odkaz Nahlásiť spam alebo zneužitie.

Otázne tak ostáva, prečo Google zmenil pravidlá Gmailu s pridruženým Google+. Žeby mu naozaj išlo o zvyšovanie používateľov Google+ sociálnej siete pochybnými „marketingovými firmami“?  Alebo má rovno nový biznis plán, kedy firmám bude účtovať odosielanie e-mailov pre jeho Google+ používateľov? To sú však len moje domnienky… Aké sú tie vaše?

 Google+

Foto: TECHBOX, Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.