Reklama

Google sa dostáva pod krídla spoločnosti Alphabet Inc., ktorá vznikla len včera

Zdroj | Alphabet
Števo Porubský
Zdroj | Alphabet
Zdroj | Alphabet

Alphabet

Včera večer Larry Page oznámil, že Google nebude viac Googlom. Teda nie tak úplne. Používatelia ho naďalej budú poznať pod značkou, ako doteraz. Zmení sa len jeho vlastník. A vlastne ani ten nie, stále to budú Larry Page a Sergey Brin, pôvodní zakladatelia giganta a jeho väčšinoví vlastníci, ktorý už dávno nie je len vyhľadávačom. Larry Page a Sergey Brin totiž založili novú spoločnosť s názvom Alphabet Inc. Tá majetkovo pohltí nielen Google, ale aj množstvo ďalších spoločností, s ktorými títo páni majú veľa spoločného.

Google Cardboard

Urobili sme množstvo vecí, ktoré v tom čase vyzerali bláznivo. Množstvo z týchto bláznivých vecí ako napríklad Google Mapy, YouTube, Chrome a Android však majú miliardy používateľov. A neskončili sme len pri tom. Stále sa snažíme robiť veci, o ktorých si ostatní myslia, že sú šialené, no my sme z nich veľmi nadšení,“ píše Larry Page vo včerajšom liste. „Naša spoločnosť v súčasnosti funguje dobre, no myslíme si, že ju vieme urobiť čistejšiu a hodnotnejšiu. Tak sme vytvorili novú spoločnosť s názvom Alphabet. Som veľmi nadšený riadiť Alphabet ako CEO s pomocou môjho schopného partnera Sergeyho ako jej prezidenta,“ dodáva Page.

Alphabet

Čo je Alphabet?

Nová spoločnosť Alphabet Inc. je podľa vyjadrení Larryho Pagea súborom spoločností, medzi ktorými, samozrejme, dominuje Google. Medzi ďalšie spoločnosti patrí napríklad Life Science, výrobca kontaktných šošoviek pre diabetikov, Calico, spoločnosť zameraná na dlhovekosť, vývojové centrum X lab, investorská spoločnosť Ventures and Capital a niekoľko ďalších, o ktorých sa Page zatiaľ nezmienil, zväčša totiž už patria pod Google.

Na www.alphabet.com neklikajte, táto doména patrí celkom inej spoločnosti. Nová web stránka firmy Alphabet je www.abc.xyz. Aj vám to príde komplikované?

 

Larry Page a Sergey Brinn tak „zmiznú“ z vedenia Google. Nahradí ich známa postava, Sundar Pichai, súčasný viceprezident Google pre produkty (Android, Chrome…). Spomínaní páni sa budú venovať riadeniu spoločnosti Alphabet, pričom ostatní CEO jednotlivých divízií, resp. pridružených spoločností sa im budú zodpovedať. Sú im však ale pripravení v prípade potreby pomôcť. Zároveň Page dodáva, že hospodárske výsledky Google pre Q4 2015 budú ešte samostatné, mimo výsledkov spoločnosti Alphabet. Ako to bude s akciami Google Inc. je zatiaľ otázne. Page tvrdí, že sa premenia na akcie Alphabet Inc., no  pod tú budú patriť aj iné spoločnosti… Čas však ukáže.

Google

Zdroj a foto: Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.