Reklama

Google Nexus 7: špičková výbava za rozprávkovú cenu

Dominik Fúsek

Spolu s novým operačným systémom predstavil Google aj nové referenčné zariadenie, tentokrát tablet. Google Nexus 7 má však trochu iné ciele, ako predchádzajúce Nexusy. Už nejde iba o vzorové zariadenie pre vývojárov alebo demonštráciu čistého prostredia systému. Nexus 7 má zatočiť s lacnými tabletmi typu Amazon Kindle Fire a vďaka agresívnej cenovke zasiahnuť aj zákazníkov, ktorým tablety doteraz nič nehovorili.

Google Nexus 7

Vyrobiť také lacné zariadenie nie je veľmi jednoduché a ani výnosné. Človeku potom ťažko ide do hlavy, ako sa výrobcom podarilo dosiahnuť enormne nízku cenu pri tak skvelej výbave. Nejde totiž o žiadnu pseudo funkčnú napodobeninu veľkých značiek. Technické vyhotovenie zabezpečuje ASUS, popredný výrobca tabletov. Na výkone sa vôbec nešetrilo – tablet dostal štvorjadrový procesor (1.2 alebo 1,3 GHz, zdroje nie sú jednotné) Tegra 3 a 1 GB RAM! Aby sa ten nový systém ukázal v plnej kráse v 60 FPS. Vnútorná pamäť ponúkne 8 alebo 16 GB, žiaľ rozšíriť ju možno iba cloud službami. Zariadenie má menšiu uhlopriečku displeja, 7 palcov pri technológii IPS. Ani tu sa ale nešetrilo – prítomné je štandardné HD rozlíšenie 1 280 x 800 bodov pri jemnosti 216 PPI! Nechýba Gorilla Glass.

Google Nexus 7

Za obeť padla zadná kamera, no fotenie tabletom je tak či tak kontroverzná činnosť. Predná webkamera má 1,2 Mpx a sníma 720p video. Nechýba GPS, Wi-Fi, NFC a Bluetooth. 10,5 mm hrubé telo váži príjemných 340 gramov, 4 325 mAh batéria vydrží 8 hodín práce. A to najlepšie nakoniec: Google Nexus 7 bude stáť iba 200 dolárov, resp. 250 v 16 GB verzii. O tom, aká výhodná cena to je (ak u nás nedôjde k jej deformácii), asi netreba hovoriť. Skrátka a dobre: pokiaľ vám stačí 7 palcov, 16 GB a nepotrebujete 3G pripojenie, v polovici júla (u nás možno o niečo neskôr) príde čas zaobstarať si tablet.

Zdroj a foto: google.com/nexus

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.