Google Nexus 4 je výborný, ale Android fanúšikov sklame

Nový smartfón, ktorý Google začleňuje do rodiny Nexus pripomína takmer dokonalé zariadenie. Je lacné, super výkonné, avšak s veľkou chybou. Pre top smartfón na koniec roka 2012 sú hodnoty 8 a 16 GB pamäte bez rozšírenia microSD prinajmenšom čudné. Najmä ak ide o telefón s Androidom.

LG Nexus 4

Veľkosť displeja ostala zachovaná

Ani hurikán ho nezastavil. Google pri spolupráci s LG stvoril už svoj štvrtý Nexus. Google sa po prvý krát rozhodol pre LG a zdá sa, že neurobil krok vedľa. Zákazníkom vie ponúknuť špičkové zariadenie s čistým Androidom. Osadený displej má uhlopriečku 4,7 palca a používa technológiu True HD IPS Plus. Rozlíšenie ostalo na hodnote HD, teda 720 x 1 280 bodov. Jemnosť dosahuje 318 ppi a chráni ho Gorilla Glass 2. Oproti staršej generácií Nexusu telefón mierne zhrubol a nabral na hmotnosti. Konkrétne o dva milimetre a štyri gramy. Na oplátku ale nájdete vo vnútri mnohonásobne lepší hardvér.

Google „tlačí“ do cloudu

Výpočtový výkon na seba zobral štvorjadrový Snapdragon S4 od Qualcommu, ktorý je taktovaný na 1,5 GHz. Sekunduje mu operačná pamäť s hodnotou 2 GB RAM. Ako grafický čip je použitý najnovší Adreno 320. Chod systému a aplikácií by nemal byť najmenším problémom. LG Nexus 4 podporuje siete tretej generácie. Na LTE zabudol, čo mu iste zahraničný zákazníci prepáčia ťažšie než u nás. Používateľská pamäť taktiež nie je najoptimálnejšia. Len 8 alebo adekvátnych 16 GB. S priestorom treba však narábať opatrne, Nexus už dlhšie nepríjma microSD karty. Google chtiac-nechtiac tlačí používateľov do cloudu.

LG Nexus 4

Zdá sa, že panorámy sú v móde. iOS 6 ich predstavil ako zaujímavú novinku, no Google ju posunul k dokonalejšej forme. Nieje známe rozlíšenie, no funkcia Photo Sphere dokáže zachytiť až 360 stupňovú panorámu miesta. Fotoaparát dosahuje 8 Mpx, dokáže zostrovať a používať LED svetlo. Zachytávaný Full HD videozáznam má 30 snímkov za sekundu. Samozrejmosťou sú technológie ako GPS s GLONASS, microUSB, Bluetooth 4.0, NFC či Wi-Fi s podporou DLNA.

Na Slovensku zatiaľ nie

Zaujímavosťou je taktiež možnosť bezdrôtového nabíjania. Aké príslušenstvo k tomu bude potrebné Google neukázal. Integrovaná batéria má kapacitu 2 100 mAh. Predaj začína 13. novembra v USA, Veľkej Británií, Kanade, Nemecku, Francúzku a Austrálií. Dátum predaja a dostupnosti na Slovenskom trhu nie je zatiaľ známy. Cena 8 GB verzie štartuje na 300 dolároch a 16 GB na 350 dolárov. Obdobné cenovky, len v eurách, môžeme očakávať aj na Slovensku.
AKTUALIZOVANÉ 30.11.2012: Google Nexus 4 dorazí na Slovensko v januári 2013 s cenou 475-495 eur za 16 GB verziu! 8 GB verzia sa pravdepodobne na slovenskom trhu neobjaví.

LG Nexus 4

Foto: Google

Komentáre k článku