Reklama

Google I/O: Dva nové Chromebooky a Chrome WebStore

Marek Šimunek

Potom ako koncom minulého roka spoločnosť Google predstavila svoj pripravovaný operačný systém Chrome OS, spolu s testovacím notebookom Google Cr-48, ktorý bol ako prvý týmto operačným systémom vybavený pribudla po predstavení noviniek v oblasti mobilných operačných systémov Google Android predstavených v rámci konferencie Google I/O aj nová dvojica Chromebookov od známych výrobcov Acer a Samsung, ktoré doplnil online obchod s aplikáciami pre tento nový operačný systém.

Google Chrome OS

Samsung 5 Series

Prvým z dvojice nových Chromebookov je Samsung 5 Series. O pohon tohto 12,1“ drobčeka s rozlíšením displeja 1 280 x 800 bodov sa bude starať známy procesor Intel Atom N570 s taktom 1,66 GHz, ktorý nájdeme v množstve súčasných netbookov. Vzhľadom na určenie a malú hardvérovú náročnosť Chrome OS nie je použitie tohto procesora žiadnym prekvapením, rovnako ako malý SSD disk s kapacitou 16 GB. Chýbať samozrejme nebude webkamera s rozlíšením 1 Mpx. Dvojica USB 2.0 portov bude doplnená čítačkou kariet 4 in 1 a mini VGA portom pre pripojenie externého monitora. Záujemcovia si budú môcť vybrať medzi modelom s Wi-Fi pripojením, alebo s kombináciou Wi-Fi a 3G modulu. Integrovaná batéria by mala tento malý notebook udržať pri živote po dobu 8,5 hodín a v predaji by sa mal objaviť v priebehu polovice budúceho mesiaca.

Samsung Chromebook 5 Series

Acer ZGB

Rovnako ako Samsung aj spoločnosť Acer predstavila svoj Chromebook. Acer ZGB bude v menšom tele skrývať 11,6“ displej s rozlíšením 1 366 x 768 bodov. Rovnaké ako v prípade Samsungu bude aj srdce systému v podobe Intelu Atom N570. Dvojicu USB vstupov však bude na rozdiel od Samsungu pre pripojenie externých zobrazovacích zariadení dopĺňať HDMI konektor. Webkamera ponúkne vyššie rozlíšenie 1,3 Mpx, avšak pevný disk bude takisto totožný SSD disk s kapacitou 16 GB. Aj keď sa to môže zdať v dnešnej dobe málo, je nutné si uvedomiť, že vo svojom počítači budete mať uložené len užívateľské dáta a samotné aplikácie budú založené na webovom rozhraní. Rovnako ako v prípade Samsungu si budete môcť vybrať medzi modelom s Wi-Fi, prípadne si priplatiť za drahší model s kombináciou Wi-Fi a 3G modulu. Podľa údajov výrobcu by mal byť schopný tento krpec pracovať na jedno nabitie po dobu šiestich hodín. Acer ZGB by sa mal začať predávať od 15. júna za štartovaciu cenu 349 USD, ktorú zaplatíte za model s Wi-Fi.

Acer Chromebook ZGB

Chrome Webstore

Spoločne s novými Chromebookmi bol predstavený aj online obchod s aplikáciami pre celú platformu Chrome, ktorý sa nazýva Chrome Webstore a bude obdobou známeho Android Marketu. Postupne by sa tento obchod mal objaviť v 41 jazykových mutáciách, pričom sa dá predpokladať, že na niektorých trhoch bude možné nakupovať len neplatené aplikácie, obdobne ako tomu je v prípade Android Marketu, kde sme si na nakupovanie platených aplikácií museli počkať. S uvedením online obchodu Chrome Webstore bola predstavená aj online verzia kultovej hry Angry Birds, ktorá je postavená na štandarde WebGL a je zadarmo dostupná v Chrome Webstore.

Chrome Webstore

Fotky: Autor, Samsung, Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.