Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google ide priamo na vec(i). Predstavil nový operačný systém pre IoT

Google ide priamo na vec(i). Predstavil nový operačný systém pre IoT
Juraj Procházka
Google ide priamo na vec(i). Predstavil nový operačný systém pre IoT

Internet vecí je novým esom v rukáve nielen mobilných a všeobecne telekomunikačných operátorov, ale nádejou pre celú IT branžu. Vymyslieť trh, ktorého cieľovou skupinou nie sú jednotliví spotrebitelia (aj keď oni sú tí, čo zaplatia účet), ale predmety, bol vskutku geniálny ťah.

brillo

Racionálnu stránku internetu vecí (IoT, Internet of Things) nebudeme teraz analyzovať, isté je, že ide o obrovskú výzvu a zároveň aj príležitosť. Preto do ringu vstupujú aj takí hráči ako Google, alebo Apple. Na konferencii I/O 2015 v San Franciscu predstavil 28. mája Google okrem novej verzie OS pre smartfóny Android M, aj operačný systém pre internet vecí Brillo.

POZRITE SI: SMARTmánia okolo nás. Čo všetko je už smart?

Brillo vychádza z OS Android a potvrdzuje zámer Google po segmente smartfónov vytvoriť dominantnú platformu aj pre IoT. V rámci IoT by mali spolu komunikovať všetky predstaviteľné, aj nepredstaviteľné veci v domácnosti, v autách, ale aj v kanceláriách. Máme na mysli osvetlenie, termostaty kúrenia a klimatizácie, domáce spotrebiče, zámky dverí, mechanizmy garážových a vstupných brán, automobily, mobilné telefóny, obliekateľné IT gadgety a všeličo možné.

brillo2

Google oznámil, že hyper-efektívny operačný systém Brillo vyvíja v spolupráci s inžiniermi zo spoločnosti Nest. Brillo je postavený na báze Androidu a umožní každému pripojenému objektu efektívne komunikovať s inými objektmi. Spoločný štandard, ktorý to sprostredkuje, sa nazýva Weave.

Komunikačné rozhranie Weave nie je viazané na jednu platformu, má sa dať využiť v spolupráci s rôznymi operačnými systémami.

POZRITE SI: Pozor, šmýka sa! Automobily Volvo sa budú informovať navzájom

Google však bude zariadenia certifikovať, aby bola zabezpečená kompatibilita komunikácie. Inými slovami, Google dúfa, že sa mu podarí získať istý monopol v internete vecí, čo však bude trochu tvrdší oriešok. Nakoniec, ani na trhu smartfónov nemá Android výhradné postavenie, aj keď mu dominuje. Google nie je prvý, ani jediný, kto vyvíja platformy pre IoT. Svoje aplikácie a systémy vyvíjajú mnohé ďalšie firmy, spomeňme hlavne Apple a jeho produkt HomeKit.

Okrem mobilných sietí, Wi-Fi a Bluetooth môžu veci komunikovať aj prostredníctvom iných technológií ako napríklad ZigBee, alebo Z-Wave.

Napriek tomu je Google takým veľkým favoritom, že ak na niečo siahne, vyryje tam hlbokú brázdu. V internete vecí s Google treba rozhodne počítať ako s kľúčovým hráčom. Nakoniec, do tejto kategórie patria aj jeho autá s autopilotom, ktoré budú v Kalifornii čoskoro jazdiť (aj keď s rýchlosťou obmedzenou na 40 km/h) po verejných komunikáciách. Prvé verzie OS Brillo by mali byť k dispozícii v 3. kvartáli a platforma Weave do konca roku 2015.

Obr.: GIZMODO