Google Earth konečne prišiel aj do ďalších prehliadačov

ZDROJ | Google

Google tento týždeň uvoľnil svoju webovú verziu pre konkurenčné webové prehliadače ako je Firefox, Edge a Opera. Doteraz to bolo možné len na domovskom Chrome.

Google spustil aplikáciu Earth na webe až v roku 2017. Google hovorí, že „sme veľkými zástancami otvorených webových štandardov“, no aplikácia sa dala spustiť pomocou technológie natívneho klienta typu NaCl, pretože v tej dobe neexistoval štandard, ktorý by podporoval spoľahlivú funkčnosť programu. Z toho dôvodu bol Earth určený iba pre prehliadač Chrome.

Google sa posledné tri roky podieľal na vzniku nových webových štandardov, ako je napríklad WebAssembly, ktorý vývojárom umožňuje prinášať na web natívny kód.

Po šiestich mesiacoch testovania vo verejnej beta verzie sprístupnil aplikáciu Google Earth v prehliadačoch Firefox, Edge a Opera. Podarilo sa to presunutím aplikácie Google Earth pre Chrome na webovú zostavu (Wasm), webový štandard W3C na prenos natívneho kódu na web.

ZDROJ | Google

Ako ste určite postrehli, podpora pre natívny webový prehliadač od Apple chýba. Google však sľubuje, že v blízkej budúcnosti príde podpora Google Earth aj pre Safari. Spoločnosť na svojej stránke píše, že „neustále pracujeme na podpore čo najväčšieho počtu prehľadávačov a budeme vás informovať o všetkých nových trendoch“.

Využívate Google Earth na počítači, alebo je pre vás pohodlnejší prístup z mobilných zariadení?

Úvodná obrazovka Google Earth zobrazená v prehliadači Edge.ZDROJ | Google

ZdrojGoogle

Komentáre k článku