Reklama

Google Cr-48: Prvý notebook s Chrome OS

Marek Šimunek

A je to tu! Prvý notebook na svete, ktorý bude pracovať na novom operačnom systéme Chrome OS bol včera predstavený. Jednoduchý čierny notebook však nebude určený k priamemu predaju, ale užije si ho iba malá skupinka testerov.

Google Cr-48 Chrome OS notebook

To, že Google chystá okrem mobilného operačného systému aj operačný systém pre počítače je známe už dlhšie. Oficiálne uvedenie tohto nového produktu sa predpokladá v prvej polovici budúceho roku, kedy by sa mali objaviť aj prvé notebooky s Chrome OS od známych výrobcov ako Acer a Samsung. Nový operačný systém sa ešte stále nachádza vo fáze testovania a tak Google vytvoril prvý notebook s týmto OS, ktorý poskytne do akejsi verejnej testovacej fázy formou svojho programu Chrome OS Pilot.

Google Cr-48 Chrome OS notebook

Google Cr-48 je jednoduchý matný čierny notebook bez akýchkoľvek známok brandovania Googlom, ktorý nápadne pripomína čierny plastový Apple MacBook z roku 2006. Google notebook bude disponovať displejom s uhlopriečkou 12,1“ so zatiaľ neznámym rozlíšením. Pohodlné zadávanie textu umožní plnohodnotná QWERTY klávesnica, ktorá je mierne pozmenená oproti štandardným klávesniciam aké poznáme z netbookov. Na klávesnici by ste márne hľadali rad s funkčnými klávesmi alebo klávesu Caps Lock. Tá bola nahradená tlačidlom s lupou, ktoré umožní okamžité vyhľadávanie a odkazuje tak na dominujúcu pozíciu Google ako najpoužívanejšieho vyhľadávača na svete. V utajení naďalej ostáva aj veľkosť pamäte RAM alebo pevného disku, avšak malo by sa jednať o flash pamäte aké nájdeme napríklad v nových MacBookoch Air. Isté je len, že by mal obsahovať integrovaný Wi-Fi b/g/n modul a z obrázkov je jasné, že Google nezabudol ani na webkameru. Integrovaná batéria by mala byť schopná napájať Google Cr-48 po dobu ôsmych hodín aktívnej práce a mala by ho udržať osem dní v stand-by režime.

Zdroj: www.google.com/chromeos

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.