Reklama

Google Chrome skončí s Flashom ešte tento rok

Zdroj | Adobe
Števo Porubský
Zdroj | Adobe
Zdroj | Adobe

Google a jeho internetový prehliadač Chrome už dlhšie koketujú s myšlienkou vzdať sa zastaralého Flashu. Tento rok s ním chce ale Google skončiť nadobro. Chrome od 4. kvartálu prestane podporovať Flash. Výnimku dostane len 10 web stránok, ktoré by bez neho akosi neprežili.

Zdroj | Google

Je to teda isté. Flash Player už v Google Chrome nenájdeme. Teda nájdeme, ale pracne a manuálne. Google ho v Chrome bude „iba“ defaultne blokovať. Od konca tohto roka ho bude možné na konkrétnych stránkach spustiť manuálne. Vždy, pri každej návšteve.

Google ho chce jednoducho pomaly zrušiť a nahradiť modernejším a všestrannejším HTML5. Aj na Slovensku je pritom viacero webov, ktoré v hojnej miere stavajú na zastaralom Flashi. Ide napríklad aj o banky či iné weby s množstvom návštevníkov. Snáď sa preto zmenia aj tie.

Zdroj | YouTube

YouTube ešte stále používa Flash kvôli starším videám. Tie však postupne dekóduje do HTML5 formátu.

Iba 10 svetových web stránok, ktoré Flash ešte vo veľkej miere používajú bude mať v Chrome výnimku a teda nebude potrebné spúšťať Flash manuálne. Má ísť o tieto weby:

  1. YouTube.com

  2. Facebook.com

  3. Yahoo.com

  4. VK.com

  5. Live.com

  6. Yandex.ru

  7. OK.ru

  8. Twitch.tv

  9. Amazon.com

  10. Mail.ru

Aj tieto weby však majú len rok na to, aby Flash prestali používať úplne a prešli na HTML5. Po roku skončí podpora aj v ich prípade. Či sa dočkáme úplného odstránenia Flashu v roku 2017 je zatiaľ otázne. S podobným krokom však už prišla aj Mozilla a pridávajú sa ďalší tvorcovia internetových prehliadačov.

Najväčším problémom Flashu pre mobilné zariadenia (smartfón, notebook, tablet…) je vysoká energetická náročnosť, čo nepriaznivo pôsobí na výdrž batérie. Okrem toho je problémom aj množstvo bezpečnostných chýb.

Flash tak už doslúžil a je ho potrebný vymeniť za niečo modernejšie a efektívnejšie. HTML5 je zatiaľ tou najlepšou voľbou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.