Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google Android v roku 2012 svetovou dvojkou!

Google Android v roku 2012 svetovou dvojkou!
Števo Porubský
Google Android v roku 2012 svetovou dvojkou!

Čoraz viac obľúbený operačný systém pre mobilné telefóny, Google Android, by mal do roku 2012 obsadiť druhé miesto na trhu s podielom až 14,5%. V súčasnosti má trhový podiel len na úrovni 1,6% zariadení s operačným systémom, čo predstavuje 6. miesto.

 Google logo

Google Android by sa mal podľa štúdie spoločnosti Gartner stať svetovou dvojkou na trhu mobilných operačných systémov. Analytici tvrdia, že predbehne aj známy Windows Mobile, iPhone OS či BlackBerry OS. Gartner tento pozitívny rast Androidu vidí aj najmä podporou „obra“ Google, ktorý vlastní hneď niekoľko internetových služieb, ktoré už v súčasnosti získavajú plnú podporu v spomínanom operačnom systéme. Okrem toho je v neustálom rozširovaní Android Market, kde si zákazníci môžu nájsť množstvo doplnkových aplikácií. Okrem iného, Android je a bude bezplatným operačným systémom, čo predstavuje výraznú konkurenčnú výhodu oproti ostatným výrobcom.

Google Android

Približne 522 miliónov zariadení, čo je 14,5% svetový podiel však určite neotrasie pozíciou svetového lídra, ktorým je už dlhé roky oepračný systém Symbian. Hoci v roku 2012 klesne jeho podiel z takmer polovičného podielu na 39%. Aj keď sú u výrobcov ešte stále veľmi populárne systémy ako Windows Mobile a BlackBerry OS, postupne prichádzajú na trh viaceré modely. Je to možno aj kvôli tomu, že Android ponúka výhody multimediálneho a pracovného systému, ktoré spoločne konkurencii chýbajú. Zaujímavé je, že Gartner odhaduje aj rast systému pre iPhone, ktorý zo súčasných 10,8% stúpne na 13,7%. Windows Mobile by tiež mal stúpnuť z 10,3% na 12,8%. Najviac, podľa analytickej spoločnosti, stratí BlackBerry, ktorý klesne zo súčasných 19,9% len na 12,5% podiel na trhu.

Google Android