Reklama

Google Android sa stal jednotkou medzi smartfónmi

Marek Šimunek

Svetová analytická agentúra Canalys zverejnila svoju správu za štvrtý štvrťrok minulého roku, z ktorej vyplynulo, že Android opätovne vylepšil svoje postavenie medzi mobilnými operačnými systémami a predbehol dlhodobú jednotku Symbian, čím sa stal najpredávanejším mobilným operačným systémom.

Android najpredávanejšou platformou za Q4 2010

Aj keď je mobilný operačný systém Google Android jedným z najmladších hráčov, darí sa mu viac ako dobre. Svedčia o tom aj zverejnené výsledky za posledný kvartál minulého roku, ktoré ho umiestnili na prvú pozíciu. Android tak so svojimi 33,3 miliónmi predaných smartfónov predbehol aj dlhodobú jednotku Nokiu s jej operačným systémom Symbian. Nokiáckych 31 miliónov predaných smartfónov stačilo tento krát iba na druhú pozíciu. Po prvej dvojici nasleduje Apple zo svojimi 16,2 miliónmi predaných smartfónov a RIM s 14,6 miliónom predaných smartfónov. Aj keď sa môže zdať, že sa Apple až tak nedarí, je potrebné si uvedomiť, že Apple v podstate produkuje iba jeden smartfón, ktorý sa radí do týchto štatistík, kým Android smartfóny produkuje niekoľko svetových výrobcov ako napríklad HTC, LG, Samsung, Acer a iní. Smartfóny z dielní Samsungu a HTC tvorili viac ako 45 % predaných Android smartfónov.

Svetový podiel operačných systémov v smartfónoch na trhu

Androidu sa skutočne darí a jeho úspechy sú obdivuhodné, najmä ak si zoberieme v úvahu krátke obdobie čo je tento operačný systém na trhu. Správa za posledný štvrťrok minulého roka zverejnená spoločnosťou Canalys ukázala stále stúpajúci záujem o smartfóny oproti bežným telefónom. Celosvetovo sa totižto predalo 101,2 miliónov kusov smartfónov, čo predstavuje ročný nárast o 89 % oproti roku 2009. Vo výslednej správe vidieť aj mierny pokles predaja telefónov s operačným systémom od Microsoftu, čo je však najpravdepodobnejšie spôsobené neskorým príchodom zariadení s novou verziou Microsoft Windows Phone 7. Ich vplyv na podiel medzi predanými smartfónmi v závislosti od operačného systému sa pravdepodobne prejaví až v priebehu tohto roku.

zdroj: www.canalys.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.