Goodyear Eagle 360 Urban – pneumatika s umelou inteligenciou

ZDROJ | Goodyear

Presne pre rokom Goodyear predstavil koncept pneumatiky Eagle 360, vďaka ktorej automobily budúcnosti budú môcť jazdiť nielen bezpečnejšie, ale aj pohodlnejšie. Má totiž guľový tvar. Nová pneumatika Goodyear Eagle 360 Urban nie je o nič horšia, naopak, pridáva umelú inteligenciu.

https://www.youtube.com/watch?v=KAdw09M-F-g&feature=youtu.be

Na ženevskom autosalóne International Motor Show Goodyear odhalil svoj najnovší koncept – pneumatiku Eagle 360 Urban. Vyrába sa pomocou 3D tlače a mala by sa stať prvou pneumatikou, ktorá bude vďaka umelej inteligencii schopná cítiť, rozhodovať sa, meniť sa a interagovať.

ZDROJ | Goodyear

„Na križovatke autonómie, mobility a prepojiteľnosti dôjde k revolúcii. S týmto konceptom bude technológia pneumatík ešte dôležitejšia, než je dnes. Aby boli budúce autonómne automobily schopné bezpečnej jazdy, budú sa musieť naučiť zvládať milióny neznámych situácií, ktorým na cestách každý deň čelíme. K tomu budú potrebovať prístup k dátam a schopnosť učiť sa a prispôsobovať sa,“ povedal k tomu Jean-Claude Kihn, prezident spoločnosti Goodyear pre Európu, Blízky východ a Afriku.

 

ZDROJ | Goodyear

Tento rok tak Goodyear posúva hranice ešte o kus ďalej a pomocou konceptu pneumatík Eagle 360 Urban predstavuje ďalšiu víziu, ako by mohli pneumatiky v budúcnosti vyzerať. V podobe umelej inteligencie Goodyear pneumatikám dodal pôvodnému konceptu „mozog“.

Pneumatiku Eagle 360 Urban tvorí bionická povrchová vrstva zo superpružného polyméru pretkaná sieťou senzorov, ktoré jej umožňujú kontrolovať svoj vlastný stav a získavať informácie o okolitých skutočnostiach, vrátane informácií o povrchu vozovky.

ZDROJ | Goodyear

Prostredníctvom prepojenia s ostatnými vozidlami a infraštruktúrou, dopravou a systémami riadenia mobility Eagle 360 Urban v reálnom čase získava informácie aj o celom svojom okolí.

Vďaka spájaniu a okamžitému spracovávaniu všetkých informačných zdrojov v neurónových sieťach s naprogramovanými algoritmami učenia sa, dokáže pneumatika Eagle 360 Urban sama rozhodovať o najvhodnejšom postupe. A pomocou umelej inteligencie sa Eagle 360 Urban z predchádzajúceho konania učia, ako optimalizovať budúce odozvy.

ZDROJ | Goodyear

Bionická povrchová vrstva pneumatiky pokrýva materiál penového charakteru, ktorý je dostatočne silný na to, aby si napriek hmotnosti vozidla zachovával pružnosť.

Ovládacie prvky pod povrchom pneumatiky – komponenty, ktoré menia tvar pod vplyvom elektrických impulzov a pracujú ako ľudské svaly – môžu pretvárať tvar jednotlivých dielov behúňa pneumatiky a pridávať „zahĺbenia“ na mokre alebo behúň vyhladzovať pri jazde na suchej vozovke. Výsledkom je nový behúň s bezpečnejším kontaktom pneumatiky s vozovkou.

ZDROJ | Goodyear

Vďaka premenlivému behúňu sa Eagle 360 Urban mení a prispôsobuje sa vozovke a počasiu. Pneumatika je schopná interakcie a môže zdieľať získané informácie o svojom správaní sa a úspešnosti zvoleného postupu s ostatnými vozidlami a súčasťami vytvárajúcimi Internet vecí.

ZDROJ | Goodyear

V prípade poškodenia bionickej povrchovej vrstvy pneumatiky sú senzory vnútri behúňa tento defekt schopné lokalizovať. Pneumatika sa potom pretočí tak, aby zabezpečila kontakt s vozovkou na inom mieste pneumatiky.

To zníži tlak na defekt a umožní proces sebaopravy, ktorý zaistia materiály vytvorené špeciálne tak, aby boli schopné pretiecť smerom k defektu. Na mieste defektu potom vzájomne fyzicky a chemicky reagujú za vzniku nových molekulárnych väzieb, ktoré ho zacelia.

ZDROJ | Goodyear

 

Spoločnosť Goodyear vyzvala študentov francúzskej školy dizajnu ISD RUBIKA, aby si predstavili a vytvorili koncept automobilu na mieru šitého konceptu pneumatík Eagle 360 Urban. V úzkej spolupráci s návrhármi spoločnosti Goodyear študenti vytvorili automobil Vision UMOD, ktorý je prispôsobený potrebám budúcej mobility v mestách budúcnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=oSFYwDDVgac

 

ZdrojGoodyear

Komentáre k článku