Reklama

Gigabyte – Taouyan, Taiwan: „Upgrade your life“

Zdroj | Aleš Tvrdý
TECHBOX
Zdroj | Aleš Tvrdý
Zdroj | Aleš Tvrdý

Podarilo sa nám navštíviť jedného z najväčších výrobcov matičných dosiek na svete. Jeho sídlo a zároveň jedna z troch výrobných liniek sa nachádza neďaleko hlavného mesta Taipei na Taiwane. Pozrite sa, ako to funguje vo vnútri fabriky.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Na prvý pohľad ničím výrazná budova v sebe ukrýva 8 podlaží a na nich prebieha od vrchného postupne smerom nadol celý proces výroby. Na pohľad možno nevýrazná, no precíznosť je priam cítiť už od vstupných dverí.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: dedikované grafické karty

Pred vstupom do výrobne je potrebné prejsť vzduchovým tunelom, ktorý každého zbaví drobných častíc prachu. Zabráni sa tak preneseniu a prípadnému znečisteniu nových modelov.

Na najvrchnejšom poschodí sú školiace miestnosti, zasadačky a ďalšie menšie kancelárie. Pod nimi už zamestnanci obsluhujú výrobné pásy, z ktorých sa rozposielajú IT komponenty a produkty do celého sveta.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Gigabyte svoje produkty priamo distribuuje do 38 krajín vrátane čínskeho a taiwanského trhu. Zoznam krajín je ešte širší o ďalšie sub-distribútorské štáty, ako je napríklad aj Slovensko. Najlepší biznis sa momentálne však podľa manažérky Nataši robí v Číne, Nemecku a Poľsku.

V továrňach pracujú najmä domáci obyvatelia, no výnimkou nie sú ani cudzinci. Konkrétne tu, na taiwanskej linke, je možné vidieť pri páse najmä ženy z Filipín. Tie tu prišli hľadať lepší život. Striedajú sa na tri zmeny.

Čo sa týka manažmentu sídliaceho v Taipei, tam už sú výhradne domáci. Najvyšší manažment je čisto taiwanský. Zaujímavosťou sú istotne aj údaje, ktoré hovoria o tom, ako dlho pracujú zamestnanci pre túto firmu. Samozrejme dôvodov môže byť viacero.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Avšak pri niekoľkých tisícoch zamestnancov, ktorých Gigabyte zamestnáva, sú tieto čísla veľmi pozitívne. Najväčšie zastúpenie (70%) majú tí zamestnanci, ktorí pracujú pre spoločnosť 10 rokov a viac.

Skoro štvrtina (23%) sú tí zamestnanci, ktorí si v Gigabyte odkrútili 5-10 rokov. Zvyšných 7% si prerozdelili zamestnanci pracujúci vo firme menej ako 5 rokov.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: procesory (1. časť)

Taiwanský závod nie je rozlohou najväčší. Ten sa nachádza v Číne a spolu s ním aj ďalší, najmenší. Má však svoje prvenstvo, a to konkrétne v kvalite. Tu sa vyrábajú tie najkvalitnejšie produkty. Je to najmä kvôli tomu, aby sa dali ľahšie odsledovať.

Celkovo je výroba produktov Gigabyte rozdelená do 4 hlavných kategórií: PC komponenty (základné dosky, grafické karty, PC skrinky, zdroje s chladením), stolné zariadenia (All in one PC, Thin Client, Mini PC a PC doplnky), mobilné zariadenia (laptopy, slate PC, smartfóny), a nakoniec servery a komunikátory (serverové základné dosky, vstavané základné dosky, server barebone, Home NA).

Zdroj | Aleš Tvrdý

Práce na samotnej výrobe sú rozdelené do plnoautomatických, poloautomatických a plne manuálnych procesov. Na najvrchnejšom výrobnom poschodí sa začína s odlievaním. Hneď po vytuhnutí má napríklad základná doska priam identický tvar, ako hotový výrobok.

Ďalším krokom je plne automatický proces, pri ktorom sa do odliateho panela nastreľujú mikrokomponenty. Moderné stroje tak v priebehu sekúnd vykonajú prácu, ktorá by človeku zabrala niekoľko hodín alebo dní.

Odliatok dosky vojde do automatického prístroja, ktorý si postupne odoberá mikročastice zo zásobníkov. Tie sú navinuté na diskoch a vo veľkom množstve rozložené vedľa seba.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Tento proces je monitorovaný nielen ľudským faktorom, ale aj mnohými počítačmi. Tie sú nastavené na maximálnu presnosť a minimálne odchýlky. Napriek tomu sa pravidelne kontrolujú rozpracované kusy. Prikladaním šablón a porovnávaním sa zisťuje, či nejaký komponent chýba, alebo nie.

Odtiaľto putujú dosky už na ďalšie poschodie, kde sa im dostane viac ľudskej pozornosti. Nasledujúci proces je už plne manuálny. Zamestnanci ručne prikladajú väčšie komponenty na svoje miesto v doske.

Takto pripravená doska putuje do ďalšieho automatického zariadenia, kde je tepelne spracovaná na to, aby sa spojili plošné spoje a takisto zafixovali všetky komponenty. Ako kontrola, či všetko drží na svojom mieste, je manuálna skúška poklopaním drevenými paličkami po jednotlivých komponentoch.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Na ďalšom poschodí sa kontrolujú spoje dosky. Tu prichádza na rad hĺbková softvérová inšpekcia. V súčasnosti je presnosť tejto kontroly veľmi blízka hodnote 100%. Následne sa pripájajú radiče na ďalšie hardvérové zariadenia.

Dochádza k poslednej softvérovej kontrole a po nej sú už produkty balené do ochranných fólií. V nich sa premiestnia do prepravných boxov a putujú do baliarenského sektoru. Takto pripravené matičné dosky sú vkladané do krabíc spolu s inštalačnými CD, manuálom a ďalšími prídavnými komponentmi.

Predtým, ako sa každý kus dostane na sklad, odkiaľ sa bude distribuovať do celého sveta, musí prejsť ešte vážením. Každý model má presnú hmotnosť balenia. Ak sa táto hmotnosť nestotožňuje s predpisom, je zastavená celá séria a musí sa prekontrolovať.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Skladovanie produktov je samostatná kapitola. Plne automatizovaný sklad naprieč všetkými poschodiami je ovládaný roboticky. Po zadaní hľadaného produktu do počítača sa v priebehu niekoľkých sekúnd robotické rameno postará o to, aby prinieslo presne zvolený tovar.

Matičné dosky sa na tomto ostrove vyrábajú od konca 80. rokov minulého storočia. To ale vôbec neboli ranné začiatky IT technológií na ostrove. Zhruba okolo roku 1950 investovali japonské a USA spoločnosti práve do tohto odvetvia nemalú finančnú injekciu. Vyrábali sa tu najmä kalkulačky, rádiá a TV.

Keď sa v roku 1980 v Spojených štátoch amerických začal vyrábať prvý Apple Macintosh, v Taiwane ho ilegálne kopírovali. To sa samozrejme nepáčilo Stevovi Jobsovi a partičke ľudí okolo neho. Preto s tým museli na jeho tlak a takisto tlak vlády USA prestať.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Taiwanský priemysel však vzkriesila licencia od IBM na výrobu ich klonov. Predovšetkým išlo najmä o licencované technológie Bios -u a o vytváranie konkurencie práve spomínanému Apple.

V tejto dobe zároveň hľadal ideálneho partnera aj Intel pre svoje základné dosky s procesorom na platforme x86. Toto bol kľúčový moment, a zároveň aj štart súčasnej dominancie na trhu v odvetví.

Gigabyte bol založený najmä z dôvodu obrovského dopytu po základných doskách v prudko rastúcom PC odvetví. Investori si vybrali Taiwan kvôli technologicky zdatnej a vzdelanej pracovnej sile a geograficky výhodnej polohe. Aj tieto aspekty pomohli spoločnosti dostať sa tam, kde je dnes.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Výroba matičných dosiek je taiwanskou dominantou na celosvetovom trhu. Podľa údajov, ktoré nám poskytlo vedenie Gigabyte, sa na svete minulý rok vyrobilo približne 80 miliónov matičných dosiek. Gigabyte minulý rok vyrobil 20 miliónov, z toho 3,6 miliónov v Taiwane, čo predstavuje 4,5% podiel na celkovom trhu.

Medzi prvých päť najväčších výrobcov matičných dosiek patria firmy sídliace práve v Taiwane. Je teda jasné, že konkurenčný tlak je enormný. Momentálnym lídrom v predaji je práve Gigabyte. Spoločnosť verí, že pozíciu na trhu si udrží nielen do konca roka, ale aj v budúcnosti.

Plán k tomu, ako sa udržať dlhodobo na vrchole, majú v spoločnosti veľmi prepracovaný. Podľa nich sú technológie kľúčové nielen vo výrobe, ale aj v celkovom procese pred i po vyhotovení každého produktu.

Zdroj | Aleš Tvrdý

Stále však treba dbať na inovácie. O tom svedčí aj fakt, že táto spoločnosť má od začiatku pôsobenia na svojom konte približne 1600 úspešne zaregistrovaných patentov. Ich práca bola ocenená aj na medzinárodne uznávaných fórach. Vlastnia viac ako 13-tisíc takýchto prestížnych titulov.

Inovácie sa v budúcnosti chystajú rozvíjať i v priamej spolupráci s niektorou z taiwanských univerzít. Momentálne zatiaľ ponúkajú príležitosti absolventom stredných škôl. V súčasnosti veľa firiem na úkor kvality posilňuje kvantitu.

Toto nie je cesta, ktorou sa uberajú v Gigabyte. Súboje s konkurenciou sú mnohokrát najmä v cene. Vedia o tom, no dodržujú kvalitatívne nároky, ktoré si stanovili. Ich produkty nesú medzinárodné certifikáty kvality ISO.

V neposlednom rade je základom úspechu aj zákaznícky servis. Aj ten patrí k veľmi dôležitým aspektom tohto biznisu. K tomu, aby boli klienti spokojní, istotne prispieva vysoká kvalita produktov.

Gigabyte myslí sociálne. Svedčí o tom denná návštevnosť ich webovej stránky 219-tisíc unikátnych návštev a 1,8 milióna fanúšikov na Facebooku.

Autorom reportáže, ktorá bola uverejnená aj v časopise TECHBOX 6/2016, je Aleš Tvrdý.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.