Reklama

Geocaching je už nuda, teraz prichádza stratocaching

Marek Šimunek

Patríte k fanúškom geocachingu? Ak áno, potom vás istotne poteší správa, že už túto sobotu sa bude u našich českých susedov konať unikátny experiment s názvom stratocaching. Že neviete, čo to stratocaching je? Ešte pred chvíľkou sme to nevedeli ani my.

Stratocaching

Za novým experimentom Stratocaching stojí české združenie Žádná věda o.s., ktoré plánuje jeho štart už na túto sobotu, 16.11.2013. Tento unikátny nápad je založený na vypustení meteorologického balónu, na ktorom budú nainštalované kamery. Samotné vypustenie balónu do stratosféry by asi nebola až taká zábava, preto bude balón okrem okrem kamier niesť aj desať kapsúl, ktoré v určitej výške vypustí. Následne bude na zemi spustená geocachingová hra o ich nájdete. Každá kapsula totiž bude vysielať svoje GPS súradnice.

Balónová zostava je upravená tak, aby vypustila samotné kapsule vo výške 30 kilometrov. Stratocaching tak v Českej republike prvý raz spája dve veľmi obľúbené aktivity. Jedná sa o spojenie fanúšikov fotografií z veľkých výšok (near-space photography) a známej aktivity geocaching. O to, aby tento projekt mal aj estetický rozmer sa postaral dizajnér Petr Bakoš, ktorý je aj zakladateľom združenia Žádná věda. Tím sa pri vývoji spojil s množstvom odborníkov. Expertízu v oblasti meteorologických balónov tak zabezpečili špecialisti z ČHMÚ, aerodynamiku malu na starosti inžinieri z VZLÚ, antény na mieru vyrobili vedci z ČVÚT, sledovanie polohy balónu má na starosti komunita rádioamatérov, palubný počítač naprogramoval krúžok Laborky, živý prenos videa zabezpečuje firma NetRex a spojenie s geocachingom má na starosti server geocaching.cz. Hlavným partnerom je spoločnosť ESET.

Stratocaching

Do geocachingovej súťaže sa môžete registrovať na internetovej stránke projektu. Po registrácii tak získate počas samotnej akcie prístup k GPS údajom jednotlivých kapsúl (stratocache). Ak budete na mieste dopadu ako prvý, získate hodnotnú cenu od partnerov projektu. Pre druhého až deviateho nálezcu je prichystaný unikátny dizajnérsky suvenír v podobe tzv. stratocoin. K dispozícii bude aj samostatná aplikácia pre zariadenia s iOS, Androidom a Windows Phone, ktorá uľahčí orientáciu v teréne. Ak sa chcete zúčastniť tohto unikátneho experimentu neváhajte. Už v súčasnosti je registrovaných totiž viac ako 9 500 hráčov.

Stratocaching

Foto: Žádna věda

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.