Reklama

GeForce GTX 690: úplne najviac-najvýkonnejšia grafika sveta

Dominik Fúsek

Dvaja najväčší výrobcovia grafických kariet zvolili tento rok protichodné stratégie. AMD najskôr začalo so single-GPU vlajkovou loďou a pokračovalo smerom k dostupnejším triedam, dvojitý Radeon HD 7990 si zatiaľ necháva pre seba. NVIDIA s dlhým omeškaním priniesla konkurenta pre Radeon HD 7970 a teraz vykrýva priestor bez konkurencie – najšialenejší high-end.

NVIDIA GeForce GTX 690

Ako spomínaní výrobcovia majú vo zvyku, vlajková loď x990, resp. x90 u NVIDIE je vždy skonštruovaná z dvoch najvýkonnejších grafických čipov. Inak na tom nie je ani nová NVIDIA GeForce GTX 690. Dvojica GPU z GTX 680 znamená rečou čísel až 3 072 CUDA jadier (Stream procesorov) a celých 7 miliárd tranzistorov. Tie sú samozrejme vyrobené 28 nm procesom a zoradené podľa architektúry Kepler. Takty GPU však išli oproti 680-tke o niečo nižšie, konkrétne na 915 MHz (1 019 MHz GPU Boost). Dáta si karta ukladá do až 4 GB GDDR5 pamäte tikajúcej na 6 GHz. Chladenie prebieha pomocou dvoch pasívnych komôr a veľkého ventilátora medzi nimi. Priaznivcov viac-monitorových zostáv potešia až tri DVI konektory a jeden DisplayPort.

NVIDIA GeForce GTX 690

Ak dokážete výkon novinky využiť a váhate medzi GTX 690 a dvomi GTX 680 v SLI zapojení, zvážte toto. GTX 690 podáva lepší výkon, navyše je nezanedbateľne tichšia (47 vs. 51 dB) a zožerie menej šťavy, „iba“ 300 W (oproti 2 x 195 W). Ceny vychádzajú podobne, novinka má stáť 999 $ (približne rovnako aj v eurách) s dostupnosťou od budúceho týždňa. Absolútni extrémisti si môžu dopriať aj dvojicu GTX 690 vďaka technológii SLI, no pri pohľade na predbežné benchmarky zisťujeme, že takých veľa nebude. Na nezávislé recenzie si ešte treba počkať.

NVIDIA GeForce GTX 690

Zdroj a foto: diit.cz, Engadget, NVIDIA

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.