Reklama

Garmin Instinct 2X Solar - športové hodinky s prakticky neobmedzenou výdržou

Michal Sobek

Výrobca špičkových športových hodiniek, Garmin, po nejakom čase vylepšil svoj model Instinct.

Väčší displej, rýchlejšie reakcie a takmer nekonečná energia zo slnka robia z týchto hodiniek unikát, nad ktorým sa oplatí pozastaviť.

Garmin Instinct 2X Solar sme dostali na test v bielej farbe, ktorá k týmto hodinkám tak-nejak ladí. Netreba sa však na nich pozerať priamo z pohľadu nadšenca plnohodnotných smart hodiniek, ale ja som im po čase prišiel na chuť.

Obsah pokračuje pod reklamou
92 %

Výhody

  • odolný dizajn s certifikácou 10 ATM
  • integrované svetlo
  • špičkové športové funkcie
  • vďaka slnku prakticky neobmezená výdrž

Nevýhody

  • pre niekoho masívny dizajn
  • nemožnosť spravovať notifikácie
  • špeciálne uchytenie remienka

Predajné balenie je jednoduché a zapadá presne do konceptu Garminu. Taktiež nečakajte nejaké bohaté príslušenstvo, musíte si vystačiť iba s manuálmi a nabíjacím káblom. Novinkou v jeho prípade je, že je zakončený už USB-C koncovkou. Môžem vám už teraz prezradiť, že ho takmer nebudete potrebovať.

Už na prvý pohľad je jasné, že ide o športové hodinky telom aj dušou. Treba rozhodne upozorniť, že ide o poriadny kus hardvéru, takže na dámskom alebo útlom mužskom zápästí môžu hodinky vyzerať giganticky. Konkrétne rozmery sú 50 x 50 x 14,5 mm a hmotnosť je 67 gramov. Telo hodiniek Garmin Instinct 2X Solar  je vyrobené z vláknami vystuženého polyméru, čo dovoľuje navýšiť odolnosť voči vode na úroveň až 10 ATM, pričom konštrukcia spĺňa vojenské štandardy odolnosti MIL-STD-810G pre vysokú odolnosť voči nárazom, ohňu a vode.

Na bokoch sa nachádza dokopy až pätica tlačidiel, ktorých stisk je istý a príjemný. Každé má svoju funkciu a ďalšie im môžete prideliť pomocou podržania alebo dvojitého stlačenia. Gumený remienok je veľmi poddajný a nepotí sa pod ním ruka. Jeho uchytenie je však špeciálne, a tak sa nevyhnete návšteve hodinárstva. Spodná strana je hostiteľom zdravotných senzorov a nabíjacieho konektora.

Môžeme sa presunúť rovno k displeju, ktorý môže byť pre niekoho sklamaním. Ide o 1,1-palcový nedotykový transflexný čiernobiely displej s rozlíšením 176 x 176 pixelov, čo už samo o sebe neznie vábne, ale musíme sa pozrieť na primárny účel týchto hodiniek, ktorými sú športové funkcie a dlhá výdrž. Aby sa tieto dve veci dotiahli k dokonalosti, muselo dôjsť k takémuto ústupku. Displej má 8-uholníkový tvar a v pravom hornom rohu okrúhle vykrojenie, kde sa zobrazujú ikony práve používaných funkcií.

Ako som už spomínal, ide o displej s transflexnou technológiou, čo znamená, že čím viac svetla na displej dopadá, tým je jeho čitateľnosť lepšia. V prípade zhoršených podmienok sa aktivuje jeho podsvietenie. Taktiež nesmiernou výhodou je fakt, že displej neustále zobrazuje informácie, pričom to nemá markantný vplyv na výdrž batérie. Kryje ho, mimochodom, odolné sklo Power Glass. Za zhruba 10 dní používania na ňom nevidno jediný škrabanec.

Garmin nikde neuvádza použitý procesor a pamäť RAM, to je ale v tomto prípade skutočne nepodstatné. Na správu hodiniek slúži aplikácia Garmin Connect. Tá je prehľadná a dobre sa s ňou pracuje. Viete si tam nastaviť vlastné parametre tela, ale aj funkcie hodiniek. Príjemných detailom tiež je, že aplikácia rozozná aj farebný variant vašich pripojených hodiniek.

Na moje počudovanie veľmi dobre fungovali notifikácie. Tie sa zobrazujú aj spolu so smajlíkmi, čo bolo pre mňa ešte väčšie prekvapenie. Dokonca na nich viete aj odpovedať prednastavenou odpoveďou. Zmeniť si ich môžete priamo v aplikácii Garmin Connect. Pre mňa nevýhodou bolo absencia výberu, ktoré aplikácie budú posielať upozornenia aj do hodiniek. Tu to funguje len na princípe zrkadlenia upozornení zo smartfónu, čo nemusí každému vyhovovať. S týmito hodinkami taktiež nie je možné priamo telefonovať.

Výhodou však zostáva podpora bezkontaktného platenia Garmin Pay, čo sa pri športových aktivitách rozhodne hodí. Bohužiaľ, moja banka Garmin Pay nepodporuje, a tak som túto funkcionalitu nemohol využívať. Škoda. Ďalšou vychytávkou je integrovaná baterka. Tento prvok sme už mohli vidieť pri vyšších modeloch a nachádza sa na vrchnej strane tela. Baterka je veľmi silná, pričom si môžete zvoliť intenzitu v štyroch stupňoch alebo zvoliť si červenú farbu. Nechýba ani funkcia stroboskopu, kde je na výber z režimov maják, preblikovanie, blikanie alebo pulz.

Ako som už v úvode spomínal, ide najmä o športové hodinky s podporou dvojpásmového GPS. Garmin Instinct 2X Solar vám zmerajú nespočetne veľa športových aktivít, ja som skúšal cyklistiku. V aplikácií som mal prehľadne zmapované informácie o dĺžke trasy, prevýšení, rýchlosti, srdcovom tepe a ďalších parametroch. S hodinkami sa môžete ísť aj kúpať, predsa je tu zvýšená odolnosť 10 ATM.

Po zdravotnej stránke tu máme meranie tepu srdca, okysličenia krvi, stresu, teploty pokožky a spánku, ale rovno píšem, že spať sa vám s nimi kvôli veľkosti nebude pohodlne. Pre Garmin je tu aj typická metrika Body Battery, ktorá ukazuje, koľko energie má aktuálne vaše telo a či je pripravené na nejakú športovú aktivitu. Novinkou je taktiež ranný report, ktorý vám zobrazí počasie, ohodnotenie vášho spánku a pár ďalších drobností.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tlačidlami hore a dole sa zo základného ciferníka môžete prepnúť k rôznym miniaplikáciám. Či už ide o počasie, kroky, tep srdca, okysličenie krvi, upozornenia, východ/západ slnka a mesiaca, kalendár, kompas, ovládanie hudby, posledné tréningy, spánok, stav HRV, stres, výškomer a mnohé ďalšie.

Garmin hodinky sa vždy pýšili niekoľkotýždňovou výdržou batérie, inak tomu nie je ani v prípade modelu Instinct 2X Solar, pričom naozaj dôležité je tam to slovíčko Solar. To znamená, že okolo displeja ja plocha, ktorá je schopná prijímať slnečné lúče a meniť ich na energiu smerujúcu do batérie. Garmin sľubuje výdrž okolo 40 dní, mne hodinky ukazovali pri prvom nasadení 39 dní.

Používal som ich dennodenne od približne ôsmej rána do polnoci. Po zhruba desiatich dňoch mi ciferník ukazuje ešte výdrž 23 dní. Výdrž tak skutočne odhadujem za zhruba mesiac, ale to len v prípade, že nebudete prijímať energiu zo slnka. Ak máte zamestnanie pod holým nebom, prípadne vonku často športujete, môžete sa dostať k prakticky nekonečnej výdrži. S týmito hodinkami skutočne zabudnete, že nejaký nabíjací kábel existuje.

Musím na rovinu povedať, že som hodinkám prišiel na chuť. V tom najlepšom mi pripomenuli moje obľúbené smart hodinky Vector Luna, ktoré taktiež mali transflexný nedotykový displej a mesačnú výdrž, a tak mi to vtedy nejako aj stačilo.

Tieto hodinky sú však na míle ďalej a k tomu pridávajú pravý športový dizajn, transflexný displej so solárnym nabíjaním, špičkové športové funkcie a aj odpovedanie na notifikácie a bezkontaktné platenie pomocou Garmin Pay.

Medzi nevýhody by som zaradil pre niekoho masívny dizajn, ťažšiu výmenu remienkov, nemožnosť volaní alebo aj nemožnosť nastaviť si notifikácie. Aj napriek tomu ich môžem s čistým srdcom odporučiť hocikomu, komu primárne záleží na športových funkciách a dlhej výdrži na jedno nabitie. Ani cena 449 eur nie je prestrelená.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.