Reklama

Garmin fénix 5S - najmenší z najlepších

Gamrin fénix 5S
Patrik Kimijan
Gamrin fénix 5S
95 %
Najnovšia generácia legendárnych multišportových hodiniek od Garminu prišla na trh v troch rôznych verziách a my sme si vyskúšali tú najmenšiu z nich. Fénix 5S sú elegantné hodinky, ktoré sa vynikajúco nosia a nadupanú výbavu svojich predchodcov ešte rozširujú o pár zaujímavých analytických funkcií.

Výhody

  • rozmery, hmotnosť a dizajn
  • systém výmeny remienkov
  • športové metriky a analytické funkcie

Nevýhody

  • cena od 599 eur
  • rozlíšenie displeja

Hodinky Garmin fénix sú medzi svojou cieľovkou absolútnou legendou. Stačí sa prísť pozrieť na významnejší trail, alebo ultrabeh a zistíte, že veľká časť súťažiacich borcov má na zápästí niektorý z fénixov. Tieto multišportové hodinky si rovnako obľúbili aj turisti, lezci, skialpinisti a iní outdoor geeks. Ak by ste chceli nájsť článok na tému BEST OUTDOOR WATCHES, v ktorom nie je uvedený ani jeden fénix, tak sa vám to asi nepodarí. Toľko malé intro, aby bolo jasné, s kým máme tú česť.

Už predchádzajúci modelový rad s označením fénix 3 bol tak nadupaný, že bolo ťažké predstaviť si, ako by sa dali hodinky ešte vylepšiť, a predsa sa podarilo. Čo také zásadné teda Garmin fénix 5 prináša?

Rozmery pre každé zápästie

Fénixy boli už od prvej série naozaj veľké hodinky, robustnosť mali vo svojej DNA. Stačil jediný pohľad a každému bolo jasné, že toto nie je doplnok do filharmónie, ale gadget, ktorý čosi vydrží a rovnaký signál dával fénix okoliu aj o svojom majiteľovi. Problém však bol v tom, že veľká skupina potencionálnych zákazníkov sú vytrvalostní športovci, ktorí nezvyknú mať zápästia hrubé ako bulharskí vzpierači.

Nové fénixy preto po prvýkrát prichádzajú v troch rôznych veľkostiach – fénix 5S s priemerom 42 mm, fénix 5 s priemerom 47 mm a najväčší fénix 5X, ktorého priemer 51 mm je rovnaký, ako mala predchádzajúca generácia fénix 3 HR. Všetky nové fénixy majú kovovú zadnú časť a v nej umiestnený vylepšený snímač srdcovej frekvencie, ktorý nevyčnieva z tela hodiniek, ale o tom trochu nižšie.

Mimochodom, viete prečo Garmin preskočil v číslovaní fénixov štvrtú generáciu? Dôvodom vraj je to, že fonetická výslovnosť fénix 4 sa v čínštine veľmi podobá na niečo ako rýchly rast vedie k rýchlej smrti.

Ja som dostal na testovanie najmenší model 5S, ktorý je považovaný za prvý fénix určený pre ženy. Nie je to tak celkom pravda, pretože tieto hodiny perfektne sadnú aj na chlapskú ruku. Vďaka výrazne tenšiemu obvodovému krúžku bez šroubikov pôsobia, povedzme že, civilnejšie a ich využitie je tak univerzálnejšie.

Rozdiel v hrúbke modelu 5S v porovnaní s najväčším 5X je 3 mm. Nezdá sa to síce veľa, ale v bežnom živote to napríklad znamená, že som najmenší fénix mohol bez problémov nosiť ku košeli bez toho, aby som si musel uvoľňovať manžetu, no čo je dôležitejšie, fénix 5S mi vynikajúco sedel hlavne pri behaní.

Je neuveriteľné, že vývojári z Garminu dokázali vyrobiť fénix s rozmermi takmer identickými s bežeckým špeciálom FR 230, citeľný rozdiel je len v hmotnosti, FR 230 váži 41 g, fénix 5S má hmotnosť 67 g. Tých pár gramov navyše sa môže zdať ako banalita, no hmotnosť hodiniek je spočiatku dosť cítiť, hlavne pri dlhších behoch, stále je to však úplná paráda oproti takmer stogramovému modelu 5X.

S tým by som behávať nechcel. Jedinou drobnou nevýhodou modelu, ktorý mi poslali chalani z Garminu na testovanie, bolo, že to boli komplet biele hodinky so zlatou lunetou, čo už je nespochybniteľne verzia pre ženy, metrosexuálov a futbalistov. Našťastie bol v balení aj hnedý kožený remienok, s ktorým hodiny vyzerali o kus lepšie.

Garmin k svojim fitness hodinkám už roky ponúka náhradné remienky rôznych materiálov, dĺžok a farieb, no na ich výmenu bola doteraz vždy potrebná montážna sada, takže málokto menil skôr, než sa mu remienok roztrhol. Nové fénixy prichádzajú s geniálne jednoduchým systémom uchytenia QuickFit a ono to funguje naozaj skvelo.

Vycvaknúť remienok a nacvaknúť nový trvá pár sekúnd, pointa je vo veľmi solídne vyhotovených aretačných západkách, ktoré sú skonštruované tak, že je nemožné, aby sa remienok vycvakol samovoľne počas výkonu.

Super je, že nové QuickFit remienky pasujú aj na staršie modely fénix 3 a výber je tiež celkom slušný, môžete si kúpiť silikónové, kožené, alebo kovové.

Dôležitou konštrukčnou zmenou prešiel aj zabudovaný optický snímač pulzu, ten je v nových fénixoch výrazne viac zapustený do tela hodiniek a lícuje so zadným krytom. Podarilo sa tým znížiť celkovú hrúbku hodiniek a zlepšiť komfort pri nosení, čo je cítiť hlavne pri silnejšie dotiahnutom remienku.

Okrem konštrukčnej zmeny bolo vylepšené aj samotné snímanie tepu, po novom snímač zaznamenáva tep prakticky nepretržite, čo znamená presnejšie a detailnejšie údaje o činnosti vášho srdca.

Garmin fénix 5

Porovnanie základných parametrov
fénix 5Sfénix 5fénix 5X
Priemer
42 mm47 mm51 mm
Hrúbka14.5 mm15.5 mm17.5 mm
Hmotnosť67 g85 g98 g
Rozlíšenie displeja218 x 218 px240 x 240 px240 x 240 px
Základná mapanienieáno
Detailná mapanienieTopo EURO
Pamäť64 MB64 MB12 GB
BluetoothSmartánoánoáno
Wi-FiIba Sapphire verzia
Výdrž batérie
Bežné používanie
9 dní14 dní12 dní
GPS mode
(tracking 1 s)
14 hod.24 hod.20 hod.
UltraTrac™ mode
(tracking 1 min)
35 hod.60 hod.35 hod.
Cenaod 599.90 EURod 599.90 EURod 749.90 EUR

Zdroj | Garmin

Ovládanie a menu

Garmin fénix 5S sa ovláda pomocou piatich hardvérových tlačidiel, ktoré pomerne výrazne vyčnievajú po oboch stranách hodiniek, nahmatáte ich teda v akomkoľvek stave. Možno niekomu príde čudné, prečo tak drahé smart hodinky nemajú dotykový displej, no majitelia fénixov zvyknú mať po tréningu či preteku spotené a zablatené prsty, ktoré sa mnohokrát trasú od vyčerpania, v takej situácii sú staré-dobré tlačidlá tým najlepším riešením.

Daňou za eleganciu najmenšieho z nových fénixov je kovová lesklá luneta, na ktorej sú vyfrézované popisy funkcií jednotlivých tlačidiel takmer neviditeľné. Ak sú to vaše prvé fénixy, bude to chcieť spočiatku trochu cviku, aby ste vedeli, ktoré tlačidlo kedy stlačiť. Reakcie hodiniek sú v porovnaní s predchádzajúcou generáciou fénix 3 o poznanie svižnejšie a pohyb v menu je tak pocitovo plynulejší.

Zásadnou novinkou v ovládaní hodiniek je niečo ako rýchle menu. Aktivuje sa dlhším podržaním ľavého horného tlačidla a umožňuje rýchly prístup k ôsmim widgetom a funkciám od uloženia aktuálnej polohy, cez párovanie s telefónom, synchronizáciou s appkou Garmin Connect až po blokovanie tlačidiel či úplné vypnutie hodín. Hlavne na to blokovanie tlačidiel, prepnutie do režimu spánku a synchronizáciu je to užitočná skratka.

Mierneho vylepšenia sa dočkali aj watch face, čo sú custom grafiky ciferníka. Po novom môžete v defaultnej výbave, teda bez potreby čokoľvek sťahovať od komunity na Connect IQ, upravovať nielen vzhľad ciferníka, ale plne editovateľné sú aj dátové polia. Spolu s ručičkami si tak na úvodnom displeji môžete nechať zobrazovať napríklad prejdené kroky, spálené kalórie, odbehnuté kilometre a iné údaje.

Štruktúra a užívateľská prívetivosť samotného menu hodiniek je v štvrtej generácii vyladená do posledných detailov, vďaka čomu je ovládanie maximálne intuitívne a pohodlné. Samozrejmosťou je možnosť voľby jazyka menu vrátane slovenčiny.

Ide sa behať

Garmin fénix 5S sú multišportové hodinky, čo znamená, že v menu nájdete nielen preddefinované profily pre rôzne športy ako beh, triatlon, plávanie či lyžovanie, ale aj profily pre ich rôzne verzie. Môžete si napríklad vybrať, či chcete merať štandardný beh po pevnom povrchu, trail, beh na páse, alebo beh v hale.

Na základe tejto voľby potom fénix počas výkonu meria a zaznamenáva rôzne metriky v rôznych jednotkách, ktoré zobrazuje v rôznych dátových poliach. Dátové polia na displeji si viete kompletne prispôsobiť svojim preferenciám s tým, že na jednom displeji sa zobrazujú maximálne štyri rôzne údaje.

Ja som využíval hodinky hlavne pri behaní, kde mi bohate postačujú 4 údaje rozložené do dvoch screenov. Na prvom mám tempo, čas a vzdialenosť, na druhom srdcovú frekvenciu. Na tie moje výkony viac nepotrebujem, no celkové množstvo rôznych dát, ktoré fénix dokáže počas výkonu merať a zobrazovať, je šialené.

Dnes na trhu nenájdete športové hodinky, ktoré by dokázali zmerať toľko rôznych parametrov vášho športového výkonu, ako nový fénix. A hoci bežný amatérsky bežec z nich dokáže využiť len malý zlomok, ten pocit, že moje hodinky vedia zmerať aj to, čo dnes nepotrebujem, je príjemný. Lebo veď možno raz sa to zíde.

Fénix dokáže prijímať signál z amerických družíc systému GPS, ako aj z ruských satelitov systému GLONASS. Zachytenie satelitného signálu trvá pri teplom štarte na otvorenom priestranstve rádovo niekoľko sekúnd, v lese, kde mi výhľad na oblohu zakrývali stromy, som najdlhšie čakal na fixnutie signálu niečo cez minútu.

Veľmi dobre je vyriešená indikácia stavu satelitného signálu, ktorú zabezpečuje prstenec po okraji displeja, ktorého farba sa mení od červenej (žiadny signál), cez oranžovú až po zelenú (dobrý signál). Jediný problém s kvalitou satelitného signálu som postrehol pri behu popod bratislavský most Lafranconi, čo je riadna betónová masa. To, že sa signál pod mostom stratí, som čakal, no nečakal som, že sa hodinky nebudú vedieť fixnúť ďalší kilometer. Takýto výpadok sa však už počas testovania nezopakoval, dokonca ani na tom istom mieste.

Fénix o vás zistí viac, ako chcete vedieť

Najväčšou výhodou fitness hodiniek od Garminu oproti akejkoľvek konkurencii je prepracovaná analytika dát a s ňou spojený motivačný faktor. Hodinky nielen podrobne zanalyzujú váš aktuálny výkon, ale po novom aj dlhodobejší tréningový proces a stav vašej kondície. Akonáhle skončím svoj beh a potvrdím uloženie nameraných dát, tak sa to spustí.

Hodinky zistia, či som práve neprekonal niektorý zo svojich osobných rekordov, dozviem sa aktuálnu hodnotu VO2max, fénix 5S vypočíta čas potrebný na regeneráciu, ako aj predpokladaný čas na najbežnejších bežeckých tratiach 5K, 10K, polmaratón a maratón. Tento údaj počíta z hodnoty VO2max, vášho pohlavia a veku. To je ale len začiatok.

Nový fénix prináša veľmi zaujímavé novinky do už aj tak extrémne podrobnej analytiky. Tým prvým je údaj s označením Training Load, ktorý analyzuje počet a intenzitu mojich tréningov za posledných sedem dní, na základe čoho mi fénix 5S okamžite oznámi, či trénujem málo, veľa, alebo tak akurát.

Tento údaj hodinky počítajú z fyziologických údajov a rôznych individuálnych štatistík viacerých výkonov. Prvý Training Load sa preto zobrazí až po prvom týždni používania hodiniek, no skutočne relevantné dáta dáva fénix po mesiaci používania, resp. analyzovania vašich dát.

Ďalšou novinkou v analytike je Training status, ten poskytuje kruto objektívny obraz o vzťahu medzi vývojom kondície a intenzitou trénovania. Aktuálny stav efektivity vášho tréningu zhodnotí fénix jedným zo siedmich statusov. Od „Overreaching“, kedy je tréningová intenzita extrémne vysoká a dopad tréningu na kondíciu je kontraproduktívny, až po „Peaking“, kedy ste v ideálnej závodnej kondícii.

V minulosti som bol pri fitness hodinkách Garmin Forerunner zvyknutý na hodnotenie prostredníctvom funkcie Training efect, ktorá zobrazovala číselnú hodnotu v rozmedzí 0 až 5. Táto funkcia zostala aj v novom fénixe, len je rozdelená na aeróbnu a anaeróbnu časť.

Aby výber hodiniek nebol úplne jednoduchý, tak Garmin okrem troch základných verzií líšiacich sa veľkosťou vyrobil aj ich rôzne modifikácie. Napríklad testovaný Garmin fénix 5S mal okrem Bluetooth Smart rozhrania pre prepojenie so smartfónom aj Wi-Fi pre jednoduchšiu synchronizáciu nameraných dát.

Takúto výbavu však majú len modely so zafírovým sklíčkom, tie bez prívlastku Sapphire Wi-Fi nemajú. Svoj nový Garmin fénix si teda môžete vybrať z troch základných veľkostí, pričom modely 5S a 5 sú v ponuke vo verzii Sapphire a Štandard, najväčší fénix 5X sa predáva len ako Sapphire. Všetky verzie sú dostupné v rôznych farebných vyhotoveniach, celkovo tak slovenský Garmin ponúka 13 rôznych modelov hodiniek Garmin fénix 5.

Garmin odvážne zmenil dizajn svojich najúspešnejších hodiniek a po pár týždňoch testovania som presvedčený, že toto rozhodnutie prinesie firme slušné peniaze. Nový fénix 5S sa totiž naozaj vydaril. Je to ideálna voľba pre každého, kto chce nosiť tie najnadupanejšie outdoorové hodinky, no doterajšie verzie fénixov mu nevyhovovali, lebo boli príliš veľké a ťažké. Jednoznačne si novinka zaslúži naše ocenenie TIP REDAKCIE.

Daňou za uhľadenejší dizajn je síce slabšia batéria, no 14 hodín so zapnutým GPS a 35 hodín v UltraTrac móde je pre väčšinu úplne postačujúca výdrž. To, za čo sa oplatí minúť toľké peniaze (Garmin fénix 5S si kúpite od 599,90 €), je premakaná metrika a všetky tie analytické funkcie, aké dnes v iných hodinkách nenájdete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.