Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Garmin Drive - viac, než navigácia

Garmin Drive - viac, než navigácia
Zdroj | Garmin
Patrik Kimijan
Garmin Drive - viac, než navigácia
Zdroj | Garmin
Zdroj | Garmin

To, že GPS navigácie ešte stále nie sú mŕtve, opäť raz dokazuje Garmin svojimi novými modelmi Drive.

V Garmine už pomerne dávno pochopili, že čistokrvné jednoúčelové navigácie ľudia až tak veľmi nepotrebujú. Pre občasné navedenie na správne cesty bude väčšine stačiť smartfón, a preto Garmin začal veľmi rozumne svoje produkty dopĺňať o funkcie, ktoré z nich robia viac ako navigácie.

Zdroj | Garmin

Viem, klišé jak prasa, ale v tomto prípade najlepšie vystihuje charakter nových strojov. Modelový rad Garmin Drive prináša presne tie rozšírenia a funkcie, aké by pred pár rokmi v navigáciách čakal málokto, keďže vtedy sa len začali objavovať v podobe príplatkovej výbavy prémiových modelov áut.

Mám na mysli technológie ako varovanie pred zrážkou pri tesnom priblížení k autu pred vami, upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu, alebo Garmin Real Vision, teda funkcie, ktoré sa stali dostupnými aj pre majiteľov starých plechovíc hneď po tom, ako niekomu chytrému napadlo namontovať do GPS navigácie kameru.

Z nových modelov je ňou vybavený iba ten s názvom DriveAssist, k ostatným sa dá dokúpiť Garmin Dash Cam. Druhou skupinou nových funkcií sú tie, ktoré sú založené na kvalitných mapových podkladoch.

Zdroj | Garmin

Sem patria napríklad upozornenia na blížiacu sa ostrú zákrutu, železničné priecestie či miesta s častým prechodom lesnej zvery cez cestu, rozšírený asistent pre správne radenie do jazdných pruhov doplnený o zobrazovanie komplikovaných križovatiek v režime Bird´s Eye či databáza POI rozšírená o dáta z Foursquare.

Tretím krokom na ceste medzi obyčajnou navigáciou a špičkovým asistenčným systémom je konektivita. Navigácie Garmin Drive môžete spojiť so svojím smartfónom cez appku Garmin Smartphone Link, čím získate prístup k real time dátam o dopravnej situácii a viete tak veľmi operatívne optimalizovať svoju trasu podľa aktuálnej dopravnej situácie.

K navigáciám Garmin Drive môžete pripojiť aj externé kamery a tu už to začína byť zaujímavé. V ponuke Garminu nájdete bezdrôtovú cúvaciu kameru BC 30, ktorú stačí namontovať niekam nad zadnú ŠPZ-ku, zabezpečiť napájanie a potom si už môžete obraz z nej kedykoľvek, nielen pri cúvaní, zobraziť na displeji navigácie.

Ešte lepším nápadom je pripojiteľná kamera s názvom Garmin babyCam, čo je vlastne prvý video monitor detí do auta. Malú kamerku s vydareným dizajnom umiestníte tak, aby snímala vaše dieťa, vďaka čomu môžete sledovať aktuálne rozpoloženie najdôležitejšieho pasažiera na palube.

Stačí prepnúť zobrazenie navigácie z mapy na babyCam.

Novinky od Garminu sú rozdelené do štyroch modelových verzií a tie sa ďalej líšia rôznou mapovou výbavou. Základný model Garmin Drive s cenou od 129,90 € je vybavený klasickým dotykovým displejom v troch veľkostiach a všetkými podstatnými funkciami upozornení pre vodiča.

Zdroj | Garmin

Z troch veľkostí kapacitného displeja si môžete vybrať pri modeli Garmin DriveSmart, ktorého cena začína od 229,90 €. Okrem mapy celej Európy získate aj funkcie Bird´s Eye & photoReal a Bluetooth rozhranie na prepojenie s telefónom.

Ak vás zaujali všetky tie výhody integrovanej kamery, budete si musieť pripraviť 349,90 €, za čo dostanete Garmin DriveAssist s 5-palcovým kapacitným displejom a mapami 45 krajín Európy.

Najvyšší model z nového radu Drive má označenie DriveLuxe a je to vlastne to isté, ako DriveSmart, len má navyše magnetický aktívny držiak a hliníkové telo. Za túto eleganciu zaplatíte 379,90 €.

Vďaka množstvu praktických funkcií, konektivite a hlavne vďaka možnosti rozšírenia o obraz z niekoľkých kamier sú nové modely Garmin Drive viac premakané asistenčné systémy, ako GPS navigácie.

Zdroj