Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Galileo je nefunkčný, pre technické problémy ho odstavili na neurčito

Galileo je nefunkčný, pre technické problémy ho odstavili na neurčito
Zdroj | GSA
Juraj Recký
Galileo je nefunkčný, pre technické problémy ho odstavili na neurčito
Zdroj | GSA
Zdroj | GSA

Európsky navigačný systém Galileo je mimo prevádzku. Odstaveniu predchádzali technické problémy.

Galileo je odstavený od piatku 12. júla 2019 od 3:50 ráno nášho času, 1:50 UTC. Vypnutie systému od tohto času oficiálne oznámila European GNSS Agency. Dôvodom má byť „technické zlyhanie vrámci pozemnej infraštruktúry“. Zariadenia využívajúce túto službu aktuálne nemôžu získať informácie o polohe alebo čase.

Zdroj | ESA

Alternatívou na získanie informácií o polohe a čase sú americká GPS, ak je zariadenie vybavené čipom SAT-NAV, tiež ruská Glonass alebo čínská Beidou.

European GNSS Agency vydala vo štvrtok oficiálnu správu, že informácie z Galileo môžu byť nepresné až zavádzajúce. Následne prišlo oznámenie, že Galileo je až do odvolania mimo prevádzky. Agentúra oficiálne vyjadrenie poskytla až po tom, čo bol problém s navádzacím systémom medializovaný.

Zdroj | Pakistan Affairs Forum

Podľa EGNSSA sa špecializovaný tím výpadkom aktívne zaoberá, analyzuje problém a následne ho má čo najrýchlejšie vyriešiť a odstrániť. Problém mal vzniknúť v talianskej pozemnej stanici Precision Timing Facility. Tento systém generuje a kriví referenčný čas, ktorým sa kalibrujú a kontrolujú všetky časomiery v systéme Galileo.

Záchranný systém slúžiaci na núdzovú signalizáciu s lokalizáciou je vraj plne funkčný.

Európska alternatíva k americkému GPS bola spustená v roku 2016 po 17 rokoch vývoja, je projektom Európskej únie, ktorá zároveň upozorňuje, že Galileo je presnejší a robustnejší, než ostatné navigačné systémy. Riaditeľstvo sídli v Prahe, operačné strediská sú okrem aktuálne problematického Talianska, ešte v Nemecku. 

Zdroj | GSA

Aktuálne je na obežnej dráhe 26 satelitov európskeho navigačného systému z plánovaných 30. Tento stav by sa mal naplniť v roku 2020. Plánované zloženie je 24 ostrých a 6 záložných satelitov, avšak projekt sa nevyvíja podľa plánov. 

Americká navigačná služba GPS je dnes neoddeliteľnou súčasťou takmer každého elektronického zariadenia, ktoré dokáže určovať polohu. Tento navigačný systém bol spustený v roku 1978.

Navigačné systémy dnes ďaleko presahujú pôvodnú funkciu lokalizácie. Využívajú sa, napríklad, na synchronizáciu globálnych finančných transakcií, v telekomunikačných službách alebo energetike, pripomínajú bbc.com.