Verejné osvetlenie s LED žiarovkami? Prečo nie? Okrem úspory elektrickej energie a zníženia nákladov na údržbu prinesie aj lepšiu viditeľnosť a nižší svetelný smog. Na rozdiel od sodíkových výbojok sa dá totiž LED osvetlenie lepšie smerovať a nežiari zbytočne smerom k oblohe. Príroda sa poteší a amatérski astronómovia, ktorí už v mestách veľa z hviezdnej oblohy (práve kvôli svetelnému smogu) nevidia – tiež.
Oranžové sodíkové výbojky na našich uliciach prevládajú, ale majú zdatného súpera.
Budú ním LED lampy verejného osvetlenia.
K priekopníkom mestského LED osvetlenia patrí Trnava, ktorá spustila v pondelok 28.januára 2013 nové verejné LED osvetlenie na ulici Jána Bottu. Stalo sa tak po úspešnej testovacej prevádzke, ktorá prebiehala od augusta minulého roku s cieľom ukázať v praxi rozdiel medzi klasickým osvetlením sodíkovými výbojkami a LED diódami, uviedol server Trnava-live.sk.
Technológia LED v porovnaní s klasickou ušetrí približne 50 až 70% energie a vykazuje tiež niekoľkonásobne dlhšiu životnosť. Z toho vyplýva aj nižšia frekvencia výmeny zdrojov svetla a lacnejšia údržba. Trnavské LED osvetlenie má pri farebnej teplote 5000 K farbu studenej bielej, čo niektorí obyvatelia po rokoch používania oranžových sodíkových lámp vnímajú s rozpakmi, ale v zásade je na pouličné osvetlenie toto spektrum vhodné. Zlepšuje totiž viditeľnosť, ktorá je hlavnou funkciou verejného osvetlenia. Do interiéru a hlavne do domácnosti sa naopak viac hodia zdroje generujúce teplú bielu farbu s teplotou od 3000 do 4000 K. LED žiarovky vyžarujúce „teplú bielu“ majú však nižšiu svietivosť, resp. nižší svetelný tok na watt príkonu, ako tie, čo produkujú studenú bielu, čo je ďalším argumentom v prospech ich použitia na ulici. Investícia do LED osvetlenia na 600 m úseku ulice J. Bottu stála trnavský magistrát 63 tisíc EUR, no zahŕňala aj výmenu elektrických rozvodov a stožiarov.
„Staré dobré oranžové“ osvetlenie sodíkových výbojok tu s nami ešte istý čas pobudne. Výmena je investične náročná. Foto (5x): Trnava-live.sk
Trnava však nie je jediným mestom na Slovensku, ktoré uvažuje o LED pouličnom osvetlení. Pilotný projekt už v júli 2012 odštartoval aj Pezinok. V rámci projektu Archilede bolo na Šafárikovej ulici v Pezinku nainštalovaných 12 svietidiel s LED technológiou. Spotreba Šafárikovej ulice tak klesla až o 42 %. Archilede je inovatívny systém verejného osvetlenia, založený na poslednej generácii LED svietidiel od spoločnosti Enel Sole. Projekt Archilede využíva inteligentnú elektroniku, ktorá umožňuje maximálnu flexibilitu pri nastavovaní „správania sa“ svietidla.
Mimochodom Archilede v rámci Európy používa už zhruba 1600 miest a obcí, v ktorých je nasadených okolo 100 tisíc LED pouličných svietidiel. Čoraz častejšie sa s nimi budeme stretávať aj u nás.